Skip to content

Alchymista Sendivoj: Získal kámen mudrců i elixír mládí?

Do zdi Pražského hradu je vsazená deska s následujícím nápisem: „Vykonej někdo jiný, co vykonal Polák Sendivoj!“ Nechal ji udělat císař Rudolf II. Alchymista Michal Sendivoj totiž před ním a dalšími dvořany údajně proměnil stříbro ve zlato!

Portrét polského dobrodruha a alchymisty Michala Sendivoje ze Skorska. Skutečně vlastnil Kámen mudrců? Foto: wikipedia commons

Ve tváři polského dobrodruha Michala Sendivoje ze Skorska (1566–1636) je patrná úleva. „Vaše jasnosti, jak se vám jen odvděčím?“ ptá se rozechvěle císaře Rudolfa II. (1552–1612). Svou alchymistickou dráhu zahájí v Polsku, kde provádí experimenty na královském dvoře.

Když mu ale laboratoř záhadně vyhoří, sbalí si věci a vydá se do Prahy. Ta je tehdy totiž považovaná za mekku okultismu. Sendivojovi se zde zprvu daří. Jakýmsi bílým práškem vyléčí syna bohatého měšťana Ludvíka Korálka. „Určitě musí mít elixír života,“ šeptají si lidé. Od Korálka se ale vděčnosti nedočká. Vlivný Pražan ho naopak obviní z pokusu o otrávení a žene ho před soud, který Sendivoje pošle do šatlavy. Polského alchymistu z vězení vysvobodí právě Rudolf II., jenž baží po lektvaru věčného mládí a po kameni mudrců.

CESTA ZA KAMENEM

Kočár s Michalem Sendivojem, pohodlně usazeným v jeho útrobách, se blíží k saským hranicím. V roce 1604 se vydává na tajnou misi. Jejím cílem má být získání tajuplné látky schopné proměnit jakýkoli kov ve zlato.

Doslechne se totiž, že tzv. kámen mudrců vlastní věhlasný mág Seton (†1604), kterého kvůli tomu vězní a mučí saský kurfiřt. Sendivoj se ho vydá osvobodit. „Nejprve se mu podařilo opít a uspat jeho žalářníky a pak Setonovo bezvládné tělo vynesl ven a naložil ho do kočáru,“ přibližuje odvážnou misi záhadolog Vladimír Liška (*1955). Ačkoli se Sendivoj snaží svého kolegu vyléčit, ten záhy umírá. Ještě než vydechne naposledy, svěří mu, že kámen mudrců vlastní jeho žena. Polský alchymista si ji proto vezme a záhadnou látku údajně vyžení.

Císař Rudolf II. byl pověstný svou zálibou v okultních vědách. Sendivoj jej prý ohromil, když přímo před ním provedl transmutaci ve zlato. Foto: wikipedia commons
SLAVNÝ ALCHYMISTA

Stárnoucí Rudolf II. je jako opařený. „Jak je to možné?“ vykřikne fascinovaně. Stejně překvapení jsou také jeho dvořané. Nedlouho po návratu ze Saska uspořádá Sendivoj na Pražském hradě experiment. „V císařově přítomnosti provedl údajně transmutaci a přeměnil stříbrnou minci na čisté zlato,“ zpravuje nás historik Luboš Antonín (1952–2016). Rudolf II. pak na připomínku onoho mimořádného okamžiku nechá do zdi místnosti, v níž byl pokus proveden, vsadit pamětní desku. Obdobnou show později Sendivoj uspořádá ve Vídni i pro Rudolfova nástupce.

V roce 1619 údajně promění před císařem Ferdinandem II. (1578–1637) stříbrný tolar na zlato.

Sendivojova kniha Novum Lumen Chymicum přinášela natolik pokročilé znalosti, že inspirovala i velké osobnosti vědy, jako třeba Isaaca Newtona. Foto: boombastis.com
TAJEMNÉ ZNALOSTI

Sendivojovou alchymistickou dílnou se nesou podivné výpary. Polský okultista si připravuje vše potřebné na své nejslavnější představení. Skutečně může díky kameni mudrců změnit libovolný kov ve zlato?

Současní vědci o tom pochybují. „Podobné podvody spočívaly v jednoduchém fíglu. Mince, s níž se čarovalo, obsahovala malé množství zlata, které se od stříbra při tavení oddělilo,“ vysvětluje německý profesor Bernhard Dietrich Haage (*1942). Považovat Sendivoje za pouhého šarlatána by ale bylo chybou. Ve svém díle Novum Lumen Chymicum kupříkladu předpoví existenci kyslíku. Spis si nesmírně oblíbí slavný fyzik Isaac Newton (1643–1727) i zakladatel moderní chemie Antoine Lavoisier (1743–1794).

Autor článku: Pavel Besta

Foto: culture.pl, science.howstuffworks.com, wikipedia commons, boombastis.com, deviantart.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nadčasové bydlení v oblacích
rezidenceonline.cz

Nadčasové bydlení v oblacích

Hra barev a materiálů evokujících přírodu, navíc...
Jeden jazyk pro celé lidstvo. Tvůrce esperanta usiloval o světový mír
epochaplus.cz

Jeden jazyk pro celé lidstvo....

„Kde jsou mé poznámky?“ ptá se Ludvík Zamenhof,...
Zdraví a klid na cestách: Co si zařídit a co sbalit, aby nás na dovolené nic nepřekvapilo
panidomu.cz

Zdraví a klid na cestách: Co si...

Možná už víte, kam se letos vydáte na dovolenou...
Hořice: Přehlídka současného výtvarného umění v exteriéru města
epochanacestach.cz

Hořice: Přehlídka současného...

Hořice v Podkrkonoší...
Olšanské hřbitovy obětem moru nestačily
epochalnisvet.cz

Olšanské hřbitovy obětem...

Mrtvoly padají dolů jedna za druhou. Šachty kolem kostela,...
Lázně, které prodlužují životnost baterií
21stoleti.cz

Lázně, které prodlužují...

Pokud přemýšlíte o koupi nového automobilu, možná se vám...
Dopřejte svým miláčkům opravdový luxus
iluxus.cz

Dopřejte svým miláčkům...

FALCO DOG a FALCO CAT jsou určené pro mazlíčky,...
Svatba v nedohlednu. Odkopne ho?
nasehvezdy.cz

Svatba v nedohlednu....

Má zdánlivě všechno, co si...
Taková malá intrikánka
skutecnepribehy.cz

Taková malá intrikánka

Moje starší sestra Romana byla vždycky...
Vepřové maso s mrkví
tisicereceptu.cz

Vepřové maso s mrkví

Po dušení je mrkev hezky měkká a přitom ne...
Pomsta všem chlapům!
nasehvezdy.cz

Pomsta všem chlapům!

Ráda trávila čas po boku...
Impuls k husitským válkám: Radní pražského Nového Města vyletěli z okna
epochaplus.cz

Impuls k husitským válkám: Radní...

Novoměstský radní Jan Humpolec letí 30....