3. prosince 1967: Američan Herbert Schirmer spatří v Nebrasce podivný oválný objekt s červenými světly, jak se vznese a odletí.
Domů     Některé příběhy naznačují, že zvířata mohou úmyslně spáchat sebevraždu
Některé příběhy naznačují, že zvířata mohou úmyslně spáchat sebevraždu
od 24.3.2020
5.2tis
Velryby páchají hromadné sebevraždy. Proč? Foto: wionews.comwionews.com
246
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

Je možné, aby zvíře spáchalo sebevraždu? V roce 2007 přináší deník China Daily zprávu o obdivuhodné věrnosti jednoho psa.

V čínském městě Dalian severovýchodní provincie Liaonig umírá muž jménem Bai a zanechává po sobě psa, jenž mu dělal společnost po celých 18 let!

Ten se však se svým pánem nehodlá rozloučit, odmítá žrát a poté, co ho Baiova dcera vezme k jeho hrobu, skočí údajně do nedaleké rozbouřené řeky a utopí se! Spáchal sebevraždu, podobně jako to dělají lidé?

Velryby páchají hromadné sebevraždy. Proč? Foto: wionews.comwionews.com Delfín Filip patřil k populárním seriálovým hrdinům. Foto: mail20.circle-interactive.co.uk Hromadné sebevraždy někdy páchají i kosatky. Foto: Wikimedia Commons Sloni truchlí pro své mrtvé. Foto: rd.com
Delfín Filip patřil k populárním seriálovým hrdinům. Foto: mail20.circle-interactive.co.uk
Delfín Filip patřil k populárním seriálovým hrdinům. Foto: mail20.circle-interactive.co.uk

Nejen psi jsou prý schopni takových činů. Americký badatel Richard O´Barry (*1939) věří, že sebevraždy páchají i kytovci!

reklama

V 60. letech minulého století se podílí na natáčení televizního seriálu Flipper (Můj přítel delfín, 1964) o delfínovi Filipovi a jeho kamarádech.

Dle jeho slov však jedna z představitelek Filipa, delfíní samice Kathy, vykazuje při natáčení delší dobu deprese, které později vyústí v sebevraždu. Kathy se prý jednoho dne rozhodne, že už se nenadechne a utopí se.

„Když se život stane nesnesitelným, už se zkrátka nechtějí nadechnout. Je to sebevražda,“ prohlašuje o delfínech O´Barry.

Hromadné sebevraždy někdy páchají i kosatky. Foto: Wikimedia Commons
Hromadné sebevraždy někdy páchají i kosatky. Foto: Wikimedia Commons

DALŠÍ ZÁHADNÁ ÚMRTÍ

Důvodem k dobrovolnému odchodu němých tváří může být nejen láska k páníčkovi či deprese. Údajně se tak může stát i při smrti partnera. Před pár lety se takový případ odehrál v kanadském Torontu. Místní lvice se vážně zranila a musela být utracena.

reklama

Její druh následně odmítal jakoukoliv potravu a vodu a do dvou týdnů umřel také. Položil život za svou přítelkyni? Zvířata se však také údajně mohou rozhodnout odejít na věčnost ve skupinách. Známé jsou případy „hromadných sebevražd“ velryb.

Tito mořští savci totiž občas vplují na mělčinu, která je zahubí. Nejde přitom o náhodný jev, protože většinou takto svoji pouť končí celá hejna velryb (ale třeba i delfínů či kosatek). Mnozí se tak ptají: Proč páchají tito tvorové sebevraždy?

Jenomže mnoho zoologů na to má názor skeptický – údajně o sebevraždy nejde. Savce může podle odborníků ovlivňovat při cestě na souš hned několik faktorů: zvýšená sluneční aktivita (erupce na Slunci), špatná orientace, neopatrnost při lovu či znečištěná voda.

Objevují se dokonce teorie, že se velryby vrací tam, kde žily původně (jako suchozemští tvorové). Co však stojí za jejich hromadným umíráním ve skutečnosti?

Sloni truchlí pro své mrtvé. Foto: rd.com
Sloni truchlí pro své mrtvé. Foto: rd.com

CO JSOU ZAČ SLONÍ HŘBITOVY?

Co se stane, když některé zvíře ve smečce zemře? Truchlí po něm ostatní? Zdá se, že i takový jev byl vypozorován. A to u slonů! „Často jdou k mrtvole v semknuté skupině.

reklama

Uši mají natažené a hlavu vztyčenou, začnou být nervózní.“ Tak popisuje doktorka Karen McComb z Univerzity v Sussexu (Velká Británie) chování slonů, kteří tuší, že jejich druh skonal.

„Nezajímají se o jiné mrtvé savce, ale o mrtvé slony,“ říká doktorka o jejich chování, které předtím pečlivě zkoumal tým britských vědců. Sloni podle ní skutečně truchlí za své mrtvé.

Legendy, které kolují o jejich schopnosti vytvářet hroby, jsou navíc údajně také zcela pravdivé. Jak uvádí anglický žurnalista Roger Highfield (*1958):

„Sloni nikdy nezapomínají na své mrtvé.“ Staří sloni podle legend odcházejí zemřít na přesné místo, kde spočívají i další jejich druhové. Tito obří tvorové prý chtějí skonat ve společném „hrobě“, daleko od skupiny, která posléze truchlí. Badatel o tom píše:

„… sloni, podobně jako lidé, přikládají smrti velkou důležitost, cítí se pohnuti, dotýkají se mrtvých choboty či nohama a často je také navštěvují.“ Jak může vyvolat hluboký zármutek touhu po společném spočinutí po smrti, pokud jí zvířata nerozumí?

A pokud fenomén smrti znají alespoň některé druhy, co potom vědí o samotném životě? Mohou snad předčit vědomosti lidské? A budeme někdy schopni to poznat?

Michaela Vondrušková

Foto: wionews.com, mail20.circle-interactive.co.uk, Wikimedia Commons, rd.com
Lokalita:
reklama
Související články
od 2.12.2022 1.1tis
Rodiče Jarmily K. z Brna bydlí na Vysočině. Jejich dcera se provdá za mladíka z Brna a nastěhuje se k němu. Zprvu za rodiči jezdí o každém volném víkendu, s narozením druhého potomka ale frekvence návštěv pomalu klesá. Na začátku nového milénia se vídají přibližně šestkrát za rok a jednou týdně si zavolají. Tatínkova holčička „S mamkou jsme si obvykle vola
od 1.12.2022 1.4tis
V závěru devatenáctého století začaly oblast západní Afriky děsit záhadné útoky. Těla obětí byla navíc zbavena části vnitřní orgánů. Letmé ohledání těl naznačovalo, že se tito nešťastníci stali cílem brutálního útoku velké kočkovité šelmy – leoparda. Pravda však byla mnohem temnější!   Koloniální úřady se snažily poskytnout nějaké logické v
od 30.11.2022 2.5tis
Moře čas od času vyplaví opravdové podivnosti, které se nedaří úplně jednoduše identifikovat. Tentokrát bylo na jedné brazilské pláži nalezeno cosi připomínající velkou kostlivou ruku. "Myslíme si, že to není člověk kvůli velikosti a množství kostí," říká Leticia Gomes Santiago, která strašidelnou část kostry objevila při procházce společně s přítelem. Ač by mohl někdo tipovat, že jde jen o něj
od 29.11.2022 2.6tis
Je to scéna, při které zalapá po dechu i tak zkušená vyšetřovatelka paranormálních jevů, jako je Lorraine Warren. Z temnoty hlubokých lesů v Tennessee na ní hledí pár nelidských očí. Tak Bigfoot je tedy skutečný… Napjatě čeká, co bude dál. Do toho případu se americkým manželům Edu (1926–2006) a Lorraine (1927–2019) Warrenovým původně moc nechtělo.
od 28.11.2022 2.9tis
Bizarní příběh zaznamenaný v Anglii roku 1912 popisuje neobyčejný případ spontánního a zcela jistě nechtěného přesunu v čase. Ve vlaku do Londýna se náhle objevil a poté zase zmizel záhadný cestující – muž z minulosti.     K velkému štěstí hlavního aktéra trvá jeho nedobrovolné cestování v čase jen krátce, přesto je svým zážitkem těžce poz