Skip to content

Alchymista Sendivoj: Získal kámen mudrců i elixír mládí?

Do zdi Pražského hradu je vsazená deska s následujícím nápisem: „Vykonej někdo jiný, co vykonal Polák Sendivoj!“ Nechal ji udělat císař Rudolf II. Alchymista Michal Sendivoj totiž před ním a dalšími dvořany údajně proměnil stříbro ve zlato!

Portrét polského dobrodruha a alchymisty Michala Sendivoje ze Skorska. Skutečně vlastnil Kámen mudrců? Foto: wikipedia commons

Ve tváři polského dobrodruha Michala Sendivoje ze Skorska (1566–1636) je patrná úleva. „Vaše jasnosti, jak se vám jen odvděčím?“ ptá se rozechvěle císaře Rudolfa II. (1552–1612). Svou alchymistickou dráhu zahájí v Polsku, kde provádí experimenty na královském dvoře.

Když mu ale laboratoř záhadně vyhoří, sbalí si věci a vydá se do Prahy. Ta je tehdy totiž považovaná za mekku okultismu. Sendivojovi se zde zprvu daří. Jakýmsi bílým práškem vyléčí syna bohatého měšťana Ludvíka Korálka. „Určitě musí mít elixír života,“ šeptají si lidé. Od Korálka se ale vděčnosti nedočká. Vlivný Pražan ho naopak obviní z pokusu o otrávení a žene ho před soud, který Sendivoje pošle do šatlavy. Polského alchymistu z vězení vysvobodí právě Rudolf II., jenž baží po lektvaru věčného mládí a po kameni mudrců.

CESTA ZA KAMENEM

Kočár s Michalem Sendivojem, pohodlně usazeným v jeho útrobách, se blíží k saským hranicím. V roce 1604 se vydává na tajnou misi. Jejím cílem má být získání tajuplné látky schopné proměnit jakýkoli kov ve zlato.

Doslechne se totiž, že tzv. kámen mudrců vlastní věhlasný mág Seton (†1604), kterého kvůli tomu vězní a mučí saský kurfiřt. Sendivoj se ho vydá osvobodit. „Nejprve se mu podařilo opít a uspat jeho žalářníky a pak Setonovo bezvládné tělo vynesl ven a naložil ho do kočáru,“ přibližuje odvážnou misi záhadolog Vladimír Liška (*1955). Ačkoli se Sendivoj snaží svého kolegu vyléčit, ten záhy umírá. Ještě než vydechne naposledy, svěří mu, že kámen mudrců vlastní jeho žena. Polský alchymista si ji proto vezme a záhadnou látku údajně vyžení.

Císař Rudolf II. byl pověstný svou zálibou v okultních vědách. Sendivoj jej prý ohromil, když přímo před ním provedl transmutaci ve zlato. Foto: wikipedia commons
SLAVNÝ ALCHYMISTA

Stárnoucí Rudolf II. je jako opařený. „Jak je to možné?“ vykřikne fascinovaně. Stejně překvapení jsou také jeho dvořané. Nedlouho po návratu ze Saska uspořádá Sendivoj na Pražském hradě experiment. „V císařově přítomnosti provedl údajně transmutaci a přeměnil stříbrnou minci na čisté zlato,“ zpravuje nás historik Luboš Antonín (1952–2016). Rudolf II. pak na připomínku onoho mimořádného okamžiku nechá do zdi místnosti, v níž byl pokus proveden, vsadit pamětní desku. Obdobnou show později Sendivoj uspořádá ve Vídni i pro Rudolfova nástupce.

V roce 1619 údajně promění před císařem Ferdinandem II. (1578–1637) stříbrný tolar na zlato.

Sendivojova kniha Novum Lumen Chymicum přinášela natolik pokročilé znalosti, že inspirovala i velké osobnosti vědy, jako třeba Isaaca Newtona. Foto: boombastis.com
TAJEMNÉ ZNALOSTI

Sendivojovou alchymistickou dílnou se nesou podivné výpary. Polský okultista si připravuje vše potřebné na své nejslavnější představení. Skutečně může díky kameni mudrců změnit libovolný kov ve zlato?

Současní vědci o tom pochybují. „Podobné podvody spočívaly v jednoduchém fíglu. Mince, s níž se čarovalo, obsahovala malé množství zlata, které se od stříbra při tavení oddělilo,“ vysvětluje německý profesor Bernhard Dietrich Haage (*1942). Považovat Sendivoje za pouhého šarlatána by ale bylo chybou. Ve svém díle Novum Lumen Chymicum kupříkladu předpoví existenci kyslíku. Spis si nesmírně oblíbí slavný fyzik Isaac Newton (1643–1727) i zakladatel moderní chemie Antoine Lavoisier (1743–1794).

Autor článku: Pavel Besta

Foto: culture.pl, science.howstuffworks.com, wikipedia commons, boombastis.com, deviantart.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Těšínsko plné kontrastů
epochanacestach.cz

Těšínsko plné kontrastů

A už jste slyšeli o...
Rakytník uleví vašemu žaludku
nasehvezdy.cz

Rakytník uleví vašemu žaludku

Kytička, která se už ve starověku používala při léčbě...
Ovládněte terén s novým Polarisem
iluxus.cz

Ovládněte terén s novým...

Skvělá obratnost v terénu a nekonečný...
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
21stoleti.cz

Úspěch českého SPACE týmu...

Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na...
Odkud pochází falafel? Historikové se shodují, že z Egypta
epochaplus.cz

Odkud pochází falafel?...

Námořník Ahmose se v alexandrijském přístavu...
Ďábelská věznice v Gloucesteru. Řádí tam duch slavného vraha?
epochalnisvet.cz

Ďábelská věznice v Gloucesteru....

V anglickém Gloucesteru se nachází věznice, kterou mnozí...
Kravařsko historické i přírodní
epochanacestach.cz

Kravařsko historické i...

S životem Palackého...
Moderní současnost v historickém rámu
rezidenceonline.cz

Moderní současnost v...

Citlivá práce s letitými detaily a původním vybavením se...
Sušený tymián, spolehlivá léčivka za pár korun
nasehvezdy.cz

Sušený tymián, spolehlivá...

Zima je obdobím chřipek a nachlazení. Pokud fandíte...
Pohřeb britské panovnice Viktorie: Rakev s královnou málem převrátili splašení koně
epochalnisvet.cz

Pohřeb britské panovnice Viktorie:...

Smuteční procesí se zastaví, aby mohly být...
Mughalský císař Aurangzéb připravil o život svoje dva bratry
epochaplus.cz

Mughalský císař Aurangzéb...

Vítězem boje o moc mezi čtyřmi Šáhdžahánovými...