Skip to content

Našli Cyril s Metodějem svatý grál?

Objevil Cyril skutečně nejcennější křesťanskou relikvii? Odvezl ji na Velkou Moravu, aby s její pomocí přesvědčil nevěřící o slávě Ježíše Krista? Leží dodnes svatý grál v neobjeveném hrobě na našem území?

Istanbul. Kdysi mocná východořímská Konstantinopole je městem, z něhož se před staletími vydali šiřitelé křesťanství Cyril a Metoděj na vzdálenou Velkou Moravu. Oba bratři byli výjimečnými muži své doby. Konstantin, známější pod řeholním jménem Cyril, patřil k největším vzdělancům Evropy. U byzantského dvora se těšil mimořádné úctě jako filozof a znalec jazyků. Císař jej pověřoval různými diplomatickými úkoly a misemi.

MNIŠI, NEBO PRVNÍ ARCHEOLOGOVÉ?

Na rozdíl od Cyrila vynikal jeho bratr Metoděj především organizačními schopnostmi. Pod Cyrilovým vlivem se ale vzdal světské kariéry v armádě a státní správě a věnoval se duchovním úkolům.

Během misijní cesty k národu Chazarů podnikli bratři jakési archeologické pátrání po ostatcích jednoho z prvních papežů, mučedníka svatého Klimenta, který byl ve 2. století zavražděn na Krymu.

Bratři podnikali i archeologické výpravy.
KOSTRA S ŘETĚZEM KOLEM KRKU

Svatý Kliment zahynul násilnou smrtí v dobách římského pronásledování křesťanství. Podle legend byl popraven tak, že mu na krk uvázali těžkou lodní kotvu a hodili ho do moře na místě, které pravidelně zaplavoval příliv. Cyril s Metodějem byli ve svém pátrání úspěšní. Na jednom z ostrůvků u mořského pobřeží skutečně vykopali z písku kostru muže, která měla kolem krku železný řetěz s mohutnou kotvou. Tyto ostatky pak jako vzácné relikvie přinesli bratři do Konstantinopole – a později i na Velkou Moravu.

KDE SE UKRÝVÁ SVATÝ GRÁL

Po návratu svěřil císař Michael III. Cyrilovi správu památné knihovny při Chrámu svaté moudrosti Hagia Sophia v Konstantinopoli. Důvodem byl Cyrilův zájem o křesťanské starožitnosti, spojený s hlubokou znalostí cizích jazyků. A právě tam se Cyril setkal se svatým grálem. Zásadní svědectví o tom přináší zmínka ze staroslověnského životopisu svatého Cyrila.

Cyril rozluštil a přeložil šifru, která se zmiňovala o Svatém grálu.
ŠIFRA MISTRA CYRILA

Jde o nejstarší a nejkonkrétnější zprávu o existenci svatého grálu v rámci celé světové literatury. Píše se v ní, že v pokladu chrámu Hagia Sophia byla chována kamenná nádoba, vyrobená za časů krále Šalamouna v Palestině, na níž byl vyrytý nesrozumitelný nápis. Cyril nápis přeložil a rozluštil v něm obsaženou šifru. Z překladu jasně vyplynulo, že jde o kalich z poslední večeře, tedy o svatý grál. Je to nejstarší písemná zmínka o grálu vůbec a dokazuje, že byl v 9. století uschován v Konstantinopoli. A Cyril jej s největší pravděpodobností držel v ruce.

KNÍŽE ROSTISLAV PROSÍ CÍSAŘE

Císař Michael III. vyslal Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu na přímou žádost velkomoravského knížete Rostislava. Ten měl císaři poslat dopis následujícího znění: „Lidé naši od pohanství odstoupili a křesťanský zákon zachovávají, nemáme však učitele takového, který by nám našim jazykem pravou víru křesťanskou vyložil, aby i jiné země, toto vidouce, následovaly nás. I pošli nám, pane, biskupa i učitele takového. Neboť od Vás na všechny strany vždy dobrý zákon vychází.“ Kníže Rostislav se chtěl při šíření křesťanství vymanit z vlivu Francké říše.

Díky bratrům se na Velké Moravě mohlo rozšiřovat křesťanství.
JAK SE VYTVÁŘÍ NOVÉ PÍSMO

Proč byli na misii na Velkou Moravu vysláni zrovna Cyril a Metoděj? Kromě úspěchu jejich předchozí misie k Chazarům a obliby u císaře Michaela III. bylo hlavním důvodem to, že oba bratři už od dětství mluvili slovanským jazykem. Cyril si ale uvědomoval, že společný jazyk v mluvené formě k šíření víry nestačí. Vytvořil proto i nové jednoduché písmo – hlaholici. Bratři pak ještě předtím, než vyrazili na Velkou Moravu, společně přeložili liturgické spisy, potřebné ke konání bohoslužeb.

RELIKVIE A ROZMACH KŘESŤANSTVÍ

Na Velkou Moravu dorazili byzantští věrozvěsti na jaře roku 863. Oba bratři se zde těšili nesmírné autoritě a úctě. Protože byly jejich bohoslužby pro lid srozumitelné, nechávalo se stále více lidí pokřtít. Křesťanství zažívalo nebývalý rozmach. Přispěly k tomu zcela jistě i ostatky svatého Klimenta, které věrozvěsti přivezli, aby těmito vzácnými relikviemi podpořili své učení. Měli s sebou i svatý grál? Pokud jej Cyril opravdu v chrámu Hagia Sophia nalezl, nenechal by si takovou příležitost rozhodně ujít.

Opravdu byl v chrámu Hagia Sofia ukrytý svatý grál?
GRÁL V HROBCE

Metoděj nakonec na Velké Moravě umírá a je zde i pohřben. Přesné místo jeho hrobu ale dodnes neznáme. Bylo objeveno několik hrobů, o kterých se archeologové domnívali, že by mohly ukrývat Metodějovy ostatky, nicméně vše nasvědčuje tomu, že se jedná spíše o hroby náhodných velkomoravských velmožů. Nalezneme někdy Metodějův hrob? A bude v něm ležet i dávno ztracený svatý grál?

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Geometrie pod africkým sluncem
rezidenceonline.cz

Geometrie pod africkým sluncem

Velkolepá stavba s ohromujícím výhledem na Kapské...
Nového partnera vůbec nešetří
nasehvezdy.cz

Nového partnera vůbec nešetří

Herečka Ilona Svobodová (58) sice bude mít do...
Objeven pravěký lev
21stoleti.cz

Objeven pravěký lev

Dvojici amerických vědců se podařilo...
Milan Design Week 2019 představil unikátní umělecký objekt
iluxus.cz

Milan Design Week 2019...

IQOS, vlajková loď inovací v portfoliu...
Nesmrtelný Gene Hackman: Nejlepší, kritikům navzdory!
epochaplus.cz

Nesmrtelný Gene Hackman:...

V lednu 2012 sfoukne na dortu 82 svíček a o pár...
Martin Zounar: Ukázal novou přítelkyni
nasehvezdy.cz

Martin Zounar: Ukázal novou...

Po několika letech samoty se konečně...
NASA hlásí: v atmosféře Měsíce je vodní pára
21stoleti.cz

NASA hlásí: v atmosféře...

Nejen planety, ale i mnohé měsíce mají svou...
VIDEO: TOP 10 nejprodávanějších věcí na světě
epochaplus.cz

VIDEO: TOP 10 nejprodávanějších...

Prodávají se po stovkách, tisících, i...
Zúčtování s nevěrnicemi: Pomstili Medicejové rodinnou čest?
epochaplus.cz

Zúčtování s nevěrnicemi:...

Se staženým hrdlem opouští Isabela Medicejská...
Sydney Guilaroff: Vlasový guru Hollywoodu
epochalnisvet.cz

Sydney Guilaroff: Vlasový...

Jeho jméno mladším generacím nejspíš nic neřekne. I tak na nás...
Pneumokok na vzestupu
21stoleti.cz

Pneumokok na vzestupu

Těžký zápal plic, otrava krve, zánět mozkových blan či...
Jaké nejhorší katastrofy se udály při zkoumání vesmíru?
epochalnisvet.cz

Jaké nejhorší katastrofy se...

Cesty do kosmu provázelo několik...