26. května 1936: Při tragédii řece Dyji v Rakvicích utonulo 31 školáků, jejichž duchové tu prý dodnes straší.
Domů     Neobjasněné události
Našli v Himalájích Yetiho skalp?
Dalibor Vrána
od Dalibor Vrána 10.5.2022
1.8tis
Jedná se skutečně o skalp Yetiho? FOTO: Nmnogueira / Creative Commons / CC BY-SA 2.5
177
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

V řeči nepálských Šerpů znamená slovo Yeti „divoký muž“ a o tom, že se mrazivými stíny Mount Everestu plíží hrozivý zarostlý dvounožec, se mezi nimi vypráví od nepaměti. Ve zbytku světa ale „Yetimánie““ propuká až v roce 1951, kdy horolezec Eric Shipton uveřejňuje senzační fotografii otisku obří stopy!

Jedná se skutečně o skalp Yetiho? FOTO: Nmnogueira / Creative Commons / CC BY-SA 2.5 Fotografie údajně zachycující Yetiho stopy. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo Jedna z představ podoby Yetiho. FOTO: Philippe Semeria / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Pořídí ji na západní stěně Everestu ve výšce 6000 metrů. Shipton patří k nejuznávanějším osobnostem horolezectví, takže jeho snímek a tvrzení si nikdo za podvrh považovat nedovolí. Fotka veřejnost uhrane.

Je úžasně ostrá, stopa na ní 33 cm dlouhá, s výrazným palcem, čím se jasně liší od otisku lidské nohy, kterou jinak dost připomíná. Ale to není vše, Shipton se navíc dostává do svatyně ve vesnici Khumdžung, ležící ve výšce téměř 4000 metrů., kde si všímá velmi zvláštních vystavených vlasů.

Když se ptá, o co jde, prozradí mu mniši, že je to Yetiho skalp! Mohou mít pravdu?

Fotografie údajně zachycující Yetiho stopy. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Prostá realita?

Pro amerického publicistu Martina C. Taylora (*1945) je Yeti celoživotní vášní. Už coby malý chlapec napjatě čeká na výsledky výpravy pořádané roku 1954 ropným magnátem Tomem Slickem (1916–1962). 500 mužů tehdy tráví na Mount Everestu v terénu téměř půl roku v doprovodu stopařských psů, ale ani tak se jim Yetiho najít nepodaří.

Když později sám Taylor pořádá expedici za bájným kryptidem, nechá si poradit od člověka nejpovolanějšího – nepálského krále. Vladař jej posílá do údolí Barun, liduprázdné oblasti s nejvyšší vlhkostí ze všech údolí v Himalájích.

Hodně tu prší, džungle je nesmírně hustá, proto se zde nikdo neusadil. Taylor naráží na stopy, které mu zvýší tep, ale zchladí jej místní lovec. „Ty jsou od medvědů, co žijí ve stromech,“ říká. Najednou to publicistovi všechno dává smysl.

Vždyť velké, takřka lidské stopy, jsou ve skutečnosti medvědí! Zdejší chlupatí lezci po stromech jsou kvůli svému způsobu života evolucí donuceni vysunout vnitřní prst tak, aby se jím mohli zachytit za kmen při šplhání, proto jsou na otiscích tak výrazné palce.

Taylorovy dohady potvrzuje i zkoumání DNA některých údajných Yetiho artefaktů – i ty říkají, že by mělo jít o medvěda. Má tak jedna z největších záhad všech dob nudné vysvětlení? Je Yeti nakonec „obyčejný“ medvěd?

Jedna z představ podoby Yetiho. FOTO: Philippe Semeria / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Novodobé snahy

V roce 2007 chtějí Yetiho vypátrat protagonisté televizního pořadu Dobyvatelé ztracené pravdy. Devítka odvážlivců pod vedením Američana Joshe Gatese (*1977) míří vyzbrojeni kamerami s infračerveným nočním viděním do Khumbu, oblasti v severovýchodním Nepálu.

Zde místní v okolí řeky Mandžu ve výšce téměř 3000 m. n. m. opakovaně nalézají další obrovské, čerstvé, sotva den staré stopy. Téměř dokonalé kopie té, co vyfotil v 50. letech Shipton. „Jsou si skutečně velmi podobné.

A já nevěřím, že jde o nějakého medvěda. Čelíme tu opravdové záhadě,“ vymezuje se Gates vůči Taylorovým zkoumáním. Na tajemnosti situaci nic neubírá ani pohled vědy. Vzorky chlupů posbírané v nalezených otiscích jsou podrobeny důkladné analýze, ale odborníci nakonec jen krčí rameny.

Sekvence DNA, jíž odhalí, je pro ně totiž úplně neznámá. Jak je něco takového možné? Je snad Yeti naprosto unikátní tvor a proto nám stále uniká? Je jeho pravá podstata nějakým způsobem nadpřirozená? Nebo snad jde o potvrzení, že pochází z jiné planety, jak tvrdí někteří záhadologové?

Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 26.5.2022 194
Mořští lidé mají na jižním a jihozápadním pobřeží Kaspického moře dlouhou tradici. Pozorování jakéhosi mořského muže se začínají hojně objevovat hlavně na začátku tohoto tisíciletí. Jde o pouhou pověst, nebo skutečného tvora z masa a kostí?     Popis tvora, se kterým svědkové přicházejí, je vždy téměř shodný. Jde o stvoření podobné nepříliš vzrostlému člověku. […]
od Mirek Brát 25.5.2022 956
Západní historikové mu přezdívali „Nero islámu“, čímž chtěli dát najevo jasné kontroverze v jeho povaze a charakteru vládnutí. Ti, kdo šli v negativním hodnocení ještě dále, o něm mluvili jako o šíleném kalifovi. Do dějin se však Al-Hakim bi-Amr Alláh vepsal i svým záhadným zmizením, které nebylo dosud vysvětleno. Do roku 1009 byly Jeruzalém a Svatá země […]
od Adriana Vojtíšková 25.5.2022 1.3tis
Padouch Joker patří k těm vůbec nejznámějším a zřejmě i nejoblíbenějším záporným postavám. Psychopatický klaun je někdy jen ztřeštěný a rozverný, jindy ale brutální, nemilosrdný a smrtící. A to možná i pro své představitele… Jokerova minulost je zahalena tajemstvím a jde o natolik složitou a rozporuplnou osobnost, že představuje obrovskou výzvu pro každého herce, který […]
od Dalibor Vrána 24.5.2022 1.9tis
Americký stát Arkansas je proslulý nádhernou přírodou. Majestátní hory, stříbřité řeky, hluboké jeskyně, horké gejzíry, to vše tu můžete najít. Lidé se zde rádi jen tak toulají a čekají, co je překvapí. Někdy to však může být i nadpřirozeno… Také dva chlapci z jihu Arkansasu, Paddjo a jeho mladší bratr, se rádi toulají přírodou. Vyrazí […]
od Jan Šedivý 22.5.2022 1.6tis
Nový zákon je z velké části postaven na myšlence, že se Spasitel opět vrátí. Druhý příchod bude znamenat celospolečenskou obrodu. Není tak překvapující, že se najde mnoho lidí, kteří sami sebe za Ježíše či Mesiáše považují. Krišna Venta Narozený jako Francis Herman Pencovic (1911–1958), se proslavuje v 40. až 50. letech minulého století. Na veřejnosti nosí jen róby, […]