Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Největší záhady Jihlavy: Znáte je?

Muž se ohromeně zastaví ve svém průzkumu. Jeho baterka ozáří dvanáct rakví, které zdobí tucet křížů z masivního zlata. Opravdu nečekal, že v jihlavském podzemí čeká takový poklad! Byl tento nález skutečný?

A co se se zlatem stalo? Takzvané Stříbrné město skrývá více záhad, než byste čekali!

Starobylé město Jihlava se pyšní bohatou historií. Kdysi se zde dolovalo stříbro, přespávali zde králové, Švédové si tady zřídili svou pevnost a za druhé světové války přilákaly zdejší tajuplné katakomby nacisty.

Proto není divu, že ulicemi i podzemím kolují nesčetné pověsti a děsivé zkazky. Podle nich se prý v někdejším královském horním městě zjevují duchové, nacházejí se zde tajné hrobky i pramen zázračné léčivé vody.

Slavné podzemí: Čím zaujalo lovce záhad?

Jihlavské katakomby nejvíce proslavila záhadná svítící chodba. Desítky odborníků i senzibilů chodili v druhé polovině minulého století zkoumat, odkud tajemné nazelenalé světlo pochází. Otázek se vyrojilo ještě více, když jihlavští výzkumníci objevili druhou svítící chodbu.

Ta je však v návštěvníkům nepřístupné části podzemí, a tak si nikdy nevydobyla takovou proslulost. Nyní už víme, že stěny chodeb natřela německá armáda speciální barvou Lichtgelb, která obsahuje svítivý wurtzit.

Ten se za druhé světové války často používal k označení cest vedoucích k protileteckým krytům. Další tajemství ovšem zůstala nerozluštěna…

Vchody do podzemí jsou prý nejen na náměstí, ale i ze sklepů domů.

Strážce brány

Brněnští vědci prozáří svítící chodbu geofyzikálním radarem. Zvláště se přitom soustředí na podivný výklenek na jejím konci, který připomíná gotickou bránu. „Zdá se, že jsou tam skryté prostory,“ sdělí tehdejšímu jihlavskému starostovi FRANTIŠKU DOHNALOVI (1960–2013).

Ten dá povolení k provedení vrtu v místě výklenku. Jenže ani po dvou metrech vrták nenarazí na žádnou dutinu. Zmýlil se snad radar? S útvarem se pojí i další záhady. Senzibilové tvrdí, že se odtud šíří negativní energie.

Právě zde navíc natočil roku 1997 reportér pořadu Na vlastní oči Stanislav Motl (*1952) podivný stín připomínající postavu s helmou či pážecím účesem. Někteří záhadologové považují portál za bránu do jiné dimenze a tajemné zjevení za strážce brány.

Dozvíme se někdy, kdo a proč zvláštní výklenek vytvořil?

Jaká tajemství skrývá záhadná svítící chodba?

Ztracená hrobka

V podzemí se mají skrývat i další záhadné prostory. Jde o takzvané Jakubské jezero, poblíž kterého údajně leží hrobka s dvanácti rakvemi. Narazil na ni prý jakýsi průzkumník někdy v druhé polovině minulého století.

Ten nejprve vešel do místnosti ve tvaru nepravidelného pětiúhelníku, z níž vedly čtyři chodby. Uprostřed sálu se rozprostíralo jezero. Jedna z chodeb pak odvážlice zavedla přímo pod kostel svatého Jakuba.

Zde, jak se traduje, spatřil dvanáct rakví s tuctem velkých zlatých křížů. Bohužel se o objevu doslechla StB. Příslušníci státní bezpečnosti údajně nechali všechny přístupové chodby k jezeru a hrobce zasypat.

Kříže pak prý zmizely. Členové spolku Jihlavský netopýr dodnes nepřestávají pátrat po nalezení přístupové cesty ke ztracené hrobce. Existovala ale vůbec?

Z nejznámějšího místa katakomb prý vane zlověstná energie.
Tuto postavu natočil v podzemí reportér Stanislav Motl. Podařilo se mu zachytit ducha?

Děsivý Krkavčí vrch: Bloudí zde duchové popravených?

Žena úpěnlivě hledí k obloze. Téměř nevnímá hučení zástupů. Vzápětí ji uchopí ruce strážných a svázanou ji hodí do připravené jámy. Sevře ji hrůza. Ví, co ji čeká. Za to, že zabila své dítě, bude pohřbena zaživa pod šibenicí.

„Bože, všemohoucí, odpusť mi mé hříchy,“ zašeptá, než ji na hlavu dopadne první sprška hlíny. Toto drama se odehrálo roku 1613 na jednom z jihlavských popravišť zvaném Krkavčí kámen či vrch. Zde si rozsudek vyslechly především ženy – například matka s bylinkářkou, které otrávily dvě děti.

Odsouzené byly věšeny, topeny, zaživa upalovány a v jednom případě pohřbeny zaživa. Zanechal strašlivý osud popravených na místě své stopy?

Kříž na jihlavském kopci připomíná děsivé popravy, které zde probíhaly.

Tajemné hlasy

Jihlavská pole bičuje studený vítr. Temnotu prozařuje měsíc. Je 24. listopadu 2012 a bratři Milan a Miroslav Přibylovi z Jihlavy stoupají na kopec na okraji města u lokality zvané Skalka. Kříž na vrcholku připomíná zlověstnou minulost místa.

Právě zde zahájili bratři Přibylovi své první vyšetřování paranormálních jevů. Kolem kříže rozmisťují nejmodernější přístroje. Kladou nejrůznější otázky a doufají, že se jim podaří natočit nějaké EVP (Electronic Voice Phenomena – zvuky zachycené nahrávacím zařízením, které údajně pocházejí od duchů pozn. red.).

V průběhu nahrávání náhle kamera zhasne. Bratry zamrazí. Doma si nedočkavě pouštějí nahrávku. „Dech muže a železná rána,“ ozve se z přístroje zastřený hlas. Komu mohl patřit?

Tajemné zjevení

Bratrům se podaří nahrát hned několik EVP. Těsně před vypnutím kamery, nahrávací zařízení zachytí dusot běžících nohou. Patří komusi neviditelnému, kdo záměrně přístroj vypnul? Záhadného běžce prý při procházce na Krkavčím vrchu slýchají i další Jihlavané.

Vyšetřování však přinese víc než jenom tajemné hlasy. Přibylovi pošlou nahrávky kartářce JARMILE DUŠKOVÉ a jednomu známému démonologovi. „Nezávisle na sobě se jim zjevila dívka s dlouhými hnědými vlasy.

Měla popálenou polovinu tváře,“ tvrdí bratři Přibylové. Bohužel se jim nepodařilo zjistit, o koho by mohlo jít, protože matriční knihy vznikly až v druhé polovině 17. století. Šlo snad o jednu z odsouzených žen?

Bratry jejich první setkání s nadpřirozenem přimělo k založení vlastní skupiny pro vyšetřování paranormálních jevů. Jaké další oblasti Jihlavska si zaslouží pozornost záhadologů?

Zázračná voda: Proč ji kdosi zasypal?

Ve třináctém století Jihlava bohatne z těžby stříbra. Mezi kopci se ozývá lomoz a z tavících pecí stoupá dým. Proto si oblast u královského města vyslouží německé pojmenování Höllental Pekelské údolí.

Tento název později zkomolí Jihlavané na Helenín. V současné městské části Jihlavy se kdysi rozkládala Zlatá louka. Z jejího středu vytryskla průzračná voda. Pramen si vysloužil název Zlatá studánka.

Tu chovali místní ve velké úctě. Povídalo se totiž, že voda ze studánky uzdravuje!

I Jihlava se mohla do nedávna pyšnit léčivou studánkou. Komu se znelíbila?

Ztracený pramen

ERHARDA PARANAUERA trápí churavá noha. Žádné masti mu nepomáhají. Roku 1566 si nechá ohřát vodu ze Zlaté studánky. Do ní ponoří nohu a stane se zázrak! Od té doby chodí bez potíží. Událost se brzy rozkřikne a pramen navštěvují nemocní z široka daleka.

Jihlavské kroniky tvrdí, že místní vodou bylo vyléčeno až sto lidí. Slavnou studánku se roku 1926 rozhodne prozkoumat brněnský chemik Eduard Schnabel (1883–1946), který zjistí, že voda je silně radioaktivní.

Stojí právě tato skutečnost za jejími léčivými účinky? To se zřejmě již nedozvíme. V závěru dvacátého století totiž studánku kdosi poničil. Tam, kde tryskala, se nyní rozkládá zarostlé rumiště. Léčivý pramen podzemím odtéká do řeky Jihlavy.

Stala se studánka obětí pouhého vandalismu, nebo někdo úmyslně zasypal přístup k zázračné vodě?

Tajemný oblouk: Spočívá za ním zazděná jeptiška?

Poblíž městského vlakového nádraží se rozkládá park zvaný Keťásek. Odtud vede pod kolejemi tunel. V jeho levé zdi se nachází zazděný půlkruhový výklenek. Nikdo si není jistý, jaký má význam, ale traduje se, že připomíná zazděnou jeptišku.

Stavba však byla dokončena až roku 1887. V té době se přece lidé již dávno nezazdívali – lze snadno namítnout. Jihlavané pro tuto skutečnost mají vysvětlení. Jak souvisí příběh řeholnice s novodobou stavbou?

V tunelu pod železnicí se nachází záhadný zazděný výklenek. Co připomíná?

Potrestaná hříšnice

Kdysi ve středověku se jedna z jihlavských jeptišek spustila s knězem. Na její hřích se ovšem přišlo, a tak ji čekal krutý trest. Sám její milenec ji nechal zaživa pohřbít ve svahu. Když dělníci koncem 19.

století hloubili tunel pod železničním náspem, na její kostru prý narazili. Na památku nešťastnice zbudovali onen tajemný výklenek. Opravdu připomíná oblouk krutý trest? Historikové o tom pochybují. Považují vyprávění za moderní městskou legendu.

„Je možné, že se při budování tunelu stala tragédie, po které byl v místě výklenku umístěn pamětní kámen, který později zmizel,“ nabízí své vlastní vysvětlení původu záhadného oblouku jihlavský archivář Ladislav Vilímek (*1940).

Připomíná tedy výklenek mnohem modernější neštěstí?

Děsivý rybník Borovinka: Vychází z něj průvod mrtvých?

Dvě dívky spěchají k rybníku zastíněnému stromy. Už se nemohou dočkat, až se smočí ve vodě. Vtom se jedno z děvčat zarazí. „Lucko, myslím, že dnes bychom se tady koupat neměli,“ obrátí se ke své kamarádce.

„Co blbneš, Káťo? Proč ne?“ zarazí se druhá dívka. „Dneska je úplněk. Říká se, že kdo se ten den bude koupat v Borovince, toho mrtví stáhnou pod vodu,“ vyplašeně tvrdí Katka. „To je hloupost,“ mávne rukou Lucka. Její kamarádka si však nedá říct a od vody se drží dál. Slyšela o rybníku příliš mnoho strašidelných historek. Jde jen o smyšlené příběhy?

V jihlavském rybníku Borovinka se podle legend není radno koupat za úplňku.

Zlověstné vyprávění

Do rybníku Borovinka, který leží mezi Jihlavou a obcí Hybrálec na Smrčenském potoce, se dodnes chodí koupat mnozí Jihlavané. Každý druhý místní však zná přinejmenším z vyprávění někoho, kdo se tu utopil.

Prý za to mohou nevyzpytatelné vodní víry. A utonulí údajně nemohou nalézt po smrti klid. Traduje se, že za úplňkových nocí vychází z rybníku průvod mrtvých ověnčených řasami. Ti navíc každého, kdo se v onen den v Borovince vykoupe, stáhnou pod vodu.

I když se podobný výjev dá považovat za pouhou povídačku, jsou i tací, kteří nad hladinou zaslechli zvláštní šepot a podobné jen obtížně vysvětlitelné jevy. Že by se tragická úmrtí přece jen nějak otiskla do samotného rybníka?

AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Rýže s kuřecím masem a mandlemi
tisicereceptu.cz

Rýže s kuřecím masem a...

Lehounká rýže v orientálním stylu, která skvěle voní...
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Zlín: Baťa všude, kam se podíváš
epochanacestach.cz

Zlín: Baťa všude, kam se...

Východomoravská metropole...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Astrofotograf Petr Horálek: V Evropě zmizelo hvězdné nebe…
21stoleti.cz

Astrofotograf Petr Horálek: V...

Kdysi stačilo zaklonit hlavu, aby člověk...
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...