Skip to content

Některé příběhy naznačují, že zvířata mohou úmyslně spáchat sebevraždu

Je možné, aby zvíře spáchalo sebevraždu? V roce 2007 přináší deník China Daily zprávu o obdivuhodné věrnosti jednoho psa. V čínském městě Dalian severovýchodní provincie Liaonig umírá muž jménem Bai a zanechává po sobě psa, jenž mu dělal společnost po celých 18 let!

Ten se však se svým pánem nehodlá rozloučit, odmítá žrát a poté, co ho Baiova dcera vezme k jeho hrobu, skočí údajně do nedaleké rozbouřené řeky a utopí se! Spáchal sebevraždu, podobně jako to dělají lidé?

Delfín Filip patřil k populárním seriálovým hrdinům. Foto: mail20.circle-interactive.co.uk

Nejen psi jsou prý schopni takových činů. Americký badatel Richard O´Barry (*1939) věří, že sebevraždy páchají i kytovci! V 60. letech minulého století se podílí na natáčení televizního seriálu Flipper (Můj přítel delfín, 1964) o delfínovi Filipovi a jeho kamarádech. Dle jeho slov však jedna z představitelek Filipa, delfíní samice Kathy, vykazuje při natáčení delší dobu deprese, které později vyústí v sebevraždu. Kathy se prý jednoho dne rozhodne, že už se nenadechne a utopí se.

„Když se život stane nesnesitelným, už se zkrátka nechtějí nadechnout. Je to sebevražda,“ prohlašuje o delfínech O´Barry.

Hromadné sebevraždy někdy páchají i kosatky. Foto: Wikimedia Commons
DALŠÍ ZÁHADNÁ ÚMRTÍ

Důvodem k dobrovolnému odchodu němých tváří může být nejen láska k páníčkovi či deprese. Údajně se tak může stát i při smrti partnera. Před pár lety se takový případ odehrál v kanadském Torontu. Místní lvice se vážně zranila a musela být utracena.

Její druh následně odmítal jakoukoliv potravu a vodu a do dvou týdnů umřel také. Položil život za svou přítelkyni? Zvířata se však také údajně mohou rozhodnout odejít na věčnost ve skupinách. Známé jsou případy „hromadných sebevražd“ velryb. Tito mořští savci totiž občas vplují na mělčinu, která je zahubí. Nejde přitom o náhodný jev, protože většinou takto svoji pouť končí celá hejna velryb (ale třeba i delfínů či kosatek). Mnozí se tak ptají: Proč páchají tito tvorové sebevraždy?

Jenomže mnoho zoologů na to má názor skeptický – údajně o sebevraždy nejde. Savce může podle odborníků ovlivňovat při cestě na souš hned několik faktorů: zvýšená sluneční aktivita (erupce na Slunci), špatná orientace, neopatrnost při lovu či znečištěná voda.

Objevují se dokonce teorie, že se velryby vrací tam, kde žily původně (jako suchozemští tvorové). Co však stojí za jejich hromadným umíráním ve skutečnosti?

Sloni truchlí pro své mrtvé. Foto: rd.com
CO JSOU ZAČ SLONÍ HŘBITOVY?

Co se stane, když některé zvíře ve smečce zemře? Truchlí po něm ostatní? Zdá se, že i takový jev byl vypozorován. A to u slonů! „Často jdou k mrtvole v semknuté skupině. Uši mají natažené a hlavu vztyčenou, začnou být nervózní.

“ Tak popisuje doktorka Karen McComb z Univerzity v Sussexu (Velká Británie) chování slonů, kteří tuší, že jejich druh skonal. „Nezajímají se o jiné mrtvé savce, ale o mrtvé slony,“ říká doktorka o jejich chování, které předtím pečlivě zkoumal tým britských vědců.

Sloni podle ní skutečně truchlí za své mrtvé. Legendy, které kolují o jejich schopnosti vytvářet hroby, jsou navíc údajně také zcela pravdivé. Jak uvádí anglický žurnalista Roger Highfield (*1958): „Sloni nikdy nezapomínají na své mrtvé.

“ Staří sloni podle legend odcházejí zemřít na přesné místo, kde spočívají i další jejich druhové. Tito obří tvorové prý chtějí skonat ve společném „hrobě“, daleko od skupiny, která posléze truchlí. Badatel o tom píše: „… sloni, podobně jako lidé, přikládají smrti velkou důležitost, cítí se pohnuti, dotýkají se mrtvých choboty či nohama a často je také navštěvují.

“ Jak může vyvolat hluboký zármutek touhu po společném spočinutí po smrti, pokud jí zvířata nerozumí? A pokud fenomén smrti znají alespoň některé druhy, co potom vědí o samotném životě? Mohou snad předčit vědomosti lidské?

A budeme někdy schopni to poznat?

Michaela Vondrušková

Foto: wionews.com, mail20.circle-interactive.co.uk, Wikimedia Commons, rd.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Trenér a milenec v jednom?
nasehvezdy.cz

Trenér a milenec v jednom?

Ze společnosti se trochu stáhla, ale měla k tomu...
Trhlina u Las Vegas: Co zpomaluje čas nad „městem hříchu“?
epochaplus.cz

Trhlina u Las Vegas: Co zpomaluje...

Představa cestování časem fascinuje i ty...
Muži versus ženy: Jakými chorobami nejčastější trpí?
epochalnisvet.cz

Muži versus ženy: Jakými...

Velkým množstvím chorob strádají stejně muži i...
Nové doklady o vývoji člověka
21stoleti.cz

Nové doklady o vývoji člověka

Badatelé se domnívají, že objevili pozůstatky...
Nový Ford Kuga přichází na český trh
iluxus.cz

Nový Ford Kuga přichází na...

Stylové a nezaměnitelné nové SUV Ford...
Až na vrcholky hor
epochanacestach.cz

Až na vrcholky hor

Utužujte zdraví a sílu...
Reinkarnovaná dvojčata: Došlo v barmské vesnici k převtělení?
epochalnisvet.cz

Reinkarnovaná dvojčata: Došlo v...

Ve tváři Maung Kana a jeho ženy je patrné...
Necítila se s ním šťastná
nasehvezdy.cz

Necítila se s ním šťastná

Byl to jeho nejdelší vztah a všichni...
Nová úroveň komfortu sedacích soustav
rezidenceonline.cz

Nová úroveň komfortu...

Uvelebit se do pohodlné sedačky je po celém dni...
Výzkumníci odkryli pohřebiště i osídlení
21stoleti.cz

Výzkumníci odkryli pohřebiště...

Archeologický výzkum probíhající od 16. ledna 2020 v...
Lednice, perla Moravy
epochanacestach.cz

Lednice, perla Moravy

V dubnu se otevírají...
Ferdinand V. Dobrotivý se naučil pět jazyků
epochaplus.cz

Ferdinand V. Dobrotivý se...

Před císařovým sídlem ve Vídni demonstruje rozčilený dav. „A mají k tomu...