12. srpna 1831: Narodila se Helena Blavatská, zřejmě největší okultistka všech dob.
Domů     Neobjasněné události
Záhadná smrt rodiny Cowdenových: Stali se obětí zabijáckého gangu?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 18.7.2022
1.6tis
Kempování u řeky se rodině stalo osudným, foto Pixabay
179
SDÍLENÍ
1.6tis
ZOBRAZENÍ

Z kempu v Oregonu zmizela čtyřčlenná rodina. Na dece zůstala ležet přebalovací plena nejmenšího dítěte a nádobí připravené na piknik. Jenže široko daleko není nikdo, kdo by jej použil. Rodina, které věci patří, beze stopy zmizela a živé už je nikdo nespatřil. Co se onoho dne na břehu řeky Applegate odehrálo?

Kempování u řeky se rodině stalo osudným, foto Pixabay Richard a Belinda Cowdenovi, foto neznámý autor / Creative Commons / Fair use Rodinu muselo cosi překvapit uprostřed pikniku, foto Pixabay Pátrání se rozjelo až poté, co se u blízkého obchodu objevil osamocený pes Cowdenových, foto Pixabay

V roce 1974 jezero Applegate existovalo jen na papíře v návrzích na stole amerického kongresu. Pohořím Siskiyou Mountains na jihozápadním pobřeží Oregonu tehdy protékala stejnojmenná řeka, na jejímž toku o pár let později jezero vzniká.

Malebnou krajinu povodí řeky Applegate si pro svůj výlet během prodlouženého víkendu na přelomu srpna a září 1974 vybere také z nedalekého města White City. 28letý Richard Cowden se svou 22letou manželkou a Belindou, jejich pětiletým synem Davidem a pětiměsíční dcerou Melissou se utáboří v kempu nedaleko Carberry Creek.

Ještě v neděli 1. září ráno je Richard s Davidem spatřen v blízkém obchodě, kde si koupili mléko. To bylo naposledy, co byl kterýkoliv člen rodiny Cowdenových spatřen naživu. Co se jim v následujících hodinách přihodilo?

Richard a Belinda Cowdenovi, foto neznámý autor / Creative Commons / Fair use

KDE JE JIM KONEC?

Ještě téhož dne se měla rodina stavit na večeři u Belindiny matky. Když nepřichází ani několik hodin po domluveném čase, žena nasedne do auta a vyrazí do kempu za nimi. Na místě objeví jejich auto i veškeré osobní věci kromě plavek, ale Cowdenovi nejsou nikde k nalezení.

Scéna, kterou Belindina matka v kempu najde, spíš působí dojmem, jako by se čtyřčlenná rodina i se svým psem vypařila uprostřed idylického pikniku na břehu řeky. Na stole leží napůl vypitá láhev mléka, kterou Richard se synem ráno koupili.

Ve vodě jsou stále nahozené nepoškozené rybářské pruty, na pařezu pečlivě srovnané kuchyňské náčiní a na zemi opodál leží plastová láhev s vodou a balení plenek pro Melissu. Richardovy drahé hodinky, klíčky od auta, Belindina kabelka a dokonce i peněženky s nemalou hotovostí a kreditními kartami obou rodičů tu leží nedotčené, lze tedy vyloučit, že by se snad stali oběťmi loupeže.

Stejně tak je velmi nepravděpodobné, že by rodina musela někam narychlo odejít, to by si přeci vzali alespoň to nejdůležitější. Kam rodina mohla zmizet?

Pátrání se rozjelo až poté, co se u blízkého obchodu objevil osamocený pes Cowdenových, foto Pixabay

MASIVNÍ PÁTRÁNÍ

„Kemp vypadal vážně strašidelně,“ přiznává nadporučík Lee Rickson, který se na místo vydal poté, co Belindina ustaraná matka kontaktovala policii. Hlídka ovšem dospěje k závěru, že nic nenasvědčuje tomu, že se rodině přihodilo cokoliv násilného.

Až když se druhý den ráno u dveří obchodu objeví pes pohřešované rodiny, basset hound Droopy, je zahájena rozsáhlá pátrací akce. Do hledání Cowdenových se zapojí místní i státní policie, lesní správa, horská služba, národní garda a zástupy dobrovolníků.

Nasazeny jsou i vrtulníky a letadla s infračervenou kamerou, která by mohla odhalit případná těla. Vše je ale marné. Nepomáhá ani tučná odměna nabízená výměnou za informace vedoucí k nalezení rodiny. Zlom přijde až o sedm měsíců později.

V již dříve důkladně prohledané oblasti vzdálené asi 11 kilometrů od kempu jsou nalezeny ostatky všech čtyř pohřešovaných. Belinda a obě děti leží uvnitř malé jeskyně a tělo Richarda mimo jeskyni opodál.

Co se tu odehrálo? Jak a proč se vůbec do tak vzdálené jeskyně bez jídla a pití odění jen v plavkách vydali?

GANG ZABIJÁKŮ?

Pozice těl podle vyšetřovatelů působí dojmem, jako by oběti před něčím prchaly. Belinda se s dětmi zřejmě ukryla v jeskyni a otec před vchodem chtěl rodinu chránit. Jak se ale na místo dostali, zůstává záhadou.

Po ohledání mrtvol vyjde najevo, že David a Belinda byli zastřeleni a Melissa zemřela po úderu do hlavy. Richardovu příčinu smrti se nepodařilo zjistit. První z vyšetřovacích verzi pracuje s domněnkou, že Richard zavraždil svou rodinu a pak spáchal sebevraždu.

Jenže vražedná zbraň, kterou by pak jistě namířil i proti sobě, není nikde k nalezení. „Musíte si uvědomit, že bylo léto a v okolí se pohybovala spousta lidí. Například hippie nebo motorkářské gangy,“ tvrdí jeden z vyšetřovatelů, Mark Kezar.

Může mít několikanásobnou vraždu na starosti některý z gangů? Pokud ale došlo k přepadení, proč na místě zůstaly ležet veškeré cennosti?

Rodinu muselo cosi překvapit uprostřed pikniku, foto Pixabay

MNOHO NEJASNOSTÍ

Policie si s motivem čtyřnásobné vraždy neví rady. Jako by snad jediným motivem bylo zabití samo o sobě. Možná se Cowdenovi připletli do cesty zločincům, kteří neměli v plánu zanechávat za sebou svědky schopné vypovídat.

Spekuluje se o obchodech s drogami i řádění sériového vraha. Jenže vše jsou jen spekulace. Nezodpovězenou otázkou také zůstává, proč se těla nenašla již při původní pátrací akci, během které bylo místo nálezu těl prohledáváno.

Jako by se snad Cowdenovi jednoho dne vypařili uprostřed pikniku u řeky a o několik měsíců později se objevili o 11 kilometrů dál mrtví. Nad kempem u jezera Applegate se dodnes vznáší napjatá atmosféra nevyřešené masové vraždy. Působil tu gang zabijáků, nebo snad nějaká ještě zlověstnější kriminální skupina?

Foto: Creative Commons, PIXABAY
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 11.8.2022 1.6tis
Občas by se mohlo zdát, že UFO má zájem především o velmoci a velké státy. Není to však pravda. I evropské ministáty typu Andorry, Lichtenštejnska, Monaka, San Marina a Vatikánu jsou pro neidentifikovatelné létající objekty atraktivní vábničkou! Pozorování UFO na obloze nad evropskými ministáty můžeme dokladovat nejen konkrétními událostmi, ale i dobou, po kterou zde […]
od Mirek Brát 10.8.2022 2.1tis
V období let 1817-1819 došlo u pobřeží Gloucesteru ve Spojených státech k mnoha pozorováním velkého mořského hada. Dokonce se podařilo najít údajné mládě tohoto legendárního tvora. Zdálo se, že záhada mořských hadů je jen krůček od vyřešení… Mořský had v lokalitě Gloucesteru na pobřeží Atlantského oceánu byl poprvé pozorován již v sedmnáctém století. Sporadická hlášení o jeho výskytu se […]
od Dalibor Vrána 10.8.2022 2.5tis
Britský hasič Jim Templeton (1920–2011) pořídí 23. května 1964 v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie snímek, který ho následně pronásleduje celý život… Hovoří o něm i krátce před smrtí pro televizi BBC: „Byla to normální odpolední procházka. Posadili jsme se do trávy a já řekl dcerce, že ji vyfotím v jejích nových šatech. Nikdy by […]
od Jan Kukrál 9.8.2022 1.5tis
Více než 60 pozorování velké kočkovité šelmy s černou srstí a žlutě žhnoucíma očima dalo v britském hrabství Cornwall vzniknout historkám o nadpřirozeném stvoření, které se plíží vřesovištěm Bodmin Moor. Prý ohrožuje lidi i zvěř a ze všeho nejvíc připomíná černého pantera. Roku 1995 na základě mnoha svědeckých výpovědí nařídí oficiální vyšetřování dokonce i britská […]
od Eva Soukupová 8.8.2022 3.3tis
Někdy během 20. století si rodina nejmenovaného majitele cirkusu, který právě zemřel na infarkt, nechá povolat exorcistu. Je totiž přesvědčena, že jeho smrt nebyla přirozená, nýbrž výsledkem kletby.     V pozůstalosti mrtvého je totiž nalezen svazek několik let starých pohlednic s nápisem „Šťastný den úmrtí“ a datem, kdy muž skutečně skonal. Slavný britský exorcista […]