Skip to content

Našli Cyril s Metodějem svatý grál?

Objevil Cyril skutečně nejcennější křesťanskou relikvii? Odvezl ji na Velkou Moravu, aby s její pomocí přesvědčil nevěřící o slávě Ježíše Krista? Leží dodnes svatý grál v neobjeveném hrobě na našem území?

Istanbul. Kdysi mocná východořímská Konstantinopole je městem, z něhož se před staletími vydali šiřitelé křesťanství Cyril a Metoděj na vzdálenou Velkou Moravu. Oba bratři byli výjimečnými muži své doby. Konstantin, známější pod řeholním jménem Cyril, patřil k největším vzdělancům Evropy. U byzantského dvora se těšil mimořádné úctě jako filozof a znalec jazyků. Císař jej pověřoval různými diplomatickými úkoly a misemi.

MNIŠI, NEBO PRVNÍ ARCHEOLOGOVÉ?

Na rozdíl od Cyrila vynikal jeho bratr Metoděj především organizačními schopnostmi. Pod Cyrilovým vlivem se ale vzdal světské kariéry v armádě a státní správě a věnoval se duchovním úkolům.

Během misijní cesty k národu Chazarů podnikli bratři jakési archeologické pátrání po ostatcích jednoho z prvních papežů, mučedníka svatého Klimenta, který byl ve 2. století zavražděn na Krymu.

Bratři podnikali i archeologické výpravy.
KOSTRA S ŘETĚZEM KOLEM KRKU

Svatý Kliment zahynul násilnou smrtí v dobách římského pronásledování křesťanství. Podle legend byl popraven tak, že mu na krk uvázali těžkou lodní kotvu a hodili ho do moře na místě, které pravidelně zaplavoval příliv. Cyril s Metodějem byli ve svém pátrání úspěšní. Na jednom z ostrůvků u mořského pobřeží skutečně vykopali z písku kostru muže, která měla kolem krku železný řetěz s mohutnou kotvou. Tyto ostatky pak jako vzácné relikvie přinesli bratři do Konstantinopole – a později i na Velkou Moravu.

KDE SE UKRÝVÁ SVATÝ GRÁL

Po návratu svěřil císař Michael III. Cyrilovi správu památné knihovny při Chrámu svaté moudrosti Hagia Sophia v Konstantinopoli. Důvodem byl Cyrilův zájem o křesťanské starožitnosti, spojený s hlubokou znalostí cizích jazyků. A právě tam se Cyril setkal se svatým grálem. Zásadní svědectví o tom přináší zmínka ze staroslověnského životopisu svatého Cyrila.

Cyril rozluštil a přeložil šifru, která se zmiňovala o Svatém grálu.
ŠIFRA MISTRA CYRILA

Jde o nejstarší a nejkonkrétnější zprávu o existenci svatého grálu v rámci celé světové literatury. Píše se v ní, že v pokladu chrámu Hagia Sophia byla chována kamenná nádoba, vyrobená za časů krále Šalamouna v Palestině, na níž byl vyrytý nesrozumitelný nápis. Cyril nápis přeložil a rozluštil v něm obsaženou šifru. Z překladu jasně vyplynulo, že jde o kalich z poslední večeře, tedy o svatý grál. Je to nejstarší písemná zmínka o grálu vůbec a dokazuje, že byl v 9. století uschován v Konstantinopoli. A Cyril jej s největší pravděpodobností držel v ruce.

KNÍŽE ROSTISLAV PROSÍ CÍSAŘE

Císař Michael III. vyslal Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu na přímou žádost velkomoravského knížete Rostislava. Ten měl císaři poslat dopis následujícího znění: „Lidé naši od pohanství odstoupili a křesťanský zákon zachovávají, nemáme však učitele takového, který by nám našim jazykem pravou víru křesťanskou vyložil, aby i jiné země, toto vidouce, následovaly nás. I pošli nám, pane, biskupa i učitele takového. Neboť od Vás na všechny strany vždy dobrý zákon vychází.“ Kníže Rostislav se chtěl při šíření křesťanství vymanit z vlivu Francké říše.

Díky bratrům se na Velké Moravě mohlo rozšiřovat křesťanství.
JAK SE VYTVÁŘÍ NOVÉ PÍSMO

Proč byli na misii na Velkou Moravu vysláni zrovna Cyril a Metoděj? Kromě úspěchu jejich předchozí misie k Chazarům a obliby u císaře Michaela III. bylo hlavním důvodem to, že oba bratři už od dětství mluvili slovanským jazykem. Cyril si ale uvědomoval, že společný jazyk v mluvené formě k šíření víry nestačí. Vytvořil proto i nové jednoduché písmo – hlaholici. Bratři pak ještě předtím, než vyrazili na Velkou Moravu, společně přeložili liturgické spisy, potřebné ke konání bohoslužeb.

RELIKVIE A ROZMACH KŘESŤANSTVÍ

Na Velkou Moravu dorazili byzantští věrozvěsti na jaře roku 863. Oba bratři se zde těšili nesmírné autoritě a úctě. Protože byly jejich bohoslužby pro lid srozumitelné, nechávalo se stále více lidí pokřtít. Křesťanství zažívalo nebývalý rozmach. Přispěly k tomu zcela jistě i ostatky svatého Klimenta, které věrozvěsti přivezli, aby těmito vzácnými relikviemi podpořili své učení. Měli s sebou i svatý grál? Pokud jej Cyril opravdu v chrámu Hagia Sophia nalezl, nenechal by si takovou příležitost rozhodně ujít.

Opravdu byl v chrámu Hagia Sofia ukrytý svatý grál?
GRÁL V HROBCE

Metoděj nakonec na Velké Moravě umírá a je zde i pohřben. Přesné místo jeho hrobu ale dodnes neznáme. Bylo objeveno několik hrobů, o kterých se archeologové domnívali, že by mohly ukrývat Metodějovy ostatky, nicméně vše nasvědčuje tomu, že se jedná spíše o hroby náhodných velkomoravských velmožů. Nalezneme někdy Metodějův hrob? A bude v něm ležet i dávno ztracený svatý grál?

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Moderní schodiště jako dominanta interiéru
rezidenceonline.cz

Moderní schodiště jako...

Trendová vnitřní schodiště jsou konstruována podle...
Nachází se v Británii brána do pekla?
epochalnisvet.cz

Nachází se v Británii brána...

Kněz pronese magickou formulku a impozantní obětní býk,...
Čtyři držitelé Ceny Thálie a nestárnoucí příběh Cyrano z Bergeracu
iluxus.cz

Čtyři držitelé Ceny Thálie a...

Romantická klasika o bohémovi, jehož velký nos...
První nositelný senzor bez baterie pro zlepšení bezpečnosti pokožky na slunci
21stoleti.cz

První nositelný senzor bez...

Firma La Roche-Posay tento týden oznámila...
Nejhezčí prezident Antonín Novotný v sobě zámečníka nezapřel
epochaplus.cz

Nejhezčí prezident Antonín...

Do své kanceláře na Pražském hradě přijde...
Ničení knih: Návod k němu nabízí už Bible
epochaplus.cz

Ničení knih: Návod k němu...

Už v biblickém Novém zákoně najdeme zmínku o ničení...
Procházka po střeše světa: 5 horských královen světa!
epochaplus.cz

Procházka po střeše světa: 5...

Před 50 miliony lety tu bylo moře....
Korunky krásy: Poklady britské královské rodiny
epochalnisvet.cz

Korunky krásy: Poklady...

Diamanty, dědictví i vůně minulosti. To vše v sobě snoubí...
Čeští vědci budou v poušti vyrábět vodu ze vzduchu
21stoleti.cz

Čeští vědci budou v poušti...

Ze sídla Univerzitního centra energeticky efektivních...
Bára Poláková a Pavel Liška: Tají rozchod? Dělají, že se neznají!
nasehvezdy.cz

Bára Poláková a Pavel Liška:...

Rozešli se? Před pár dny údajně jeden z...
Čeká ji doma rozvodové peklo?
nasehvezdy.cz

Čeká ji doma rozvodové peklo?

Zpěvačce Lucii Vondráčkové (39) se...
Byl vyhlášen 13. ročník projektu L´Oréal UNESCO Pro ženy ve vědě
21stoleti.cz

Byl vyhlášen 13. ročník projektu...

Projekt společnosti L’Oréal a Světové...