reklama
2. července 1951: Na Floridě se najde hromádka popela a kus nohy, která zbyla po Mary Reeser, oběti děsivého samovznícení.
Domů     Neobjasněné události
Nejasné prvenství v souboji o vrchol Mount Everestu: Známe skutečné vítěze?
Jan Kukrál
od Jan Kukrál 17.5.2022
1.8tis
Hillary a Tenzing po sestupu z Everestu. FOTO: Jamling Tenzing Norgay / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
175
SDÍLENÍ
1.8tis
ZOBRAZENÍ

Je 29. května 1953 a novozélandský horolezec Edmund Hillary (1919–2008) pokládá jako první člověk v historii nohu na absolutní vrchol Mount Everestu. V doprovodu Šerpy Tenzinga Norgaye (1914–1986) dokazuje do té doby nemožné, oba se stávají světově známými celebritami. Není jim ale výjimečné prvenství přisouzeno neprávem?

Hillary a Tenzing po sestupu z Everestu. FOTO: Jamling Tenzing Norgay / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 Expedice na Everest z roku 1921. Mallory v horní řadě zcela vpravo. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

V roce 1924 chtějí masivní horu pokořit dva angličtí horolezci, George Mallory (1886–1924) a Andrew Irvine (1902–1924). Z původně dvanáctičlenné výpravy se do nejvyšších „pater“ Everestu probojují jen oni dva a vysněný vrchol mají téměř na dosah ruky.

Zkušený Mallory opakovaně zazářil už dříve při výstupech na jiné hory, a mladičký Irvine, tehdy student inženýrství, má pověst talentu s téměř nadlidskými schopnostmi. Je 8. června, k cíli jim zbývá necelých 300 metrů.

„Ve 12:50 se vzduch pročistil. Hřeben Everestu byl jasně vidět a s ním i jeho samotný vrchol. Můj zrak upoutala malá černá pohybující se tečka, jen silueta ztrácející se na zasněženém výčnělku. Pak se objevila další černá tečka, následovala tu předchozí k výčnělku.

Druhá tečka pomalu dohnala první a jedna za druhou pak pokračovaly výš, než celý výjev znovu zahalila oblaka,“ vzpomíná Noel Odell (1890–1987), poslední člověk, který Malloryho s Irvinem spatří živé. Zpátky do tábora se ani jeden už nevrátí.

Expedice na Everest z roku 1921. Mallory v horní řadě zcela vpravo. FOTO: neznámý autor / Creative Commons / volné dílo

Kdy zemřeli?

O smrti anglických horolezců nemůže být pochyb. Svět se zahalí do smutku, sympatické výpravě všichni drželi palce. Zůstává však otázka: Zahynuli při snaze o výstup na vrchol, nebo až při sestupu, a tudíž jejich touha došla naplnění?

Tělo mladého Irvina se nenajde nikdy, ale roku 1999 je nalezen Mallory! Zranění způsobená provazem omotaným kolem pasu napovídají, že se oběma dobrodruhům stal osudným pád. Tím je tedy jedna záhada vyřešena.

Horolezecká veřejnost tají dech, všichni doufají, že by u sebe Mallory mohl mít fotoaparát s důkazy, že vrchol skutečně dobyli. Bohužel se tak nestane. Je to konec všech nadějí? Nebo u sebe má přístroj dodnes nenalezený Irvine, který měl techniku na starosti?

Fandové Malloryho expedice si ale dál uchovávají naději na jeho prvenství. Lezec totiž slíbí své manželce Ruth (1892–1942), že pokud vrcholu skutečně dosáhne, umístí tam její fotografii, kterou po celou dobu výpravy pečlivě schraňuje ve vnitřní kapse bundy.

Když je jeho mrtvola ohledána, ukáže se, že fotku už u sebe nemá… Že by přeci jen byli Mallory s Irvinem na Mount Everestu první?

Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 30.6.2022 2.4tis
Vědcům se podařilo odhalit souvislost mezi sebevraždami a prvokem jménem Toxoplasma gondii, původcem známé toxoplazmózy.     Tento parazit je ještě nebezpečnější, než se předpokládalo. V napadeném organismu totiž způsobuje závažné změny v mozku, které mohou vést až k sebevražedným myšlenkám. „Předchozí výzkum ukázal příznaky zánětu v mozku obětí sebevražd a lidí bojujících s depresemi. […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.9tis
Finská divočina údajně nabízí podivné jevy! V odlehlé oblasti na severu, v zemi nikoho, jak se podobným krajinám říká, lidé slýchají podivné věci. Nebo tam s nimi přeci jen někdo nebo něco je? Když se finští chlapci při kempování ukládají ke spánku ve stanu, slyší zvenčí hlasy a hluk nějakého stroje. Přemýšlí, jestli mohl nedaleko […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.5tis
George Bush starší (1924–2018) je podle mnohých prezidentem, který toho o UFO ví nejvíc. Říká se, že je u moci v době, která by byla pro zveřejnění takové informace ideální. Dokonce tomu mají být nakloněni i nejvýše postavení představitelé tajných služeb. Proč se tedy nakonec nic nestalo? „Během období jeho vlády končí studená válka. Dveře […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 2.8tis
Prokleté zrcadlo údajně připravilo o život celou řadu předchozích majitelů. Francouzská policie se pokusila tuto sérii tragických úmrtí přerušit umístěním zrcadla do jednoho ze svých skladů. V roce 1997 však nebezpečný artefakt záhadně mizí. Zřejmě byl ze skladu odcizen. „Zrcadlo bylo drženo na policejní stanici poté, co v roce 1910 zabilo dva lidi. Myslíme si, že […]
od Pavel Polcar 26.6.2022 3.3tis
Marfa Lights: První historická zmínka o tzv. Marfa Lights se objevila v roce 1883, kdy jeden farmář pracující v této oblasti hlásil, že v dálce vidí tančící světla. Brzy zjistil, že místní osadníci také často viděli prazvláštní světla, pohybující se sem a tam. Padající hvězdy? Domorodí Američané tento jev údajně připisovali padlým hvězdám. Současníci pro […]