Skip to content

Po stopách Doggerlandu: Existovala evropská Atlantida?

Zatímco o Atlantidě se už napsaly stohy textu o některých jiných tajemných a dávno ztracených částech světa toho moc nevíme. Patří k nim i Doggerland, pevninský pás na severu Evropy, nad kterým se v dávných dobách zavřela voda.

Skutečně na něm žila neznámá kultura?

Pátrání po Atlantidě je nekonečným příběhem, ke kterému se stále nedaří napsat poslední řádky. Jenže co když máme rozuzlení celou dobu před očima? V roce 1967 vychází kniha Velké otazníky českého spisovatele a záhadologa Ludvíka Součka (1926–1978). Autor se v ní zaobírá myšlenkou, že by Atlantida mohla nacházet v Severním moři kdesi u ostrova Helgoland. Právě tam prý ústí tři řeky, tamní skály mají stejnou červenou barvu, jakou popisoval antický učenec Platón (427–347 př.n.l.) a na dně moře v blízkosti ostrova byly opravdu objeveny zvláštní struktury připomínající zbytky zdí a sloupů. Souček se opírá o průzkum německého pastora a archeologa Jürgena G. F. Spanutha (1907–1998), nepřichází však s žádnými důkazy a teorie zapadá mezi mnoho dalších.

Jenže nyní se zdá, že je na čase ji oprášit. Postupně totiž přibývá informací o tajemném Doggerlandu – ztracené pevnině v Severním ledovém oceánu. Dá nám jeho zkoumání odpovědi na věčné otázky o naší minulosti?

Pod mořem se zřejmě nachází obrovský kus potopené pevniny.
ZTRACENÁ CIVILIZACE

Při pohledu na mapu by nás dnes ani nenapadlo, že by mezi Velkou Británií a kontinentální Evropou či severněji mezi Skotskem, Dánskem a Normanskými ostrovy, bylo něco jiného než Lamanšský průliv a nekonečná plocha Severního ledového oceánu.

Jenže temná vodní hladina ukrývá tajemství, které už po desetiletí fascinuje nejednoho vědce i záhadologa. Podle expertů se totiž právě v této oblasti rozkládala ještě ve střední době kamenné (v desátém až patnáctém tisíciletí před naším letopočtem – pozn.

redakce) pevnina, kterou dnes nazýváme Doggerlandem. A ani to není vše. Poslední průzkumy totiž ukazují, že se na ní rozkládala dosud neprozkoumaná a blíže nepoznaná civilizace. To je zajímavé zjištění především z hlediska toho, že právě do této doby umísťují záhadologové mnohé z legendárních civilizací dávnověku v čele s legendární Atlantidou.

Mohla by snad právě tato oblast stát za příběhy o této vyspělé zaniklé říši?

ZNIČILA JE KATASTROFA

„Mnozí věří, že Doggerland byl domovem desítek tisíc lidí předtím než zmizel pod vodou. Vědecký tým z Královské univerzity v Londýně zjistil, že katastrofální sesuv půdy v Norsku vytvořil tsunami, které zalilo pevnino a zničilo tamní civilizaci,“ přibližuje americká záhadoložka April Holloway konec této kultury s tím, že všemu předcházelo postupné a dlouhodobé stoupání mořské hladiny.

Co se zatím podařilo zjistit o lidech, kteří před touto katastrofou na Doggerlandu žili? O existenci neznámých lidí z moře se ve Skotsku a Dánsku vypráví už ve středověku. Lidé nachází různé artefakty a zbraně, což si vysvětlují buď potopenými loděmi, nebo tajemným národem žijícím v hlubinách moře.

Až při pátrání po Atlantidě vychází najevo pravda – vše patřilo civilizaci z Doggerlandu. O ní zatím víme jen to, že používala jednoduché nástroje a nebyla tedy příliš vyspělá. Co když to ale není úplně přesný předpoklad?

Archeologové už našli několik stop po pravěké civilizaci.
CO LEŽÍ NA DNĚ?

Řada badatelů věří, že pod hladinou ve zmíněné oblasti se nachází neuvěřitelné poklady, které by mohly poskytnout důležité informace o původu lidských kultur na evropském kontinentu. Vědci očekávají kromě mnoha historických artefaktů z každodenního života i pozůstatky megalitických svatyň, pohřebišť a dalších posvátných míst, které dost možná předcházely nebo byly vzorem takovým stavbám jako je Stonehenge nebo megalitické památky ve francouzském Carnacu.

Na pozoru jsou i ufologové, podle kterých byly všechny tyto výtvory součástí snahy našich předků komunikovat, pozorovat nebo uctívat bytosti z nebes – mimozemšťany. Mohl by právě Doggerland ukrývat důkazy, které to potvrdí?

A především – nemohlo by se v této oblasti ukrývat i ono legendární kruhové město, které mělo být hlavním centrem bájné Atlantidy?

Žila na území Doggerland primitivní kultura? Nebo se pod vodou ukrývají důkazy o evropské Atlantidě?

Foto: www.telegraph.co.uk, www.wessexarch.co.uk, i.pinimg.com, www.nextnature.net
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

První akciová společnost: Komu vyfoukli Nizozemci prvenství v obchodu s kořením?
epochaplus.cz

První akciová společnost: Komu...

Nizozemské lodě míří na konci 16. století k indickým...
Putováním Českým lesem
epochanacestach.cz

Putováním Českým lesem

Vítejte v krajině...
Bydlení v harmonii s přírodou
rezidenceonline.cz

Bydlení v harmonii s přírodou

Spojujícím prvkem vnitřních a vnějších...
Nejkrásnější hrady a zámky na světě
epochaplus.cz

Nejkrásnější hrady a zámky na...

V historii sloužily hrady jako obrana před...
Dojde brzy na rozchod?
nasehvezdy.cz

Dojde brzy na rozchod?

Nedávno to ještě vypadalo, že oblíbená česká...
Pilates: Cesta ke zdraví
iluxus.cz

Pilates: Cesta ke zdraví

My Pilates je tím nejpovolanějším místem v...
Mimořádné Ceny Neuron mají své vítěze
21stoleti.cz

Mimořádné Ceny Neuron mají...

Nikdo zatím neví, z jaké hlavy vzejde lék na...
Čeští vědci pěstují poněkud jinak
21stoleti.cz

Čeští vědci pěstují poněkud...

Testovat léky na buňkách, které se podobají mozkovým,...
Bulharský poklad: Rilský monastýr vzdoroval Osmanům
epochalnisvet.cz

Bulharský poklad: Rilský...

„Rilský klášter vyhořel!“ Šokující zpráva se rychlostí...
Doma šampíčko a zase špitál!
nasehvezdy.cz

Doma šampíčko a zase špitál!

Tisíce fanoušků potěšilo a do-jalo, když se jejich...
Dinosaurus do kapsy
epochalnisvet.cz

Dinosaurus do kapsy

Zřejmě jakéhosi praotce dinosaurů včetně...
Lipno mění podobu rodinné dovolené
epochanacestach.cz

Lipno mění podobu rodinné...

Lipno mění zažitou...