3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Nejasné prvenství v souboji o vrchol Mount Everestu: Známe skutečné vítěze?
Nejasné prvenství v souboji o vrchol Mount Everestu: Známe skutečné vítěze?
od 17.5.2022
1.8tis
Hillary a Tenzing po sestupu z Everestu. FOTO: Jamling Tenzing Norgay / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
175
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Je 29. května 1953 a novozélandský horolezec Edmund Hillary (1919–2008) pokládá jako první člověk v historii nohu na absolutní vrchol Mount Everestu.

V doprovodu Šerpy Tenzinga Norgaye (1914–1986) dokazuje do té doby nemožné, oba se stávají světově známými celebritami. Není jim ale výjimečné prvenství přisouzeno neprávem?

Hillary a Tenzing po sestupu z Everestu. FOTO: Jamling Tenzing Norgay / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Expedice na Everest z roku 1921. Mallory v horní řadě zcela vpravo. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

V roce 1924 chtějí masivní horu pokořit dva angličtí horolezci, George Mallory (1886–1924) a Andrew Irvine (1902–1924). Z původně dvanáctičlenné výpravy se do nejvyšších „pater“ Everestu probojují jen oni dva a vysněný vrchol mají téměř na dosah ruky.

reklama

Zkušený Mallory opakovaně zazářil už dříve při výstupech na jiné hory, a mladičký Irvine, tehdy student inženýrství, má pověst talentu s téměř nadlidskými schopnostmi. Je 8. června, k cíli jim zbývá necelých 300 metrů. „Ve 12:50 se vzduch pročistil.

Hřeben Everestu byl jasně vidět a s ním i jeho samotný vrchol. Můj zrak upoutala malá černá pohybující se tečka, jen silueta ztrácející se na zasněženém výčnělku. Pak se objevila další černá tečka, následovala tu předchozí k výčnělku.

Druhá tečka pomalu dohnala první a jedna za druhou pak pokračovaly výš, než celý výjev znovu zahalila oblaka,“ vzpomíná Noel Odell (1890–1987), poslední člověk, který Malloryho s Irvinem spatří živé. Zpátky do tábora se ani jeden už nevrátí.

Expedice na Everest z roku 1921. Mallory v horní řadě zcela vpravo. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Expedice na Everest z roku 1921. Mallory v horní řadě zcela vpravo. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Kdy zemřeli?

O smrti anglických horolezců nemůže být pochyb. Svět se zahalí do smutku, sympatické výpravě všichni drželi palce. Zůstává však otázka: Zahynuli při snaze o výstup na vrchol, nebo až při sestupu, a tudíž jejich touha došla naplnění?

reklama

Tělo mladého Irvina se nenajde nikdy, ale roku 1999 je nalezen Mallory! Zranění způsobená provazem omotaným kolem pasu napovídají, že se oběma dobrodruhům stal osudným pád. Tím je tedy jedna záhada vyřešena.

Horolezecká veřejnost tají dech, všichni doufají, že by u sebe Mallory mohl mít fotoaparát s důkazy, že vrchol skutečně dobyli. Bohužel se tak nestane. Je to konec všech nadějí? Nebo u sebe má přístroj dodnes nenalezený Irvine, který měl techniku na starosti?

Fandové Malloryho expedice si ale dál uchovávají naději na jeho prvenství. Lezec totiž slíbí své manželce Ruth (1892–1942), že pokud vrcholu skutečně dosáhne, umístí tam její fotografii, kterou po celou dobu výpravy pečlivě schraňuje ve vnitřní kapse bundy.

Když je jeho mrtvola ohledána, ukáže se, že fotku už u sebe nemá… Že by přeci jen byli Mallory s Irvinem na Mount Everestu první?

Lokalita:
reklama
Související články
od 3.12.2022 383
24. února 2022 zahájilo Rusko rozsáhlou invazi na Ukrajinu. Během kyjevské ofenzivy, která začala první den bojů, se na sociálních sítích začala šířit videa stíhaček a  tvrzení o pilotovi, který sestřelil několik ruských letadel. Pak se objevilo tvrzení, že to byl pilot MiGu-29 přezdívaný "Kyjevský duch". Ukrajinské ministerstvo obrany nejprve tvrdilo, že Duch z Kyjeva by mohl být jedním z desí
od 2.12.2022 1.5tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.7tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.7tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.7tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.