11. srpna 1996: Umírá slavná bulharská nevidomá věštkyně Baba Vanga.
Domů     Záhady historie
Nejznámější tajuplná vražda v Hrdlořezech
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 19.7.2022
3.1tis
311
SDÍLENÍ
3.1tis
ZOBRAZENÍ

Hrdlořezy se jistě nedostaly do názvu obce náhodou, ale provázely je četné případy přepadávání kupců a pocestných, které obvykle končily násilnou smrtí. V uvedeném případě s nimi souvisí také Dolní Počernice a Praha. A také aktéři příběhu.

Zámek Dolní Počernice. FOTO: VitVit – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Kostel Nanebevzetí Panny Marie. FOTO: VitVit – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 Dolní Počernice z vrtulníku. FOTO: Karelj – Vlastní dílo / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

V Praze existuje známá Kaprova ulice pojmenovaná po Pavlu Kaprovi z Kaprštejna, který zde vlastnil dům. Ale řeč je v tomto článku o pozdějším příbuzném, Janu Danielu Kaprovi, zámožném šlechtici, který vlastnil statky v Dolních Počernicích, v Dubči, Běchovicích, Kyjích a Hrdlořezech.

Byl velmi ctižádostivý a neštítil se ničeho. Příležitosti našel v asistenci při popravě 27 českých pánů po Bílé hoře a při konfiskaci majetků popravených a podporovatelů. Byl to on, kdo popraveným překládal z němčiny obžalobu na popravišti a odebíral jim přitom osobní cennosti. Levně také skupoval konfiskované majetky a nadále bohatl, opovrhován většinou národa.

Druhým aktérem je Adam Zapský, který kvůli podpoře povstání přišel o třetinu svého majetku i o dům v Praze. Kvůli dluhům byl i na čas ve vězení. Právě jeho statky výhodně získal zmíněný Jan Daniel Kapr.

Třetí postavou je mladá dívka, Anna Marie z Greifenfelsu. Údajně proti své vůli byla provdána právě za stárnoucího Jana Daniela Kapra. A ta se také stává „osudovou ženou“ obou znesvářených mužů.

Anna po seznámení s Adamem se zanedlouho stává jeho milenkou a jejich vztah se pochopitelně dlouhodobě neutají. Kapr se prý s nezájmem své ženy jen těžce smiřoval a o to horlivěji vykonával své úřední povinnosti.

SPIKLENECKÝ PLÁN

Anna a Adam spřádají plán, jak se nenáviděného Ryby zbavit. Nakonec Anna vyláká svého muže, aby za ní přijel na panství v Dolních Počernicích. S Adamem je domluvena, že on manžela přepadne u Hrdlořez. Ryba jel v kočáře se svým sluhou a také Adam s sebou vzal na místo přepadení zbrojnoše. Po jejich útoku zůstávají na místě mrtví a to jak Ryba se sluhou, tak Adamův zbrojnoš.

Záměrem spiklenců zřejmě bylo svést vraždy na loupežníky. Ale zde měl plán trhliny, neboť zámožný Ryba nebyl oloupen, což loupežníky vylučovalo. Protože v mrtvém zbrojnošovi byl poznán Adamův muž, dostalo pátrání spád.

Téměř veřejným tajemstvím totiž byla také nevěra Anny a tak byli spolu s Adamem záhy obviněni a vsazeni do žaláře. Při mučení se oba k činu doznali.

Zámek Dolní Počernice
Zámek Dolní Počernice

PŘÍSNÝ TREST

Anna Marie se sice dovolávala pomoci svého dřívějšího příznivce, známého Albrechta z Valdštejna. Ten se jí snažil pomoci, přimlouval se za ni, ale nepochodil. Stejně tak dopadl Valdštejn s přímluvou za Zapského.

Oba rozsudky smrti stvrdil císař. Anna měla zemřít neobyčejně krutým způsobem a to mrskána, pohřbena zaživa a probodnuta kůlem. Nakonec bylo verdiktem stanoveno jen mrskání řemeny a stětí.

Dne 30. ledna 1626 byla Anna Marie vyvedena z vězení na Malé Straně pražské, ostříhána a obnažena do půli těla. Pak byla vyvezena na voze před Staroměstskou radnici. Na popravišti ji sťal mečem kat Jan Mydlář a tomuto divadlu přihlíželi stovky Pražanů.

Adam Zapský byl zanedlouho popraven nad ránem 3. února 1626 na nádvoří starého purkrabství Pražského hradu. Poprava se prý však katovi úplně nepovedla a musel úkon zopakovat. Podle kronikáře Dačického se kat poprvé netrefil na krk a ťal do půli hlavy.

Tento příběh milenců, úkladné vraždy a následného trestu byl poté námětem několika literárních zpracování.

Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 11.8.2022 764
Mohutný hrad v maďarském městě Eger se proslavil hrdinskou obranou proti Turkům v šestnáctém století. Památkou na tuto dobu jsou i rozlehlé hradní kasematy, ve kterých se údajně objevují i záhadné paranormální jevy. Straší zde snad duchové tureckých vojáků, kteří se pokoušeli do hradní pevnosti prokopat? Nutno dodat, že zatímco prvnímu útoku turecké armády hrad […]
od Dalibor Vrána 11.8.2022 1.1tis
Žralok bílý patří právem k nejobávanějším predátorům. Říká se o něm, že je to dokonalý stroj na zabíjení. Ve vodě je rychlý jako střela, má několik řad zubů ostřejších než čerstvě nabroušené nože a stisk jeho čelistí drtí kosti stejně nezastavitelně jako ocelový píst. Dlouhé roky byl pro většinu lidí jen příšerou z legend a […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 1.6tis
Život princů a princezen není vždy bezstarostný, možná tak ten v pohádkách, ale v historii jejich životy většinou nekončily příliš vesele. Vypravme se do londýnského Toweru, v němž byli uvězněni princové Edward a Richard. Důvodem jejich uvěznění bylo zabránění stát se králem a zjevným dědicem. V dubnu 1483, kdy zemřel král Edward IV., se nakrátko stal […]
od Mirek Brát 10.8.2022 1.9tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Pavel Polcar 10.8.2022 2.1tis
V roce 1885, když byl Sam školák, jel na letní prázdniny do zařízeného domu mezi Ventnorem a Bonchurchem na Isle of Wight. Dům svatého Bonifáce byl skromný a měl jednu z nejpůvabnějších malých zahrad, jaké chlapec kdy viděl. Měl však jedno velké ALE… Duchové dali brzy o sobě vědět. Projevy byly výrazné a různorodé. Samovy sestry v […]