Skip to content

Po stopách Doggerlandu: Existovala evropská Atlantida?

Zatímco o Atlantidě se už napsaly stohy textu o některých jiných tajemných a dávno ztracených částech světa toho moc nevíme. Patří k nim i Doggerland, pevninský pás na severu Evropy, nad kterým se v dávných dobách zavřela voda. Skutečně na něm žila neznámá kultura?

Pátrání po Atlantidě je nekonečným příběhem, ke kterému se stále nedaří napsat poslední řádky. Jenže co když máme rozuzlení celou dobu před očima? V roce 1967 vychází kniha Velké otazníky českého spisovatele a záhadologa Ludvíka Součka (1926–1978). Autor se v ní zaobírá myšlenkou, že by Atlantida mohla nacházet v Severním moři kdesi u ostrova Helgoland. Právě tam prý ústí tři řeky, tamní skály mají stejnou červenou barvu, jakou popisoval antický učenec Platón (427–347 př.n.l.) a na dně moře v blízkosti ostrova byly opravdu objeveny zvláštní struktury připomínající zbytky zdí a sloupů. Souček se opírá o průzkum německého pastora a archeologa Jürgena G. F. Spanutha (1907–1998), nepřichází však s žádnými důkazy a teorie zapadá mezi mnoho dalších. Jenže nyní se zdá, že je na čase ji oprášit. Postupně totiž přibývá informací o tajemném Doggerlandu – ztracené pevnině v Severním ledovém oceánu. Dá nám jeho zkoumání odpovědi na věčné otázky o naší minulosti?

Pod mořem se zřejmě nachází obrovský kus potopené pevniny.
ZTRACENÁ CIVILIZACE

Při pohledu na mapu by nás dnes ani nenapadlo, že by mezi Velkou Británií a kontinentální Evropou či severněji mezi Skotskem, Dánskem a Normanskými ostrovy, bylo něco jiného než Lamanšský průliv a nekonečná plocha Severního ledového oceánu. Jenže temná vodní hladina ukrývá tajemství, které už po desetiletí fascinuje nejednoho vědce i záhadologa. Podle expertů se totiž právě v této oblasti rozkládala ještě ve střední době kamenné (v desátém až patnáctém tisíciletí před naším letopočtem – pozn. redakce) pevnina, kterou dnes nazýváme Doggerlandem. A ani to není vše. Poslední průzkumy totiž ukazují, že se na ní rozkládala dosud neprozkoumaná a blíže nepoznaná civilizace. To je zajímavé zjištění především z hlediska toho, že právě do této doby umísťují záhadologové mnohé z legendárních civilizací dávnověku v čele s legendární Atlantidou. Mohla by snad právě tato oblast stát za příběhy o této vyspělé zaniklé říši?

ZNIČILA JE KATASTROFA

„Mnozí věří, že Doggerland byl domovem desítek tisíc lidí předtím než zmizel pod vodou. Vědecký tým z Královské univerzity v Londýně zjistil, že katastrofální sesuv půdy v Norsku vytvořil tsunami, které zalilo pevnino a zničilo tamní civilizaci,“ přibližuje americká záhadoložka April Holloway konec této kultury s tím, že všemu předcházelo postupné a dlouhodobé stoupání mořské hladiny. Co se zatím podařilo zjistit o lidech, kteří před touto katastrofou na Doggerlandu žili? O existenci neznámých lidí z moře se ve Skotsku a Dánsku vypráví už ve středověku. Lidé nachází různé artefakty a zbraně, což si vysvětlují buď potopenými loděmi, nebo tajemným národem žijícím v hlubinách moře. Až při pátrání po Atlantidě vychází najevo pravda – vše patřilo civilizaci z Doggerlandu. O ní zatím víme jen to, že používala jednoduché nástroje a nebyla tedy příliš vyspělá. Co když to ale není úplně přesný předpoklad?

Archeologové už našli několik stop po pravěké civilizaci.
CO LEŽÍ NA DNĚ?

Řada badatelů věří, že pod hladinou ve zmíněné oblasti se nachází neuvěřitelné poklady, které by mohly poskytnout důležité informace o původu lidských kultur na evropském kontinentu. Vědci očekávají kromě mnoha historických artefaktů z každodenního života i pozůstatky megalitických svatyň, pohřebišť a dalších posvátných míst, které dost možná předcházely nebo byly vzorem takovým stavbám jako je Stonehenge nebo megalitické památky ve francouzském Carnacu. Na pozoru jsou i ufologové, podle kterých byly všechny tyto výtvory součástí snahy našich předků komunikovat, pozorovat nebo uctívat bytosti z nebes – mimozemšťany. Mohl by právě Doggerland ukrývat důkazy, které to potvrdí? A především – nemohlo by se v této oblasti ukrývat i ono legendární kruhové město, které mělo být hlavním centrem bájné Atlantidy?

Žila na území Doggerland primitivní kultura? Nebo se pod vodou ukrývají důkazy o evropské Atlantidě?

Foto: www.telegraph.co.uk, www.wessexarch.co.uk, i.pinimg.com, www.nextnature.net
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Ruský region zaplavily mouchy. Kvůli špatnému hnojivu
epochaplus.cz

Ruský region zaplavily mouchy....

Téměř jako v horroru si před nedávnem...
2030: Takhle vypadá revoluce v městské dopravě
epochalnisvet.cz

2030: Takhle vypadá revoluce v...

Ráno bus, odpoledne rozvoz zboží, večer popelář....
Monika Absolonová: Obrovská změna
nasehvezdy.cz

Monika Absolonová: Obrovská...

Už čeká zase další dítě? Když byla Monika...
Zájem o krevní test na hladinu protilátek proti spalničkám raketově vzrostl
21stoleti.cz

Zájem o krevní test na hladinu...

Velký nárůst zájmu o vyšetření je zapříčiněný epidemií spalniček,...
Moderní schodiště jako dominanta interiéru
rezidenceonline.cz

Moderní schodiště jako...

Trendová vnitřní schodiště jsou konstruována podle...
Dobrovolně v Osvětimi: Kdo byl špionem v nejstrašnějším vyhlazovacím táboře?
epochaplus.cz

Dobrovolně v Osvětimi: Kdo byl...

Umíte si představit, že byste se...
Autonomní roboti-zabijáci čekají na svou chvíli. Bude to již za dva roky?
21stoleti.cz

Autonomní roboti-zabijáci...

Na webu Vox se před několika dny objevil...
Nový hybridní crossover Ford Puma v atraktivním designu
iluxus.cz

Nový hybridní crossover Ford...

Ford odhalil zcela nový model Ford Puma....
Co hyzdí středověké obrazy? Ošklivá mimina!
epochaplus.cz

Co hyzdí středověké obrazy?...

Plešatící, vrásčitá, děsivá – mimina na gotických...
Objeven nový druh kočky
21stoleti.cz

Objeven nový druh kočky

Tzv. liščí kočka byla součástí mnoha pohádek a...
Vyzkoušejte obklady z jogurtu nebo syrovátky
nasehvezdy.cz

Vyzkoušejte obklady z...

Na bolestivě popálenou a zarudlou kůži...
Poklady z Tutanchamonovy hrobky míří mimo Egypt.  Vystavují je v Paříži
epochalnisvet.cz

Poklady z Tutanchamonovy hrobky...

Za staroegyptskými poklady nemusíte jezdit...