Skip to content

Některé příběhy naznačují, že zvířata mohou úmyslně spáchat sebevraždu

Je možné, aby zvíře spáchalo sebevraždu? V roce 2007 přináší deník China Daily zprávu o obdivuhodné věrnosti jednoho psa. V čínském městě Dalian severovýchodní provincie Liaonig umírá muž jménem Bai a zanechává po sobě psa, jenž mu dělal společnost po celých 18 let!

Ten se však se svým pánem nehodlá rozloučit, odmítá žrát a poté, co ho Baiova dcera vezme k jeho hrobu, skočí údajně do nedaleké rozbouřené řeky a utopí se! Spáchal sebevraždu, podobně jako to dělají lidé?

Delfín Filip patřil k populárním seriálovým hrdinům. Foto: mail20.circle-interactive.co.uk

Nejen psi jsou prý schopni takových činů. Americký badatel Richard O´Barry (*1939) věří, že sebevraždy páchají i kytovci! V 60. letech minulého století se podílí na natáčení televizního seriálu Flipper (Můj přítel delfín, 1964) o delfínovi Filipovi a jeho kamarádech. Dle jeho slov však jedna z představitelek Filipa, delfíní samice Kathy, vykazuje při natáčení delší dobu deprese, které později vyústí v sebevraždu. Kathy se prý jednoho dne rozhodne, že už se nenadechne a utopí se.

„Když se život stane nesnesitelným, už se zkrátka nechtějí nadechnout. Je to sebevražda,“ prohlašuje o delfínech O´Barry.

Hromadné sebevraždy někdy páchají i kosatky. Foto: Wikimedia Commons
DALŠÍ ZÁHADNÁ ÚMRTÍ

Důvodem k dobrovolnému odchodu němých tváří může být nejen láska k páníčkovi či deprese. Údajně se tak může stát i při smrti partnera. Před pár lety se takový případ odehrál v kanadském Torontu. Místní lvice se vážně zranila a musela být utracena.

Její druh následně odmítal jakoukoliv potravu a vodu a do dvou týdnů umřel také. Položil život za svou přítelkyni? Zvířata se však také údajně mohou rozhodnout odejít na věčnost ve skupinách. Známé jsou případy „hromadných sebevražd“ velryb. Tito mořští savci totiž občas vplují na mělčinu, která je zahubí. Nejde přitom o náhodný jev, protože většinou takto svoji pouť končí celá hejna velryb (ale třeba i delfínů či kosatek). Mnozí se tak ptají: Proč páchají tito tvorové sebevraždy?

Jenomže mnoho zoologů na to má názor skeptický – údajně o sebevraždy nejde. Savce může podle odborníků ovlivňovat při cestě na souš hned několik faktorů: zvýšená sluneční aktivita (erupce na Slunci), špatná orientace, neopatrnost při lovu či znečištěná voda.

Objevují se dokonce teorie, že se velryby vrací tam, kde žily původně (jako suchozemští tvorové). Co však stojí za jejich hromadným umíráním ve skutečnosti?

Sloni truchlí pro své mrtvé. Foto: rd.com
CO JSOU ZAČ SLONÍ HŘBITOVY?

Co se stane, když některé zvíře ve smečce zemře? Truchlí po něm ostatní? Zdá se, že i takový jev byl vypozorován. A to u slonů! „Často jdou k mrtvole v semknuté skupině. Uši mají natažené a hlavu vztyčenou, začnou být nervózní.

“ Tak popisuje doktorka Karen McComb z Univerzity v Sussexu (Velká Británie) chování slonů, kteří tuší, že jejich druh skonal. „Nezajímají se o jiné mrtvé savce, ale o mrtvé slony,“ říká doktorka o jejich chování, které předtím pečlivě zkoumal tým britských vědců.

Sloni podle ní skutečně truchlí za své mrtvé. Legendy, které kolují o jejich schopnosti vytvářet hroby, jsou navíc údajně také zcela pravdivé. Jak uvádí anglický žurnalista Roger Highfield (*1958): „Sloni nikdy nezapomínají na své mrtvé.

“ Staří sloni podle legend odcházejí zemřít na přesné místo, kde spočívají i další jejich druhové. Tito obří tvorové prý chtějí skonat ve společném „hrobě“, daleko od skupiny, která posléze truchlí. Badatel o tom píše: „… sloni, podobně jako lidé, přikládají smrti velkou důležitost, cítí se pohnuti, dotýkají se mrtvých choboty či nohama a často je také navštěvují.

“ Jak může vyvolat hluboký zármutek touhu po společném spočinutí po smrti, pokud jí zvířata nerozumí? A pokud fenomén smrti znají alespoň některé druhy, co potom vědí o samotném životě? Mohou snad předčit vědomosti lidské?

A budeme někdy schopni to poznat?

Michaela Vondrušková

Foto: wionews.com, mail20.circle-interactive.co.uk, Wikimedia Commons, rd.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Dny otevřených ambulancí pro pacienty s lupénkou online
epochaplus.cz

Dny otevřených ambulancí pro...

Lupénka není pouze kosmetickou záležitostí,...
Podaří se jí už odrazit ze dna?
nasehvezdy.cz

Podaří se jí už odrazit ze...

Průšvihářka Dominika...
Špatný pitný režim může za únavu i zápach z úst
21stoleti.cz

Špatný pitný režim může za...

Pocit únavy, výkyvy nálad, suchá pokožka, hlubší...
Čas mé city nezměnil
skutecnepribehy.cz

Čas mé city nezměnil

Doufala jsem, že už tu...
Domácí Míša řezy
tisicereceptu.cz

Domácí Míša řezy

Kakaový piškot s tvarohovým krémem a...
Mallorca akné a faraonova kletba: Jak přežít dovolenou ve zdraví
panidomu.cz

Mallorca akné a faraonova...

Zařídit si před cestou včas všechna potřebná...
Komáří vížka: Zbavuje splínu a působí jako afrodiziakum?
epochanacestach.cz

Komáří vížka: Zbavuje splínu...

Na Komáří hůrku nebo...
Chce společný přírůstek s Forejtem?!
nasehvezdy.cz

Chce společný přírůstek...

Svou lásku k sympatickému...
Křídlová dveřní klasika
rezidenceonline.cz

Křídlová dveřní klasika

Hodí se všude, kde máme na otevírání tohoto typu dveří...
Superschopnosti, které pomáhají zvířatům přežít
epochalnisvet.cz

Superschopnosti, které pomáhají...

Každé zvíře se snaží přizpůsobit prostředí, ve...
V liberecké zoo jsou prvně k vidění kriticky ohrožení gekoni modří
epochaplus.cz

V liberecké zoo jsou prvně k...

Zoo Liberec začala s chovem vzácných gekonů...
PRU58 lehce otevřelo
iluxus.cz

PRU58 lehce otevřelo

Po předlouhých měsících se sen stal...