24. září 1952: Z torontského letiště je ukradeno šest boxů plných zlatých cihel, které už se nikdy nenajdou.
Domů     Neobjasněné události
Našli v Himalájích Yetiho skalp?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 10.5.2022
1.8tis
Jedná se skutečně o skalp Yetiho? FOTO: Nmnogueira / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
177
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

V řeči nepálských Šerpů znamená slovo Yeti „divoký muž“ a o tom, že se mrazivými stíny Mount Everestu plíží hrozivý zarostlý dvounožec, se mezi nimi vypráví od nepaměti. Ve zbytku světa ale „Yetimánie““ propuká až v roce 1951, kdy horolezec Eric Shipton uveřejňuje senzační fotografii otisku obří stopy!

Jedná se skutečně o skalp Yetiho? FOTO: Nmnogueira / Creative Commons / CC BY-SA 2.5 Fotografie údajně zachycující Yetiho stopy. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Jedna z představ podoby Yetiho. FOTO: Philippe Semeria / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Pořídí ji na západní stěně Everestu ve výšce 6000 metrů. Shipton patří k nejuznávanějším osobnostem horolezectví, takže jeho snímek a tvrzení si nikdo za podvrh považovat nedovolí. Fotka veřejnost uhrane.

Je úžasně ostrá, stopa na ní 33 cm dlouhá, s výrazným palcem, čím se jasně liší od otisku lidské nohy, kterou jinak dost připomíná. Ale to není vše, Shipton se navíc dostává do svatyně ve vesnici Khumdžung, ležící ve výšce téměř 4000 metrů., kde si všímá velmi zvláštních vystavených vlasů.

Když se ptá, o co jde, prozradí mu mniši, že je to Yetiho skalp! Mohou mít pravdu?

Fotografie údajně zachycující Yetiho stopy. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Prostá realita?

Pro amerického publicistu Martina C. Taylora (*1945) je Yeti celoživotní vášní. Už coby malý chlapec napjatě čeká na výsledky výpravy pořádané roku 1954 ropným magnátem Tomem Slickem (1916–1962). 500 mužů tehdy tráví na Mount Everestu v terénu téměř půl roku v doprovodu stopařských psů, ale ani tak se jim Yetiho najít nepodaří.

Když později sám Taylor pořádá expedici za bájným kryptidem, nechá si poradit od člověka nejpovolanějšího – nepálského krále. Vladař jej posílá do údolí Barun, liduprázdné oblasti s nejvyšší vlhkostí ze všech údolí v Himalájích.

Hodně tu prší, džungle je nesmírně hustá, proto se zde nikdo neusadil. Taylor naráží na stopy, které mu zvýší tep, ale zchladí jej místní lovec. „Ty jsou od medvědů, co žijí ve stromech,“ říká. Najednou to publicistovi všechno dává smysl.

Vždyť velké, takřka lidské stopy, jsou ve skutečnosti medvědí! Zdejší chlupatí lezci po stromech jsou kvůli svému způsobu života evolucí donuceni vysunout vnitřní prst tak, aby se jím mohli zachytit za kmen při šplhání, proto jsou na otiscích tak výrazné palce.

Taylorovy dohady potvrzuje i zkoumání DNA některých údajných Yetiho artefaktů – i ty říkají, že by mělo jít o medvěda. Má tak jedna z největších záhad všech dob nudné vysvětlení? Je Yeti nakonec „obyčejný“ medvěd?

Jedna z představ podoby Yetiho. FOTO: Philippe Semeria / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Novodobé snahy

V roce 2007 chtějí Yetiho vypátrat protagonisté televizního pořadu Dobyvatelé ztracené pravdy. Devítka odvážlivců pod vedením Američana Joshe Gatese (*1977) míří vyzbrojeni kamerami s infračerveným nočním viděním do Khumbu, oblasti v severovýchodním Nepálu.

Zde místní v okolí řeky Mandžu ve výšce téměř 3000 m. n. m. opakovaně nalézají další obrovské, čerstvé, sotva den staré stopy. Téměř dokonalé kopie té, co vyfotil v 50. letech Shipton. „Jsou si skutečně velmi podobné.

A já nevěřím, že jde o nějakého medvěda. Čelíme tu opravdové záhadě,“ vymezuje se Gates vůči Taylorovým zkoumáním. Na tajemnosti situaci nic neubírá ani pohled vědy. Vzorky chlupů posbírané v nalezených otiscích jsou podrobeny důkladné analýze, ale odborníci nakonec jen krčí rameny.

Sekvence DNA, jíž odhalí, je pro ně totiž úplně neznámá. Jak je něco takového možné? Je snad Yeti naprosto unikátní tvor a proto nám stále uniká? Je jeho pravá podstata nějakým způsobem nadpřirozená? Nebo snad jde o potvrzení, že pochází z jiné planety, jak tvrdí někteří záhadologové?

Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 23.9.2022 1.5tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.3tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.3tis
Už jste slyšeli o Stanfordském experimentu, kdy se hra na vězně a dozorce změní v sadistickou podívanou? EnigmaPlus.cz vám představí nejslavnější psychologické pokusy, které ukážou naše nejtemnější stránky.      CO ROZKÁŽOU, TO JE SVATÉ Milgramův experiment (r. 1963)   Pokus amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama šokujícím způsobem odhalil, jakou moc nad námi mají uznávané […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.5tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]
od Mirek Brát 21.9.2022 2.4tis
Herrington Lake v Kentucky ve Spojených státech amerických je takzvané antropogenní jezero vzniklé činností člověka. Jezero bylo vytvořeno přehrazením několika řek již v roce 1925. Jeho hluboké vody jsou domovinou mnoha druhů ryb a také neznámého jezerního monstra! Jezero Herrington má maximální hloubku okolo sedmdesáti šesti metrů. Je tak nejhlubším jezerem v celém Kentucky. I to znesnadňuje […]