18. srpna 1587: V Roanoke se narodí Virginia Dare, první dítě evropských kolonistů v Americe, čili úplně první Američanka, která se pak stává symbolem této záhadně zmizelé osady.
Domů     Záhady historie
Nejnovější výzkumy: Byl egyptský faraon Ramesse II. opravdu velkým vojevůdcem?
Michal Soukup
od Michal Soukup 14.2.2018
6.8tis
240
SDÍLENÍ
6.8tis
ZOBRAZENÍ

Dosavadní historické záznamy hovoří o tom, že egyptský faraon Ramesse II. byl jedním z největších starověkých vojevůdců a řadí se tak po bok jiných velikánů jako byli například Kýros II. Veliký, Alexandr Makedonský nebo Caesar.

Ale bylo tomu skutečně tak? Nejnovější výzkumy totiž zobrazují Ramesse II. v poněkud odlišném světle…

Ramesse II. vládl starověkému Egyptu v letech 1279-1213 př. n. l. Podle dochovaných památek (především nápisů z egyptských chrámů a paláců) byla jeho vláda vyplněna častými válkami se sousedy.

S Libyjci, Núbijci a Chetity. I známá bitva u Kadeše z roku 1285 př. n. l. spadá do období vlády tohoto panovníka. Většiny z těchto konfliktů se měl Ramesse osobně účastnit jako nejvyšší vojenský velitel a pod jeho velením dosáhla egyptská vojska vždy vítězství.

Alespoň takto nám popisují situaci starověké egyptské nápisy. Můžeme jim ale věřit?

Na základě nejnovějšího archeologického výzkumu došli odborníci k závěru, že pověst o Ramessi II. jako slavném vojevůdci je jen mýtus. Jediná velká bitva, kterou tento faraon prokazatelně svedl, je již zmíněná bitva u Kadeše.

A to ještě s nijak valným úspěchem. Nechybělo mnoho a bitva se mohla pro Egypťany stát velkou katastrofou. Sám faraon se v ní totiž dopustil fatálních taktických chyb, kterých by se velký vojevůdce musel za každou cenu vyvarovat.

Nechal se nalákat do léčky, ze které vyvázl jen díky chetitské chtivosti a lehkomyslnosti. Bitva tedy nebyla žádným Ramessovým vítězstvím, jak ho podávají egyptské nápisy. Naopak. Egypťané se museli stáhnout zpět a Chetité následně podnikli úspěšný výpad, kterým ovládli některé egyptské provincie v oblasti dnešní Palestiny.

Bitva u Kadeše neskončila pro Egypťany přiliš slavně. Obě bojující strany měly velké ztráty, Egypťané se však museli stáhnout zpět.

Podobně tomu bylo i s údajnými „válkami“ s Libyjci. Archeologické nálezy prokázaly, že v době Ramessovy vlády byl u libyjsko-egyptských hranic klid, a dokonce zde kvetl obchod a rostly pastevecké osady, což by v době válek nebylo možné.

Jak se zdá, Ramesse II. nebyl tedy nijak významným vojevůdcem a pokud ho lze v něčem obdivovat, tak spíše pro jeho diplomatické nadání.

Foto: national-geographic.cz, warfarehistorynetwork.com
reklama
Související články
od Filip Appl 17.8.2022 813
Když před pár lety přišla informace, že na malém skalnatém ostrůvku u pobřeží ostrova Guernsey v Lamanšském průlivu objevili archeologové rituálně pohřbenou sviňuchu (kytovec vypadající jako malý delfín – pozn. redakce), šlo o nenápadnou a dosti podivnou zprávu. Už tehdy bylo jasné, že tento ostrov musel být něčím zvláštní. Později se to potvrdilo. Ostrůvek se jmenuje […]
od Eva Soukupová 17.8.2022 1.6tis
Egyptské pyramidy jsou již dlouhá léta pod drobnohledem archeologů, historiků a mnoha dalších vědců, přesto toho o ní víme s určitostí jen málo. A to, co víme, bývá mnohdy zastřeno řadou více či méně fantastických teorií. Může se některá z nich ukázat jako pravdivá?     Pyramidy v egyptské Gíze jsou nejstaršími stavbami a zároveň […]
od Mirek Brát 15.8.2022 2.1tis
Nedaleko řeckých Athén se v zátoce Kiladha nachází archeologické naleziště, které má šanci zasáhnout do legendárního příběhu o Atlantidě. Možná právě toto místo inspirovalo vznik slavné legendy… Lokalitu potopeného města, které pravděpodobně zničilo zemětřesení, objevili potápěči z výzkumného projektu Ženevské univerzity. Jejich pozornost upoutaly nejprve úlomky keramiky. Jaké bylo jejich překvapení, když zjistili, že tam dole, pod […]
od Mirek Brát 12.8.2022 2.9tis
Jisté je, že objev elixíru mládí by změnil svět. Ovšem, ani nechtěná odchylka, oproti původně zamýšlenému produktu, nemusí být úplně nezajímavá. Stalo se to prý v nějaké alchymistické laboratoři v Číně v devátém století. Pravda, elixír mládí to zrovna nebyl. Svět to ale určitě změnilo! Tradičně je citováno, že objev černého střelného prachu mají „na svědomí“ čínští alchymisté […]
od Mirek Brát 12.8.2022 3.4tis
Píše se rok 1942 a v pracovně říšského vůdce SS je stůl pokrytý odbornými články, knihami, ilustracemi a fotografiemi. Jejich společným jmenovatelem je čáp bílý (Ciconia ciconia). Heinrich Himmler je nadšený. Čápi pomohou třetí říši srazit nenáviděnou Anglii na kolena! Čáp bílý je v Evropě velmi oblíbeným ptákem. Každé malé dítě přece ví, že děti nosí […]