Na zemském povrchu, v různých koutech světa, leží podivuhodné motivy, které byly vytvořeny buď naaranžováním přírodního materiálu, nebo naopak jeho odstraněním. Jedná se o geometrické obrazce, postavy, zvířata i jiné objekty, které dosahují abnormálních velikostí.
Říká se jim geoglyfy a patří mezi ně i obr nad vesnicí Cerne Abbas. Dokáže prý vyléčit neplodnost!

Unikátní obrazec ohromného muže leží na kopci nad vesnicí Cerne Abbas v anglickém hrabství Dorset. Jde o postavu měřící 55 metrů do výšky a 51 metrů do šířky, která je známa pod přezdívkou „nemravný obr“. Proč takové přízvisko? Snad nejvýraznějším rysem figury je totiž vztyčený falus. Právě ten zajišťuje geoglyfu velkou oblibu a věhlas. Neznámý muž je celý nahý a v ruce třímá zdvižený sukovitý kyj. Obrazec je tvořen 30 centimetrů širokými zářezy, které jsou přibližně stejné hloubky a sahají až ke křídovému podloží.
Travnatý povrch je tedy zcela odstraněn. Kdo toto dílo vytvořil? Z jakého důvodu? A v jakém období? To jsou otázky, které neustále trápí mnoho badatelů.

PRAVĚK, ČI NOVOVĚK?
Nejstarší dochované zmínky o obrovi mají údajně původ na konci 17. století. V roce 1694 je nalezen záznam o existenci obra, pocházející z platby z církevních účtů, v nichž jsou uvedeny 3 šilinky za obnovu linií obrazce.
První průzkum je proveden v roce 1764 a vychází v časopise Gentleman´s Magazine. Jen o 10 let později vzniká kniha Johna Hutchinse s názvem Průvodce po Dorsetu, v níž autor proklamuje, že figura pochází právě z doby přibližně před 100 lety.
Jenže i přesto se řada badatelů domnívá, že musí být daleko starší. Myslí tím především starověk, či dokonce pravěk! Jenže proč je tedy objevená evidence tak pozdní? Kdy je vlastně obr vytvořen? A z jakého důvodu o něm nenalezneme zmínky už dříve, podobně jako o jiných geoglyfech?

ZÁZRAČNÝ FALUS
„Obr budí hodně pozornosti a někteří lidé ho dokonce shledávají poměrně humorným,“ říká Robert Rhodes, ředitel charitativní společnosti National Trust. „Jenže se k němu také pojí velká záhada a je dobré ten mýtus mít,“ dodává. Nejasnosti panují především okolo důvodů jeho vzniku. Snad každého zaujme na první pohled výrazný ztopořený penis figury. Jedná se o falický symbol plodnosti, který můžeme najít v rozmanitých podobách u různých kultur.
Obr z Dorsetu má podle legendy přinášet plodnost lidem ve svém okolí a zejména těm, kteří praktikují styk na jeho falu. Může něco takového fungovat? Podle britského deníku Daily Telegraph rodí údajně zdejší ženy nejvíce dětí v celé zemi!
Na jednu matku tu připadají průměrně tři potomci. Vzrůstající počet novorozeňat potvrzuje i Katie Raine, vedoucí jeslí Archway Nursery Pimperne, které se nacházejí blízko obra. „Můžeme vzít 73 dětí každý den a jsme absolutně přeplnění,“ říká. Má snad obrazec opravdu takový vliv? V roce 2008 skupina archeologů odhaluje, že část figury byla odstraněna. Jednalo se pravděpodobně o vyobrazení zvířecí kůže, přehozené přes levé předloktí obra. Snad proto se vynořuje hypotéza o tom, že geoglyf znázorňuje lovce.
Někteří ho dokonce ztotožňují z bájným Herkulem, známým silákem a synem Dia z řeckých mýtů.

STOVKY LET STARÁ KARIKATURA
Obr z Cerne Abbas je interpretován různými způsoby a každý takový výklad znamená jiné potenciální tvůrce. Podle místního folklóru byl obr skutečný. Jednalo se prý o velitele dánské armády, která pochodovala na Dorset.
Když usnul na mezi, místní obyvatelé ho popravili. Další výklad je o něco reálnější. Za tvůrce jsou považováni stoupenci Denzila Hollese (1599–1680), anglického státníka a spisovatele a úhlavního nepřítele lorda protektora Olivera Cromwella (1599–1658). Právě tohoto anglického diktátora má prý obr znázorňovat. Je to snad náhoda, že je Cromwell svými nepřáteli často nazýván anglickým Herkulem? Podle Roberta Rhodese je tato verze nejpravděpodobnější. „Nejrozumnější je to, že jde skutečně o karikaturu Olivera Cromwella, (…) O obrovi neexistuje žádný záznam před rokem 1694, tehdejší vlastník této půdy, lord Denzil Holles, byl proti Cromwellovým myšlenkám, takže to sedí,“ říká Rhodes. Máme před sebou tedy konečně to správné řešení? Vytvořili snad obra skutečně místní občané proto, aby zesměšnili nepřítele svého pána?
Michaela Vondrušková