Skip to content
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz
Připravujeme pro vás
ZCELA NOVÝ WEB
Enigmaplus.cz

Alchymista Sendivoj: Získal kámen mudrců i elixír mládí?

Do zdi Pražského hradu je vsazená deska s následujícím nápisem: „Vykonej někdo jiný, co vykonal Polák Sendivoj!“ Nechal ji udělat císař Rudolf II. Alchymista Michal Sendivoj totiž před ním a dalšími dvořany údajně proměnil stříbro ve zlato!

Portrét polského dobrodruha a alchymisty Michala Sendivoje ze Skorska. Skutečně vlastnil Kámen mudrců? Foto: wikipedia commons

Ve tváři polského dobrodruha Michala Sendivoje ze Skorska (1566–1636) je patrná úleva. „Vaše jasnosti, jak se vám jen odvděčím?“ ptá se rozechvěle císaře Rudolfa II. (1552–1612). Svou alchymistickou dráhu zahájí v Polsku, kde provádí experimenty na královském dvoře.

Když mu ale laboratoř záhadně vyhoří, sbalí si věci a vydá se do Prahy. Ta je tehdy totiž považovaná za mekku okultismu. Sendivojovi se zde zprvu daří. Jakýmsi bílým práškem vyléčí syna bohatého měšťana Ludvíka Korálka. „Určitě musí mít elixír života,“ šeptají si lidé. Od Korálka se ale vděčnosti nedočká. Vlivný Pražan ho naopak obviní z pokusu o otrávení a žene ho před soud, který Sendivoje pošle do šatlavy. Polského alchymistu z vězení vysvobodí právě Rudolf II., jenž baží po lektvaru věčného mládí a po kameni mudrců.

CESTA ZA KAMENEM

Kočár s Michalem Sendivojem, pohodlně usazeným v jeho útrobách, se blíží k saským hranicím. V roce 1604 se vydává na tajnou misi. Jejím cílem má být získání tajuplné látky schopné proměnit jakýkoli kov ve zlato.

Doslechne se totiž, že tzv. kámen mudrců vlastní věhlasný mág Seton (†1604), kterého kvůli tomu vězní a mučí saský kurfiřt. Sendivoj se ho vydá osvobodit. „Nejprve se mu podařilo opít a uspat jeho žalářníky a pak Setonovo bezvládné tělo vynesl ven a naložil ho do kočáru,“ přibližuje odvážnou misi záhadolog Vladimír Liška (*1955). Ačkoli se Sendivoj snaží svého kolegu vyléčit, ten záhy umírá. Ještě než vydechne naposledy, svěří mu, že kámen mudrců vlastní jeho žena. Polský alchymista si ji proto vezme a záhadnou látku údajně vyžení.

Císař Rudolf II. byl pověstný svou zálibou v okultních vědách. Sendivoj jej prý ohromil, když přímo před ním provedl transmutaci ve zlato. Foto: wikipedia commons
SLAVNÝ ALCHYMISTA

Stárnoucí Rudolf II. je jako opařený. „Jak je to možné?“ vykřikne fascinovaně. Stejně překvapení jsou také jeho dvořané. Nedlouho po návratu ze Saska uspořádá Sendivoj na Pražském hradě experiment. „V císařově přítomnosti provedl údajně transmutaci a přeměnil stříbrnou minci na čisté zlato,“ zpravuje nás historik Luboš Antonín (1952–2016). Rudolf II. pak na připomínku onoho mimořádného okamžiku nechá do zdi místnosti, v níž byl pokus proveden, vsadit pamětní desku. Obdobnou show později Sendivoj uspořádá ve Vídni i pro Rudolfova nástupce.

V roce 1619 údajně promění před císařem Ferdinandem II. (1578–1637) stříbrný tolar na zlato.

Sendivojova kniha Novum Lumen Chymicum přinášela natolik pokročilé znalosti, že inspirovala i velké osobnosti vědy, jako třeba Isaaca Newtona. Foto: boombastis.com
TAJEMNÉ ZNALOSTI

Sendivojovou alchymistickou dílnou se nesou podivné výpary. Polský okultista si připravuje vše potřebné na své nejslavnější představení. Skutečně může díky kameni mudrců změnit libovolný kov ve zlato?

Současní vědci o tom pochybují. „Podobné podvody spočívaly v jednoduchém fíglu. Mince, s níž se čarovalo, obsahovala malé množství zlata, které se od stříbra při tavení oddělilo,“ vysvětluje německý profesor Bernhard Dietrich Haage (*1942). Považovat Sendivoje za pouhého šarlatána by ale bylo chybou. Ve svém díle Novum Lumen Chymicum kupříkladu předpoví existenci kyslíku. Spis si nesmírně oblíbí slavný fyzik Isaac Newton (1643–1727) i zakladatel moderní chemie Antoine Lavoisier (1743–1794).

Autor článku: Pavel Besta

Foto: culture.pl, science.howstuffworks.com, wikipedia commons, boombastis.com, deviantart.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz

Vzdušná prosvětlená klasika...

Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí...
Kam investovat úspory, aby vydělávaly?
iluxus.cz

Kam investovat úspory, aby...

Jediným způsobem, jak se bránit znehodnocování...
Václav II. & kutnohorské stříbro: Připravil král mnichy o poklad?
epochaplus.cz

Václav II. & kutnohorské...

Mnich Antonín se právě prochází na kopci nedaleko...
Hradecko jako turistická oblast
epochanacestach.cz

Hradecko jako turistická...

Tuto příjemnou destinaci...
Najde Randová díky Ulici konečně svou osudovou lásku?
nasehvezdy.cz

Najde Randová díky Ulici...

Zatímco se MARTINĚ RANDOVÉ...
Čočková polévka s octem a olejem
tisicereceptu.cz

Čočková polévka s octem a...

Čočkovka vyšší úrovně! Zkuste ji a...
Byla Lily skutečně zázračné dítě?
skutecnepribehy.cz

Byla Lily skutečně zázračné...

Když byly naší dcerce čtyři,...
Astrofotograf Petr Horálek: V Evropě zmizelo hvězdné nebe…
21stoleti.cz

Astrofotograf Petr Horálek: V...

Kdysi stačilo zaklonit hlavu, aby člověk...
Sužuje Soukalovou velký strach o miminko?
nasehvezdy.cz

Sužuje Soukalovou velký...

Poslední měsíce nebyly...
Co je zač děsivá příšera Momo z Missouri?
epochalnisvet.cz

Co je zač děsivá příšera...

Drobounká dívenka jménem Doris myje v kuchyni...
František Kupka začínal u malování pivních tácků
epochaplus.cz

František Kupka začínal u...

Otevře oči, ale myšlenkami je stále pevně upřen na...
Odpad! A zase odpad! Kam s ním?
panidomu.cz

Odpad! A zase odpad! Kam s...

Už v dobách slavného fejetonu Jana Nerudy se řešila...