Ještě v sedmdesátých letech minulého století se na mapách běžně objevoval malý ostrov jménem Bermeja, který byl Mexiku, kterému patřil, prospěšný zejména tím, že rozšiřoval jeho ekonomickou zónu v moři.
Před přibližně dvaceti lety však ostrov beze stopy zmizel. A spolu s ním zmizely také dokumenty obsahující informace o úložištích ropy v těsném okolí ostrova.
Zmizení ostrova dává dodnes mnoho lidí za vinu americké CIA, která podle nich ostrov zničila, aby k ropě, která by jinak patřila Mexiku, zajistila přístup americké vládě.
Podle nejznámější z teorií nechala americká tajná služba ostrov vyhodit do povětří, čímž rozšířila americkou ekonomickou zónu.
NEJASNÉ ODPOVĚDI
Ostrov Bermeja je možné najít ještě v knize o mexických ostrovech z roku 1998. A to i přesto, že se ve stejném roce objevují svědectví rybářů, kteří ostrov nedokázali na moři najít. I mnohé staré námořnické mapy, které ostrov zobrazovaly, zmizely beze stopy.
Ostrovem Bermeja se začal v roce 2009 zabývat tým odborníků, který jej ovšem také nedokázal nalézt. A vznesl také pochybnosti o tom, že ostrov vůbec kdy existoval.
Jak to tedy s tímto malým kusem země, který měl poskytovat přístup k velkému kusu nerostného bohatství, doopravdy je? Tato záhada na vyřešení stále čeká.