reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Neobjasněné události
Nedopadený Jack Rozparovač: Podle některých teorií ho ochránil královský dvůr
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 5.3.2021
3.6tis
427
SDÍLENÍ
3.6tis
ZOBRAZENÍ

Legendárního sériového vraha, který v roce 1888 děsí londýnskou čtvrť Whitechapel, není třeba zdlouhavě představovat. Na svědomí má nejméně pět a možná až 11 vražd a podle některých současných badatelů nebyl nikdy dopaden hlavně proto, že nad ním držel ochrannou ruku královský dvůr.

Oběťmi brutálních útoků neznámého pachatele jsou tamní prostitutky, jejichž těla jsou nacházena často v takovém stavu, že to otřese i těmi nejzkušenějšími kriminalisty. Vrah je jako přízrak a policistům uniká často jen o fous, čímž se pak náležitě vychloubá v dopisech adresovaných policii a médiím.

Součástí jednoho takového dopisu byl kus ledviny jedné z obětí. Jack Rozparovač, jak vrah sám sebe tituluje, v dopise tvrdí, že zbytek orgánu snědl. Není pochyb o tom, že v chudinské čtvrti hlavního města řádí maniakální šílenec. Jak je tedy možné, že se mu daří unikat bez trestu?

Policejní fotografie jedné ze zavražděných žen, Foto: City of London police Archives / Creative Commons / Public Domain

SPOR O PRÁCI

Podle profilu vypracovaného tehdejšími vyšetřovateli, muselo jít o osamělého muže, kterého zřejmě svírá silná nenávist vůči ženám, zejména prostitutkám. O čemž svědčí nejen výběr obětí, ale i fakt, že jim často uřezává genitálie a dělohu.

Podle jedné z hypotéz jeho vražedná nenávist začíná poté, co se od nějaké z prostitutek nakazí pohlavní chorobou. Čas, kdy se vraždy odehrávají, zase vede vyšetřovatele k myšlence, že Jack Rozparovač nemá stálé zaměstnání.

Často je také zmiňována pravděpodobná znalost anatomie, vrah by tedy mohl být lékař případně řezník. Je to správná stopa? Tato domněnka má ale i své odpůrce, například policejní chirurg Thomas Bond (1841–1901) po prozkoumání pětice potvrzených obětí něco takového rezolutně odmítá.

Překvapeně reaguje dokonce i samotný vrah, který v jednom z dopisů tiskové agentuře píše: „Teď říkají, že jsem doktor. Ha, ha.“ Navzdory tomu se do hledáčku vyšetřovatelů přeci jen několik lékařů dostává.

Sir John Williams, Foto: Elliott & Fry / Creative Commons / CC-BY

KRÁLOVSKÝ PORODNÍK

V roce 2005 vychází kniha s názvem Strýček Jack, pod níž je podepsána dvojice autorů Tony Williams a Humphrey Price. Williams se označuje za potomka velškého lékaře sira Johna Williamse (1840–1926), porodníka královské rodiny, který pomáhal na svět potomkům královny Viktorie (1819–1901) a ve své knize překládá důkazy, na jejichž základě dospívá k závěru, že právě on byl nejslavnějším sériovým vrahem všech dob.

Autoři tvrdí, že oběti znaly lékaře osobně a že byly rozřezány za účelem jeho vlastního výzkumu příčin neplodnosti. Thomas Bond během prvotního vyšetřování vražednou zbraň popisuje jako „silný nůž alespoň 16 cm dlouhý, velmi ostrý, na konci špičatý a alespoň 2,5 cm široký“.

Nůž odpovídající tomuto popisu skutečně leží ve sbírce nožů Johna Williamse. Navíc je nalezen i jeho deník, kde je v roce 1888 v době, kdy Jack Rozparovač řádil, několik stran vytrženo. Dalším důkazem může být i lékařovo jméno, neboť mužům jménem John se často mezi přáteli říká právě Jack.

Jsou tyto důkazy dostatečné? Nařčené zaznamená v knize nebyla kritiky přijata zrovna pozitivně.

Princ Viktor se údajně zapletl s prostitkou, Foto: W. & D. Downey / Creative Commons / Public Domain

PODEZŘELÝCH JE VÍC

Není to ale jediný případ, kdy se oči badatelů při hledání neznámého vraha londýnských prostitutek obracejí ke královského dvoru. Sir William Gull (1816–1890) je významný lékař, jehož nezanedbatelný přínos lékařské mu vynáší místo v učebnicích.

Výrazně přispívá k lepšímu porozumění myxoedému, Brightově nemoci, paraplegii a mentální anorexii, kterou také poprvé pojmenovává. Podle některých hypotéz má královský lékař i svou stinnou stránku a královskému dvoru slouží jako nájemný vrah.

Podle nepřímých důkazů sesbíraných několika různými badateli prý jednal přímo na pokyn samotného tajemníka jejího veličenstva markýze ze Salisbury Roberta Gascoyne-Cecila (1830–1903). Markýz se takto snaží ochránit pověst královnina čtyřiadvacetiletého vnuka prince Alberta (1864–1892), který se zapletl s jednou z prostitutek a počal s ní syna.

Její kolegyně v tom spatřily příležitost, jak přijít k bohatství a pokusily se královský dvůr vydírat. Lékař je tedy pověřen úkolem odstranit nepohodlné svědkyně a zastrašit ty další, které by snad chtěly promluvit.

Jde ale stále jen o hypotézy, které se nepodařilo prokázat. Mohou být pravdivé?

Foto: Foto: R. Taylor - The Illustrated London New, City of London police Archives, Elliott & Fry, W. & D. Downey / Creative Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 1.1tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.1tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.1tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.7tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.3tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]