Objevil Cyril skutečně nejcennější křesťanskou relikvii? Odvezl ji na Velkou Moravu, aby s její pomocí přesvědčil nevěřící o slávě Ježíše Krista? Leží dodnes svatý grál v neobjeveném hrobě na našem území?
Istanbul. Kdysi mocná východořímská Konstantinopole je městem, z něhož se před staletími vydali šiřitelé křesťanství Cyril a Metoděj na vzdálenou Velkou Moravu. Oba bratři byli výjimečnými muži své doby.
Konstantin, známější pod řeholním jménem Cyril, patřil k největším vzdělancům Evropy. U byzantského dvora se těšil mimořádné úctě jako filozof a znalec jazyků. Císař jej pověřoval různými diplomatickými úkoly a misemi.
MNIŠI, NEBO PRVNÍ ARCHEOLOGOVÉ?
Na rozdíl od Cyrila vynikal jeho bratr Metoděj především organizačními schopnostmi. Pod Cyrilovým vlivem se ale vzdal světské kariéry v armádě a státní správě a věnoval se duchovním úkolům.
Během misijní cesty k národu Chazarů podnikli bratři jakési archeologické pátrání po ostatcích jednoho z prvních papežů, mučedníka svatého Klimenta, který byl ve 2. století zavražděn na Krymu.

KOSTRA S ŘETĚZEM KOLEM KRKU
Svatý Kliment zahynul násilnou smrtí v dobách římského pronásledování křesťanství. Podle legend byl popraven tak, že mu na krk uvázali těžkou lodní kotvu a hodili ho do moře na místě, které pravidelně zaplavoval příliv.
Cyril s Metodějem byli ve svém pátrání úspěšní. Na jednom z ostrůvků u mořského pobřeží skutečně vykopali z písku kostru muže, která měla kolem krku železný řetěz s mohutnou kotvou. Tyto ostatky pak jako vzácné relikvie přinesli bratři do Konstantinopole – a později i na Velkou Moravu.
KDE SE UKRÝVÁ SVATÝ GRÁL
Po návratu svěřil císař Michael III. Cyrilovi správu památné knihovny při Chrámu svaté moudrosti Hagia Sophia v Konstantinopoli. Důvodem byl Cyrilův zájem o křesťanské starožitnosti, spojený s hlubokou znalostí cizích jazyků.
A právě tam se Cyril setkal se svatým grálem. Zásadní svědectví o tom přináší zmínka ze staroslověnského životopisu svatého Cyrila.

ŠIFRA MISTRA CYRILA
Jde o nejstarší a nejkonkrétnější zprávu o existenci svatého grálu v rámci celé světové literatury. Píše se v ní, že v pokladu chrámu Hagia Sophia byla chována kamenná nádoba, vyrobená za časů krále Šalamouna v Palestině, na níž byl vyrytý nesrozumitelný nápis.
Cyril nápis přeložil a rozluštil v něm obsaženou šifru. Z překladu jasně vyplynulo, že jde o kalich z poslední večeře, tedy o svatý grál. Je to nejstarší písemná zmínka o grálu vůbec a dokazuje, že byl v 9.
století uschován v Konstantinopoli. A Cyril jej s největší pravděpodobností držel v ruce.
KNÍŽE ROSTISLAV PROSÍ CÍSAŘE
Císař Michael III. vyslal Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu na přímou žádost velkomoravského knížete Rostislava. Ten měl císaři poslat dopis následujícího znění: „Lidé naši od pohanství odstoupili a křesťanský zákon zachovávají, nemáme však učitele takového, který by nám našim jazykem pravou víru křesťanskou vyložil, aby i jiné země, toto vidouce, následovaly nás.
I pošli nám, pane, biskupa i učitele takového. Neboť od Vás na všechny strany vždy dobrý zákon vychází.“ Kníže Rostislav se chtěl při šíření křesťanství vymanit z vlivu Francké říše.

JAK SE VYTVÁŘÍ NOVÉ PÍSMO
Proč byli na misii na Velkou Moravu vysláni zrovna Cyril a Metoděj? Kromě úspěchu jejich předchozí misie k Chazarům a obliby u císaře Michaela III. bylo hlavním důvodem to, že oba bratři už od dětství mluvili slovanským jazykem.
Cyril si ale uvědomoval, že společný jazyk v mluvené formě k šíření víry nestačí. Vytvořil proto i nové jednoduché písmo – hlaholici. Bratři pak ještě předtím, než vyrazili na Velkou Moravu, společně přeložili liturgické spisy, potřebné ke konání bohoslužeb.
RELIKVIE A ROZMACH KŘESŤANSTVÍ
Na Velkou Moravu dorazili byzantští věrozvěsti na jaře roku 863. Oba bratři se zde těšili nesmírné autoritě a úctě. Protože byly jejich bohoslužby pro lid srozumitelné, nechávalo se stále více lidí pokřtít.
Křesťanství zažívalo nebývalý rozmach. Přispěly k tomu zcela jistě i ostatky svatého Klimenta, které věrozvěsti přivezli, aby těmito vzácnými relikviemi podpořili své učení. Měli s sebou i svatý grál?
Pokud jej Cyril opravdu v chrámu Hagia Sophia nalezl, nenechal by si takovou příležitost rozhodně ujít.

GRÁL V HROBCE
Metoděj nakonec na Velké Moravě umírá a je zde i pohřben. Přesné místo jeho hrobu ale dodnes neznáme. Bylo objeveno několik hrobů, o kterých se archeologové domnívali, že by mohly ukrývat Metodějovy ostatky, nicméně vše nasvědčuje tomu, že se jedná spíše o hroby náhodných velkomoravských velmožů.
Nalezneme někdy Metodějův hrob? A bude v něm ležet i dávno ztracený svatý grál?