Člověk, který se při návštěvě Litvy náhodou octne poblíž města Šiauliai, na to rozhodně nikdy nezapomene. Asi 12 kilometrů na sever od města se totiž vypíná pahorek, na jehož vrcholu stojí tisíce a tisíce křížů.
Na uměle vytvořeném vrcholku, který navštívil dokonce samotný papež Jan Pavel II., jich dnes je více než sto tisíc! Místo je posvátné pro všechny litevské poutníky a sjíždí se k němu věřící dokonce i z okolních zemí.
VZDÁVALI ÚCTU BOHU, UZDRAVILI SE Z NEMOCÍ
K Hoře křížů se váže také několik legend, které všechny vypráví podobný příběh. Jeden z mužů z okolních vesnic, který vážně onemocněl, údajně slíbil Bohu, že na místě vztyčí kříž, pokud jeho nemoc pomine. A Bůh mu jeho přání splnil.
Muž tedy dodržel slib a zvěst o jeho zázračném uzdravení se brzy rozletěla po okolí. Mnozí ho následovali a na místě brzy začaly přibývat další kříže.
Další legenda popisující vznik křížů se vztahuje k litevskému sedlákovi, jehož dcera byla těžce nemocná. Jedné noci se mu zdál sen, ve kterém se mu zjevila bíle oděná žena a řekla mu, aby vyrobil dřevěný kříž a postavil ho na nedaleký kopec.
Pokud se bude řídit jejími pokyny, jeho dcera se uzdraví. Udělal, co mu řekla, a po návratu domů našel svou dceru zdravou. Poslem, který farmáři prozradil, jak dceru uzdravit, měla prý být sama Panna Marie.
Na místo se tak začali sjíždět poutníci ze širokého okolí, aby na kopec také umístili kříž. Někdo se tím modlil za uzdravení nemocných členů rodiny, někdo chtěl jen vzdát úctu Bohu.
Říká se, že mnoho z těchto přání došlo naplnění, a tak se začalo šuškat, že místu požehnal některý svatý. Je to pravda?
MÍSTNÍ BRÁNILI KŘÍŽE PŘED SOVĚTY
Dnes kopec přitahuje poutníky z celé Evropy a kromě poutního místa se stal i symbolem odporu Litevců vůči sovětskému režimu. Když se v 60. letech pokoušeli Sověti místo zničit, místní kříže úpěnlivě bránili a vždy je vrátili na právoplatné místo.
Sověti se snažili kříže odstranit hned několikrát, ale když pokaždé pohořeli, nakonec snahu vzdali a kříže na posvátném místě zůstaly.
Snaha zakázat náboženství tak minimálně v Litvě komunistům nevyšla. Ačkoliv nechávali kopec hlídat, poutníci nosili další a další kříže, pořádali poblíž poutního místa tajná kázání a Sovětům se tak odstranit víru v Litvě vlastně nikdy nepodařilo.