Skip to content

Našli Cyril s Metodějem svatý grál?

Objevil Cyril skutečně nejcennější křesťanskou relikvii? Odvezl ji na Velkou Moravu, aby s její pomocí přesvědčil nevěřící o slávě Ježíše Krista? Leží dodnes svatý grál v neobjeveném hrobě na našem území?

Istanbul. Kdysi mocná východořímská Konstantinopole je městem, z něhož se před staletími vydali šiřitelé křesťanství Cyril a Metoděj na vzdálenou Velkou Moravu. Oba bratři byli výjimečnými muži své doby.

Konstantin, známější pod řeholním jménem Cyril, patřil k největším vzdělancům Evropy. U byzantského dvora se těšil mimořádné úctě jako filozof a znalec jazyků. Císař jej pověřoval různými diplomatickými úkoly a misemi.

MNIŠI, NEBO PRVNÍ ARCHEOLOGOVÉ?

Na rozdíl od Cyrila vynikal jeho bratr Metoděj především organizačními schopnostmi. Pod Cyrilovým vlivem se ale vzdal světské kariéry v armádě a státní správě a věnoval se duchovním úkolům.

Během misijní cesty k národu Chazarů podnikli bratři jakési archeologické pátrání po ostatcích jednoho z prvních papežů, mučedníka svatého Klimenta, který byl ve 2. století zavražděn na Krymu.

Bratři podnikali i archeologické výpravy.
KOSTRA S ŘETĚZEM KOLEM KRKU

Svatý Kliment zahynul násilnou smrtí v dobách římského pronásledování křesťanství. Podle legend byl popraven tak, že mu na krk uvázali těžkou lodní kotvu a hodili ho do moře na místě, které pravidelně zaplavoval příliv.

Cyril s Metodějem byli ve svém pátrání úspěšní. Na jednom z ostrůvků u mořského pobřeží skutečně vykopali z písku kostru muže, která měla kolem krku železný řetěz s mohutnou kotvou. Tyto ostatky pak jako vzácné relikvie přinesli bratři do Konstantinopole – a později i na Velkou Moravu.

KDE SE UKRÝVÁ SVATÝ GRÁL

Po návratu svěřil císař Michael III. Cyrilovi správu památné knihovny při Chrámu svaté moudrosti Hagia Sophia v Konstantinopoli. Důvodem byl Cyrilův zájem o křesťanské starožitnosti, spojený s hlubokou znalostí cizích jazyků.

A právě tam se Cyril setkal se svatým grálem. Zásadní svědectví o tom přináší zmínka ze staroslověnského životopisu svatého Cyrila.

Cyril rozluštil a přeložil šifru, která se zmiňovala o Svatém grálu.
ŠIFRA MISTRA CYRILA

Jde o nejstarší a nejkonkrétnější zprávu o existenci svatého grálu v rámci celé světové literatury. Píše se v ní, že v pokladu chrámu Hagia Sophia byla chována kamenná nádoba, vyrobená za časů krále Šalamouna v Palestině, na níž byl vyrytý nesrozumitelný nápis.

Cyril nápis přeložil a rozluštil v něm obsaženou šifru. Z překladu jasně vyplynulo, že jde o kalich z poslední večeře, tedy o svatý grál. Je to nejstarší písemná zmínka o grálu vůbec a dokazuje, že byl v 9.

století uschován v Konstantinopoli. A Cyril jej s největší pravděpodobností držel v ruce.

KNÍŽE ROSTISLAV PROSÍ CÍSAŘE

Císař Michael III. vyslal Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu na přímou žádost velkomoravského knížete Rostislava. Ten měl císaři poslat dopis následujícího znění: „Lidé naši od pohanství odstoupili a křesťanský zákon zachovávají, nemáme však učitele takového, který by nám našim jazykem pravou víru křesťanskou vyložil, aby i jiné země, toto vidouce, následovaly nás.

I pošli nám, pane, biskupa i učitele takového. Neboť od Vás na všechny strany vždy dobrý zákon vychází.“ Kníže Rostislav se chtěl při šíření křesťanství vymanit z vlivu Francké říše.

Díky bratrům se na Velké Moravě mohlo rozšiřovat křesťanství.
JAK SE VYTVÁŘÍ NOVÉ PÍSMO

Proč byli na misii na Velkou Moravu vysláni zrovna Cyril a Metoděj? Kromě úspěchu jejich předchozí misie k Chazarům a obliby u císaře Michaela III. bylo hlavním důvodem to, že oba bratři už od dětství mluvili slovanským jazykem.

Cyril si ale uvědomoval, že společný jazyk v mluvené formě k šíření víry nestačí. Vytvořil proto i nové jednoduché písmo – hlaholici. Bratři pak ještě předtím, než vyrazili na Velkou Moravu, společně přeložili liturgické spisy, potřebné ke konání bohoslužeb.

RELIKVIE A ROZMACH KŘESŤANSTVÍ

Na Velkou Moravu dorazili byzantští věrozvěsti na jaře roku 863. Oba bratři se zde těšili nesmírné autoritě a úctě. Protože byly jejich bohoslužby pro lid srozumitelné, nechávalo se stále více lidí pokřtít.

Křesťanství zažívalo nebývalý rozmach. Přispěly k tomu zcela jistě i ostatky svatého Klimenta, které věrozvěsti přivezli, aby těmito vzácnými relikviemi podpořili své učení. Měli s sebou i svatý grál?

Pokud jej Cyril opravdu v chrámu Hagia Sophia nalezl, nenechal by si takovou příležitost rozhodně ujít.

Opravdu byl v chrámu Hagia Sofia ukrytý svatý grál?
GRÁL V HROBCE

Metoděj nakonec na Velké Moravě umírá a je zde i pohřben. Přesné místo jeho hrobu ale dodnes neznáme. Bylo objeveno několik hrobů, o kterých se archeologové domnívali, že by mohly ukrývat Metodějovy ostatky, nicméně vše nasvědčuje tomu, že se jedná spíše o hroby náhodných velkomoravských velmožů.

Nalezneme někdy Metodějův hrob? A bude v něm ležet i dávno ztracený svatý grál?

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Americké námořnictvo dostane nová chytrá torpéda
21stoleti.cz

Americké námořnictvo dostane...

Torpéda mají své místo i v armádě 21....
Zdravá ananasová mňamka
nasehvezdy.cz

Zdravá ananasová mňamka

Dejte si pozor, ať zpracujete pouze dobře...
Ostrovy jako šňůra perel – Maledivy
nasehvezdy.cz

Ostrovy jako šňůra perel...

Pojďte se s námi zasnít. Korálové ostrůvky...
Po stopách ztraceného království. Existovala bájná země Lyonesse?
epochalnisvet.cz

Po stopách ztraceného...

Odvážný král Artuš, mocný čaroděj Merlin a bájný hrad...
První pomoc při atopickém ekzému v zimním období
iluxus.cz

První pomoc při atopickém...

Časté přechody z přetopených prostor do chladu,...
Místa na Zemi, která ale vypadají jako z jiné planety
epochaplus.cz

Místa na Zemi, která ale...

Na světě existují místa, která v...
Elegance posuvných dveří
rezidenceonline.cz

Elegance posuvných dveří

Dveře které zaberou minimum prostoru, mají...
Provence s vůní levandule
epochanacestach.cz

Provence s vůní levandule

Zavřete-li oči a řekněte...
Znáte naše posvátné stromy?
epochanacestach.cz

Znáte naše posvátné stromy?

Už od pradávných...
Zkrocení elektrické energie jednou provždy změnilo svět
epochaplus.cz

Zkrocení elektrické energie...

Energii potřebnou pro život člověk v...
Soudní procesy, které otřásly světem!
epochalnisvet.cz

Soudní procesy, které...

V historii proběhlo několik soudních procesů, které...
Digitální revoluce v zemědělství
21stoleti.cz

Digitální revoluce...

Autonomní systémy, programy pro digitální řízení farem,...