25. února 1950: Umírá kněz Josef Toufar, během jehož kázání mělo dojít k Číhošťskému zázraku.
Domů     Našla FBI poklad z americké občanské války?
Našla FBI poklad z americké občanské války?
od 3.1.2024
3.3tis
340
SDÍLENÍ
3.3tis
ZOBRAZENÍ

V roce 1863 se cestou do americké mincovny ve Filadelfii ztrácí objemná zásilka unijního zlata. Veškeré následné pokusy o její nalezení končí neúspěšně a událost pomalu upadá v zapomnění.

Hon za pokladem ale znovu ožívá poté, co je FBI donucena zveřejnit dosud utajované spisy o vlastním pátrání po ztraceném zlatě.

Dennis Parada na vyznačeném místě zjistil velké množství kovu ukrytého pod zemí. FBI podle svědků z Dent’s Run kopala i přes noc. Úřad to ale popírá. Během americké občanské války se ztratilo hned několik cenných pokladů. Mapa k nikdy nenalezenému nacistickému pokladu.

V roce 1863, poté, co do Pensylvánie vtrhnou konfederační vojska, z Wheelingu v Západní Virginii vyjíždí vůz naložený zlatem, namířeno má do americké mincovny ve Filadelfii, kde má být zlato použito na výplatu vojáků Unie.

Zásilka bezpečně dorazí až do St. Mary’s v Pensylvánii zhruba v polovině cesty, někdy poté však beze stopy mizí a dodnes nikdo netuší, co se s ní stalo.

Různé verze vyprávějí o tom, že se vůz potopil v řece nebo byl kýmsi přepaden.

Po unijním zlatu od té doby pátralo mnoho lovců pokladů, a jak před několika lety vyšlo najevo, dokonce i samotná FBI! Ta nyní čelí obvinění, že zlato skutečně našla, nález ale zatajila a vše si ponechala.

Úřad se nařčení brání a tvrdí, že i jeho pátrání bylo neúspěšné a unijní poklad tak stále čeká na svého nálezce. Mluví pravdu?

Dennis Parada na vyznačeném místě zjistil velké množství kovu ukrytého pod zemí.
Dennis Parada na vyznačeném místě zjistil velké množství kovu ukrytého pod zemí.

Věc přebírá FBI

Po nejméně 26 zlatých prutech, jejichž hodnota se dnes odhaduje na v přepočtu až 1,25 miliardy korun, dlouhodobě pátrá také Dennis Parada a jeho syn Kem.

Poprvé se o zlatě dozvěděli již v roce 1975 od tajemného cizince a začali ho hledat podle mapy, kterou jim nakreslil. Pátrání je zavede do městečka Dent’s Run poblíž místa, kde byl vůz se zlatem spatřen naposledy.

Tam v listopadu 2004 nacházejí ohniště, kde byly údajně v roce 1876 objeveny lidské kostry. Pomocí detektoru kovů následně zjišťují, že na místě je asi osm metrů hluboko velké množství kovu.

Protože se daná lokace nachází na území národního parku ve vlastnictví státu, Paradovi své poznatky v souladu se zákonem oznamují příslušným autoritám. Úředníky na místo zavedou a pak už se jim nikdo neozve.

Zatímco je dvojice držena v nevědomí, pátrání po pokladu se ujímá FBI. Podařilo se úřadu něco najít?

FBI podle svědků z Dent’s Run kopala i přes noc. Úřad to ale popírá.
FBI podle svědků z Dent’s Run kopala i přes noc. Úřad to ale popírá.

Tuny zlata pod zemí

V roce 2018 se na místě označeném Paradovými vyrojí desítky agentů FBI a začínají kopat.

K dvojici původních nálezců se však nedostanou žádné zprávy o výsledcích akce, a tak se Paradovi obracejí na soud, který v roce 2022 jejich žádosti vyhoví a přikáže FBI odtajnil veškeré dokumenty související s pátráním u Dent’s Run.

Mezi nimi je například zpráva geofyzika, který na místě prováděl mikrogravitační testy. Jejich výsledky poukazují na podzemní objekt o hmotnosti až 9 tun a hustotě odpovídající zlatu, což odpovídá dřívějším zjištěním dvojice.

Zároveň ale FBI tvrdí, že na místě kopala a nic nenašla. Zůstává tedy unijní zlato stále ukryto někde v okolí St. Mary’s?

Během americké občanské války se ztratilo hned několik cenných pokladů.
Během americké občanské války se ztratilo hned několik cenných pokladů.

Pod rouškou noci

Otec se synem jsou přesvědčeni, že FBI zlato ve skutečnosti objevila, ale zabavila ho a odmítá mužům přiznat jakýkoliv podíl na jeho nalezení. Zlato prý agenti vyzvedli uprostřed noci a druhý den odpoledne pak hledačům pokladů ukázali pouze prázdnou díru.

„Jedinou noční aktivitou byly hlídky na čtyřkolkách pracovníků FBI, které místo po dobu výkopových prací nepřetržitě střežily,“ brání se FBI.

Jenže svědectví místních obyvatel vypráví zcela jiný příběh. V noci mezi prvním a druhým dnem výkopových prací, kdy měly být práce údajně přerušeny, mnozí slyšeli bagr a sbíječku a viděli kolonu vozidel FBI, včetně velkých obrněných vozů! Že by se FBI unijního zlata přece jen zmocnila a snaží se to tajit?

Mapa k nikdy nenalezenému nacistickému pokladu.
Mapa k nikdy nenalezenému nacistickému pokladu.

Mapa ukazuje cestu k nacistickému pokladu

Na začátku roku 2023 Nizozemsko odtajnilo tisíce vládních dokumentů. Mezi nimi je také mapa k nikdy nenalezenému nacistickému pokladu, který je údajně zakopán poblíž Ommerenu, malé vesnici ležící necelých 60 kilometrů jihovýchodně od Amsterodamu.

Písmenem X jsou v mapě označena čtyři místa, kde němečtí vojáci ukryli mnohamilionový poklad obsahující diamanty, rubíny, zlato, stříbro a nejrůznější šperky. Archiváři se domnívají, že poklad byl uloupen z banky v nedalekém Arnhemu a krátce poté zakopán.

Po zveřejnění mapy Ommeren zaplavili hledači pokladů se svými detektory kovů, ale nikdo z nich nacistický lup nenašel. Někteří se proto domnívají, že poklad mohl být vykopán krátce po jeho ukrytí.

Foto: wikimedia.org, youtube.com, facebook.com, flickr.com, pixabay.com
reklama
Související články
od 24.2.2024 1.2tis
Významný mužský klášter v Aksumu na severu Etiopie možná ve svém chrámu ukrývá jednu z nejhledanějších relikvií světa, tzv. ,,Archu úmluvy“. Mohla se snad tato vzácná relikvie dostat z Izraele až na africký kontinent? Vysvětlení této skutečnosti by však nakonec zřejmě mohlo být i poměrně jednoduché... Této zemi kdysi vládla legendární královna ze Sáby,
od 24.2.2024 1.8tis
Jen málokterý kriminální případ v historii stále vzbuzuje takové emoce jako vražda americké herečky Elizabeth Short, která je známější pod svou přezdívkou Černá Dahlia. Její tělo je v roce 1947 nalezeno zohavené, rozpůlené v pase, pečlivě omyté a zbavené krve! Kdo hrůzný čin spáchal? Nové důkazy možná konečně ukazují na skutečného vraha! Žena jménem Betty Bersinger míří se svou dcerou dne 1
od 23.2.2024 1.9tis
Bombardéru B-17, který se v listopadu 1944 poblíž belgického Kortenbergu připravoval na nouzové přistání, si ještě ve vzduchu všimli vojáci zde dislokované protiletecké jednotky britské RAF. Letounu se nakonec s menšími karamboly podařilo zdárně dosednout na zem. Nebylo však komu gratulovat. Posádka letadla chyběla! Brzy se o celé události vyrojila
od 23.2.2024 2.4tis
Tupolev Tu-154 patří mezi sovětské třímotorové letouny pro střední tratě pro 150 a více cestujících, který poprvé vystoupal do vzduchu roku 1972. Pro počet nehod si ale vyslouží punc prokletého dopravního prostředku...   Ačkoliv je tento model některými leteckými odborníky považován za velmi bezpečný, opak je možná pravdou. Tento druh letounu má t
od 22.2.2024 2.6tis
V egyptské lokalitě Taposiris Magna dochází v posledních měsících k celé řadě záhadných archeologických objevů. Právě zde byly nedávno odhaleny tajemné mumie se zlatými jazyky. A možná zde bude již brzy nalezena i hrobka slavné Kleopatry. Co když je ale celá lokalita prokletá, jak soudí někteří záhadologové?   Tisíce let stará tajemství čekají na svá odhalení. A to na místě známém jako
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kdo jí sebral roli princezny?
nasehvezdy.cz
Kdo jí sebral roli princezny?
Krásná Lucie Borhyová (45) se sice objevila několikrát v seriálech v rámci epizodních rolí, ale nejvíce známá je určitě jako moderátorka televizního zpravodajství. Kdysi ale mohlo být všechno jinak.
Osvěžující zeleninový salát
tisicereceptu.cz
Osvěžující zeleninový salát
Lehký zeleninový salát vám jistě přijde vhod, navíc jej vykouzlíte pouze během necelé půlhodinky. Ingredience 1 květák 2 rajčata 1 červená cibule salátová okurka malé mozarellky 150 ml bílé
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
21stoleti.cz
Americký kosmický aparát po více než půl století znovu dosedl na Měsíc
Robotický modul Odysseus je prvním americkým modulem na Měsíci od Apolla 17, které v roce 1972 naposledy dovezlo na našeho vesmírného souseda lidskou posádku. Od té doby hvězdy a pruhy na Měsíci chybě
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
epochalnisvet.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm.   P
Fenomenální pozvednutí očního okolí
iluxus.cz
Fenomenální pozvednutí očního okolí
Naše oči mají pozoruhodnou schopnost vyjadřovat emoce, a to rezonuje s významem cílené péče o oční kontury. Od svého vzniku klade kolekce Skin Caviar od La Prairie zvláštní důraz na péči o oči a nabíz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
21stoleti.cz
Šlechtici modrou krev nemají, někteří živočichové ano!
Když se hovoří o modré krvi, mluví se zpravidla o krvi šlechtické. Tento historický mýtus je už dnes naštěstí překonaný. Přesto se v přírodě najdou živočichové, kteří modrou krev skutečně mají, a dále
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
epochanacestach.cz
Při procházce obejděte celý (rybník) Svět!
Jihočeské rybníky jsou pojmem, který asi zná každý turista. Na některou ze zdejších vodních plopch narazíme takřka na každíém krokuj, Některé z rybníků mají ale delší historii a zaslouží si etaké výjimečnou pozornost. Třeba ten, který ve svém názvu zahrnuje celý Svět. Kariéra naší rybníkářské legendy Jakuba Krčína z Jelčan začala nenápadně. Do školy chodil v Kolíně, tedy
Unikátní ultra-temná galaxie
epochaplus.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá. Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí radioteleskopu
Můj dědeček osvobodil Husa
panidomu.cz
Můj dědeček osvobodil Husa
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Gábince by bylo osmnáct
skutecnepribehy.cz
Gábince by bylo osmnáct
Byla by plnoletá. Moje vnučka. Co by asi dělala? Čím by se chtěla stát? Měla by život před sebou. Když se vám stane něco takového, smíříte se s tím, že dítě už není mezi živými. Jinak by vás ta nejistota zničila. Stejně si ale občas řeknete: „Ona určitě někde je a je moc spokojená.“ Byla naše sluníčko
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
epochaplus.cz
Co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit?
Kouření škodí zdraví, to je fakt. Jenže zbavit se závislosti není snadné. Když se to ale někomu přeci jen podaří, jeho tělo se mu za to odvděčí. Některé zdravotní benefity se projeví téměř okamžitě, jiné až po letech, ale rozhodně stojí za to. „První změnou, ke které může dojít už během několika hodin