Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Nedopadený Jack Rozparovač: Podle některých teorií ho ochránil královský dvůr

Legendárního sériového vraha, který v roce 1888 děsí londýnskou čtvrť Whitechapel, není třeba zdlouhavě představovat. Na svědomí má nejméně pět a možná až 11 vražd a podle některých současných badatelů nebyl nikdy dopaden hlavně proto, že nad ním držel ochrannou ruku královský dvůr.

Oběťmi brutálních útoků neznámého pachatele jsou tamní prostitutky, jejichž těla jsou nacházena často v takovém stavu, že to otřese i těmi nejzkušenějšími kriminalisty. Vrah je jako přízrak a policistům uniká často jen o fous, čímž se pak náležitě vychloubá v dopisech adresovaných policii a médiím.

Součástí jednoho takového dopisu byl kus ledviny jedné z obětí. Jack Rozparovač, jak vrah sám sebe tituluje, v dopise tvrdí, že zbytek orgánu snědl. Není pochyb o tom, že v chudinské čtvrti hlavního města řádí maniakální šílenec.

Jak je tedy možné, že se mu daří unikat bez trestu?

Policejní fotografie jedné ze zavražděných žen, Foto: City of London police Archives / Creative Commons / Public Domain
SPOR O PRÁCI

Podle profilu vypracovaného tehdejšími vyšetřovateli, muselo jít o osamělého muže, kterého zřejmě svírá silná nenávist vůči ženám, zejména prostitutkám. O čemž svědčí nejen výběr obětí, ale i fakt, že jim často uřezává genitálie a dělohu.

Podle jedné z hypotéz jeho vražedná nenávist začíná poté, co se od nějaké z prostitutek nakazí pohlavní chorobou. Čas, kdy se vraždy odehrávají, zase vede vyšetřovatele k myšlence, že Jack Rozparovač nemá stálé zaměstnání.

Často je také zmiňována pravděpodobná znalost anatomie, vrah by tedy mohl být lékař případně řezník. Je to správná stopa? Tato domněnka má ale i své odpůrce, například policejní chirurg Thomas Bond (1841–1901) po prozkoumání pětice potvrzených obětí něco takového rezolutně odmítá.

Překvapeně reaguje dokonce i samotný vrah, který v jednom z dopisů tiskové agentuře píše: „Teď říkají, že jsem doktor. Ha, ha.“ Navzdory tomu se do hledáčku vyšetřovatelů přeci jen několik lékařů dostává.

Sir John Williams, Foto: Elliott & Fry / Creative Commons / CC-BY
KRÁLOVSKÝ PORODNÍK

V roce 2005 vychází kniha s názvem Strýček Jack, pod níž je podepsána dvojice autorů Tony Williams a Humphrey Price. Williams se označuje za potomka velškého lékaře sira Johna Williamse (1840–1926), porodníka královské rodiny, který pomáhal na svět potomkům královny Viktorie (1819–1901) a ve své knize překládá důkazy, na jejichž základě dospívá k závěru, že právě on byl nejslavnějším sériovým vrahem všech dob.

Autoři tvrdí, že oběti znaly lékaře osobně a že byly rozřezány za účelem jeho vlastního výzkumu příčin neplodnosti. Thomas Bond během prvotního vyšetřování vražednou zbraň popisuje jako „silný nůž alespoň 16 cm dlouhý, velmi ostrý, na konci špičatý a alespoň 2,5 cm široký“. Nůž odpovídající tomuto popisu skutečně leží ve sbírce nožů Johna Williamse. Navíc je nalezen i jeho deník, kde je v roce 1888 v době, kdy Jack Rozparovač řádil, několik stran vytrženo. Dalším důkazem může být i lékařovo jméno, neboť mužům jménem John se často mezi přáteli říká právě Jack.

Jsou tyto důkazy dostatečné? Nařčené zaznamená v knize nebyla kritiky přijata zrovna pozitivně.

Princ Viktor se údajně zapletl s prostitkou, Foto: W. & D. Downey / Creative Commons / Public Domain
PODEZŘELÝCH JE VÍC

Není to ale jediný případ, kdy se oči badatelů při hledání neznámého vraha londýnských prostitutek obracejí ke královského dvoru. Sir William Gull (1816–1890) je významný lékař, jehož nezanedbatelný přínos lékařské mu vynáší místo v učebnicích.

Výrazně přispívá k lepšímu porozumění myxoedému, Brightově nemoci, paraplegii a mentální anorexii, kterou také poprvé pojmenovává. Podle některých hypotéz má královský lékař i svou stinnou stránku a královskému dvoru slouží jako nájemný vrah.

Podle nepřímých důkazů sesbíraných několika různými badateli prý jednal přímo na pokyn samotného tajemníka jejího veličenstva markýze ze Salisbury Roberta Gascoyne-Cecila (1830–1903). Markýz se takto snaží ochránit pověst královnina čtyřiadvacetiletého vnuka prince Alberta (1864–1892), který se zapletl s jednou z prostitutek a počal s ní syna.

Její kolegyně v tom spatřily příležitost, jak přijít k bohatství a pokusily se královský dvůr vydírat. Lékař je tedy pověřen úkolem odstranit nepohodlné svědkyně a zastrašit ty další, které by snad chtěly promluvit.

Jde ale stále jen o hypotézy, které se nepodařilo prokázat. Mohou být pravdivé?

Foto: Foto: R. Taylor - The Illustrated London New, City of London police Archives, Elliott & Fry, W. & D. Downey / Creative Commons
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články az rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jeden prsten z Tolkienových románů možná vznikl podle starověké kletby
epochaplus.cz

Jeden prsten z Tolkienových...

Tolkienův Pán prstenů je dnes považován za...
Chřest s holandskou omáčkou a výtečným steakem
tisicereceptu.cz

Chřest s holandskou omáčkou a...

Opravdový luxus pro sváteční příležitosti!...
Když pes potřebuje „záchranku“
panidomu.cz

Když pes potřebuje „záchranku“

Že se psem není všechno v pořádku, vnímavý...
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz

Francouzská elegance s...

Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu...
Ztratila hlavu kvůli gaunerovi
skutecnepribehy.cz

Ztratila hlavu kvůli gaunerovi

Když jsem otěhotněla, hned mi...
Muž, či žena?
21stoleti.cz

Muž, či žena?

Archeologický tým objevil ve Statenicích u Prahy...
Rapa Nui: Oči moai spatřily ráj i zkázu
epochanacestach.cz

Rapa Nui: Oči moai spatřily...

Říká se mu Rapa Nui,...
Dala si dítě jako podmínku vztahu?
nasehvezdy.cz

Dala si dítě jako podmínku...

Herečka MALVÍNA PACHLOVÁ...
Český tým průběžně druhý v legendárním závodě Cape Epic
iluxus.cz

Český tým průběžně druhý v...

Jezdci Martin Stošek a Andreas Seewald z českého...
Elektrický mozkový implantát léčí deprese
epochaplus.cz

Elektrický mozkový implantát...

Jako ohromující neurovědecký pokrok označují výzkumníci...
Havárie UFO u Shag Harbour opět ožívá: Oceánologové pátrali po vraku objektu
epochalnisvet.cz

Havárie UFO u Shag Harbour opět...

Před 54 lety pozorovali svědkové v blízkosti kanadské...
Může jim to vydržet?
nasehvezdy.cz

Může jim to vydržet?

Nejdřív svou lásku...