25. září 2021: Na středověkém anglickém hradě Clitheroe vyfotí tým lovců duchů údajně hned tři přízračné bytosti.
Domů     Neobjasněné události
Nejtajemnější místa Slovenska: Čachtický hrad i Val obrů!
Jitka Krulcová
od Jitka Krulcová 25.12.2017
3.7tis
Odehrávala se za zdmi čachtického hradu zvěrstva, která jsou připisována hraběnce Báthory?
117
SDÍLENÍ
3.7tis
ZOBRAZENÍ

Slovensko země záhad světového formátu! Napadlo by vás kraj pod Tatrami popsat právě takto? EnigmaPlus.cz vás přesvědčí, že pokud hledáte velká mystéria, na Slovensku jste rozhodně na tom správném místě.

Za okny sice právě tvrdou rukou vládne chladné počasí, ale EnigmaPlus vás na svých stránkách vonících tajemnem zve na velkolepý výlet plný záhad, které vás rozehřejí. Navštívíme mystický hrad Čachtice, který si jeho urozená majitelka Alžběta Báthory kdysi upravila na děsivou soukromou mučírnu, projdeme se podél stovky, a možná tisíce let starého Pečenického valu, jehož účel jsme dosud nebyli s to odhalit, pokusíme se nalézt ztracený vchod do útrob záhadné Měsíční jeskyně plné tajemství a nakonec se vydáme i po stopách dosud mnohými obávaných upírů.

Cesta kolem světa se ale nekoná, pořád zůstáváme v podstatě za humny. Vítejte na Slovensku, v malé zemi plné velkých mystérií.

Čachtický hrad

Majestátní svědek dávno zašlých časů, jehož větrem ošlehané zdi znají tajemství hroznější, než mohou staletí otupit. Takový je hrad Čachtice, sídlo krví a bolestí posedlé uherské šlechtičny ALŽBĚTY BÁTHORY (1560–1614).

Proslulá slovenská zřícenina je s osudem kruté hraběnky spjata pevným poutem smrti. Nenáviděná Báthory totiž mezi jeho zdmi žila, vraždila a nakonec i sama naposledy vydechla. Kruh je uzavřen. Odvážíte se vstoupit?

SADISTICKÁ HRABĚNKA

Význačná uherská šlechtična Báthory je podle starého příběhu, který se odehrál v 17. století, posedlá svou krásou. Věří, že si ji může zachovat prostřednictvím temných rituálů. Začíná unášet a vraždit mladičké panny z okolí svého hradu a koupe se v jejich čerstvé krvi.

Ne vždy ale děvčata zabije. Podle šokujících dobových svědectví se totiž hraběnka přímo vyžívá v mučení. Své oběti za zamčenými dveřmi, v útrobách čachtického hradu, trýzní rozpáleným železem, řeže je noži, vráží žhavé kovové tyče dívkám do přirození, píchá jim jehly pod nehty a neštítí se ani dalších zvěrstev.

„Alžběta s oblibou do krve kousala své oběti do tváří, prsou a dalších částí těla,“ přibližuje jednu z úchylných zálib Báthory uznávaný americký spisovatel MICHAEL NEWTON (*1951) ve své knize Encyklopedie sériových vrahů.

STRACH NAD ČACHTICEMI

Používáním těch nejzvrácenějších způsobů mučení prý Báthory dokonce oslavuje významné události, jako třeba vánoční svátky nebo svatbu své dcery. Počínání krvavé šlechtičny je natolik kruté, že nejedna její poddaná po návštěvě hradu svým zraněním podlehne.

Zubožená těla pak bezcitná hraběnka nechává pohřbít v okolí svého sídla. Občas jsou ale mrtvoly zakopávány ve spěchu. Tlející části těl pak z mělkých hrobů vyhrabávají psi a roznášejí je po okolí. Představa vyvolávající hrůzu a odpor.

Jenže ještě horší je strach, jenž svírá okolí. Žádná z čachtických dívek není před Alžbětou Báthory v bezpečí a nejméně pak ta, již příroda obdařila krásou.

OSUDOVÁ NÁVŠTĚVA MEZI SVÁTKY

Zvěsti o čachtických hrůzách se donesou až k uherskému palatinovi (správce země a zástupce krále – pozn. red.) JURAJI TURZOVI (1567–616). Ten se rozhodne jednat a na slovenský hrad se na konci prosince 1610 vydává, spolu s vojskem, na přepadovou kontrolu.

Nečekaná povánoční návštěva potvrdí, že obavy obyvatel Čachtic byly na místě. Turzo údajně přistihne Báthory při mučení dvou poddaných a ve sklepení hradu je nalezeno dokonce páchnoucí mrtvé dívčí tělo s jasnými stopami sadistického týrání.

Pak už nikoho nepřekvapí ani sbírka mučicích nástrojů hradní paní. Palatin musí jednat. Ačkoliv je Báthory vysoce postavená šlechtična, což je v té době jistá forma záruky nedotknutelnosti, nemine ji obvinění z vražd.

To s sebou přináší uvěznění přímo na Čachtickém hradě, kde má ponížená aristokratka pod dohledem čekat na soud.

Báthory byla ve své době obávaná pro údajnou krutost, v níž se vyžívala. Mezi jejími poddanými o ní kolovaly děsivé legendy o tom, jak na hradě mučí a zabíjí mladá děvčata.

VINNA V NEPŘÍTOMNOSTI

Skandální proces proběhne bleskově a v nepřítomnosti hraběnky Báthory. Ji i její komplice nakonec uzná vinnými. Během svědeckých výpovědí k případu vyjde najevo, že Čachtická paní má mít údajně na svědomí více než 600 dívčích životů!

To by z ní činilo „nejvýkonnější“ sériovou vražedkyni všech dob. Tak je Báthory mimochodem zapsána i v Guinessově knize rekordů. „Údaj o 650 zabitých má pocházet přímo z jejích deníků, v nichž si vedla záznamy o svých obětech,“ uvádí americký autor JEFF MARIOTTE v knize Zločinná mysl:

Sociopati, sérioví vrazi a jiní devianti. Neurození přisluhovači Čachtické paní, JÁN UJVÁRI, řečený FICKO, HELENA JÓ a KATARÍNA BENECKÁ u soudu bez milosti vyfasují trest smrti. Báthory je pak doživotně uvězněna v jednom z pokojů svého vlastního hradu, kde v roce 1614 osamoceně umírá.

Pohřbena je v čachtickém kostele. Zdá se, že krvavý slovenský příběh skončil dobře, jenže dodnes panují jisté pochybnosti o tom, jak to vlastně všechno bylo. Je totiž možné, že zrůdná pověst Čachtické paní je uměle vytvořeným produktem politických intrik…

Jako vysoce postavená šlechtična je Čachtická paní chráněna před běžnými zákony, nakonec však dojde i na ni.

STOJÍ V POZADÍ KRVAVÉHO PŘÍBĚHU SPIKNUTÍ?

Zásadní otázka je jasná: Opravdu se na hradě odehrávala zvěrstva, která jsou Báthory po staletí přisuzována? Uvažuje se totiž i o tom, že proces s Čachtickou paní byl zmanipulovaný a šlechtična je ve skutečnosti nevinná.

Možná zkrátka musela být odstraněna. Motivem k tomu měly být její pozemky a tím pádem i moc, která stála v cestě vlivnému Juraji Turzovi. Tedy stejnému muži, který Čachtickou paní nechal zatknout. Je to opravdu tak?

Pochybnosti o korektnosti procesu rozdmýchá zejména fakt, že se Báthory nikdy nedostala před soud. Byla uznána vinnou, aniž by dostala možnost vypovídat a hájit se, ačkoliv si sama přála svědčit. Údajně se o to postaral právě palatin Turzo.

Jenže proč? Stala se Alžběta Báthory obětí mocenských machinací, nebo je její krvavý příběh pravdivý?

CO SKRÝVÁ ČACHTICKÉ PODZEMÍ?

K čachtickému hradu patří i tajné podzemí, které je však z větší části zavalené a neprozkoumané. Není jasné dokonce ani to, kdo a kdy přesně jej nechal pod hradem vybudovat. Kam vedlo? A co by se v něm mohlo ukrývat?

Je možné, že zde dodnes čekají jednoznačné důkazy usvědčující Alžbětu Báthory? Scházela snad krvavá hraběnka před stovkami let do tmy čachtického podzemí? Kdo ví. Historici varují, že labyrint pod hradem je ve špatném stavu a hrozí, že se chodby zřítí do sebe.

Jde sice jen o spekulace, nelze však vyloučit možnost, že by tak mohly být navždy pohřbeny poslední důkazy případu Čachtické paní. Nezbývá, než se zamyslet nad tím, zda vůbec ještě máme šanci odhalit pravdu v nejkrvavějším příběhu Slovenska.

Stojí však za zmínku, že v současné době probíhá v Čachticích rekonstrukce hradu a také rozsáhlý archeologický výzkum. Mohl by přinést nová zjištění?

Val obrů

Pokud se někdy ocitnete na středním Slovensku v okolí obce Pečenice a při procházce narazíte na podivnou hradbu uprostřed ničeho, rozhodně se nepokoušejte vysledovat, kam vede. Mohli byste si pěkně zajít.

Jde totiž o takzvaný Pečenický val nebo také Val obrů, tajemnou kamennou hradbu o celkové délce úctyhodných sedmdesát kilometrů. Patří mezi největší valy v Evropě, avšak dosud není znám jeho účel.

Umístění valu

První historická zmínka o záhadné zdi, která je místy široká i 15 metrů a vysoká jen o 7 metrů méně, se objevuje již ve 13. století. Val obrů je však jistě o mnoho starší. Někteří badatelé, již se pokusili jeho tajemství odhalit, přišli dokonce s myšlenkou, že stáří valu přesahuje 5000 let!

Obecně se však předpokládá, že vznikl asi před 1600 lety. Jenže zhruba někde tady naše povědomí o této slovenské raritě končí.

Val je na většině míst již šikovně zamaskován přírodou, přesto lze stále ještě určit jeho rozměry. Jak mohutný asi musel být v dobách, kdy byl postaven?

MNOHO MUŽŮ, MNOHO LET. ALE PROČ?

Při bližším ohledání pozoruhodné stavby nelze pochybovat o tom, že její budování muselo být nesmírně obtížné a vysilující. Dle současných odhadů výstavba zabrala několik let a vyžádala si plné nasazení desítek schopných mužů.

Je tedy nasnadě otázka, proč se do ní vůbec někdo pouštěl. Důvody zřejmě musely být dost dobré, jenže dnes nám bohužel unikají. Teoreticky lze uvažovat, že val měl podobně jako třeba Velká čínská zeď zabránit nájezdům nepřátel.

Jenže i tato teorie končí otázkou, kdo byl tím obávaným nepřítelem a kdo měl stát na druhé straně valu.

Místy je val přerušován, podepsal se na něm zub času. Aby také ne, podle některých názorů je starý i několik tisíc let.

KDYŽ KAMENY TEČOU

Záhadou ovšem není jen někdejší účel Pečenického valu, nýbrž i technologie jeho budování. Bylo totiž zjištěno, že na několika místech vznikly spoje mezi jednotlivými kameny tavením. K tavení kamene jsou ovšem zapotřebí teploty kolem 1800 °C.

A to je opravdu hodně, zvlášť když uvážíme domnělé stáří stavby. Valu je tak nezřídka přisuzován i nadpřirozený původ. Abychom ale dali prostor i vědě, musíme uvážit možnost, že tavené spoje nebyly úmyslem stavitelů hradby.

Mohly totiž vzniknout i během nějakého mohutného požáru, který val zasáhl. Domněnku, že za tavení kamenů ve Valu obrů může přirozený oheň, podporuje i fakt, že výzkumníci nalezli uvnitř jeho struktury popel.

Kde je tedy pravda? Mají na vzniku valu podíl nějaké vyšší síly, nebo je společným dílem člověka a přírody? Držme se při zemi a předpokládejme, že druhá možnost je tou správnou. Jenže stále nám zůstává zásadní otazník.

Visí nad účelem a staviteli hradby. Pečenický val se táhne slovenskou krajinou jako jizva a mlčenlivě připomíná, že ne všechny záhady minulosti je nám souzeno odhalit.

Kamenná hradba má dosud neznámý účel
Foto: archiv Enigmy
Štítky:
reklama
Související články
od Mirek Brát 23.9.2022 1.8tis
Rok 1948 byl nervózní dobou nejen v našich zeměpisných šířkách, ale i ve Spojených státech. Rozbíhala se epocha studené války, a tak klidu nepřidalo, když se u přísně střežených laboratoří v Los Alamos objevily záhadné světelné úkazy. Přiletěli jimi na exkurzi sovětští špióni, nebo se pod prsty tamních vědců chtěli podívat jejich mimozemští kolegové? Podivná létající zelená […]
od Eva Soukupová 23.9.2022 2.6tis
Podívanou, kterou nabízí 12 kilometrů dlouhé údolí Hessdalen v Norsku, nelze najít snad nikde jinde na světě. Nejenže se tu světla objevují s železnou pravidelnosti, ale dokonce hned v několika různých formách, a jejich pozorování občas trvá neuvěřitelně dlouho! Kvůli záhadným světlům byla v údolí dokonce vybudována stanice pro jejich pozorování.     První zmínky […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.4tis
Už jste slyšeli o Stanfordském experimentu, kdy se hra na vězně a dozorce změní v sadistickou podívanou? EnigmaPlus.cz vám představí nejslavnější psychologické pokusy, které ukážou naše nejtemnější stránky.      CO ROZKÁŽOU, TO JE SVATÉ Milgramův experiment (r. 1963)   Pokus amerického sociálního psychologa Stanleyho Milgrama šokujícím způsobem odhalil, jakou moc nad námi mají uznávané […]
od Adriana Vojtíšková 22.9.2022 2.7tis
Mezi nejpodivnější svědectví o neidentifikovatelných létajících objektech patří případ takzvaných světel z Phoenixu. Událost z roku 1997 sledovalo nespočet svědků a zůstává jednou z největších záhad spojených s fenoménem návštěvníků z vesmíru.     Jeden z nejslavnějších případů pozorování UFO se odehrává 13. března 1997 v americkém městě Phoenix ve státě Arizona. Na obloze nad […]
od Mirek Brát 21.9.2022 2.5tis
Herrington Lake v Kentucky ve Spojených státech amerických je takzvané antropogenní jezero vzniklé činností člověka. Jezero bylo vytvořeno přehrazením několika řek již v roce 1925. Jeho hluboké vody jsou domovinou mnoha druhů ryb a také neznámého jezerního monstra! Jezero Herrington má maximální hloubku okolo sedmdesáti šesti metrů. Je tak nejhlubším jezerem v celém Kentucky. I to znesnadňuje […]