Skip to content

Nesmrtelnost lidské mysli? Podle mnohých ji máme na dosah

Už po celá tisíciletí lidé sní o tom, jaké by to bylo získat nesmrtelnost a žít celá staletí. A zatímco třeba alchymisté se snažili odhalit tajemství dlouhověkosti, tzv. transhumanismus na to jde jinak: Blíží se doba, kdy bude možné přesunout lidskou mysl a identitu do počítače?

Píše se rok 1990 a ve Spojených státech startuje Human Genome Project (Projekt lidského genomu – pozn. redakce). Jeho cílem je důkladně prozkoumat lidskou DNA a zmapovat co největší množství genů. To se skutečně daří a projekt otevírá dveře dalšímu bádání včetně možnosti upravování lidského DNA.

Souběžně s tím startují projekty na mapování lidského mozku, který je pro vědce stále tak trochu záhadou. Pozadu nezůstává ani Evropská unie, která v roce 2013 investuje v přepočtu desítky miliard korun do projektu, který má za cíl spustit simulaci kompletního lidského mozku.

Co to všechno znamená a kam to směřuje? Odpovědí na tuto otázku je jediné slovo: transhumanismus. Směr, jehož cílem je s pomocí technologií odstranit takové lidské aspekty, jako je stárnutí, hloupost, utrpení nebo…smrt.

Jak toho dosáhnout? Například tím, že se nám podaří kompletně propojit člověka s počítačem – nahrát do něj doslova celou jeho osobnost a tím ho učinit nesmrtelným.

Máme transhumanismus na dosah? Foto Evynjct/Wikimedia Commons/CC BY-SA
NAHRAJÍ VÁŠ MOZEK

Zatímco alchymisté využívali před staletími hlavně tajuplné substance a mystické postupy, transhumanisté sází na zmíněné technologie. Když se v roce 1969 se pokusil americký vědec Everhard Fetz propojit mozek opice s počítačem, odstartoval tím desítky let bádání, na jejichž konci by měla být nesmrtelnost lidské mysli.

O tzv. emulaci mozku – tedy pořízení kopie mysli včetně vzpomínek a osobnosti – se dnes snaží celá řada projektů. Mezi nimi je například nedávno vzniklý startup Nectome, jehož zástupci z americké univerzity MIT věří, že se jim během pár let podaří uložit do počítače první částečky lidské paměti.

Po roce 2022 pak chtějí mít k dispozici technologii, která oskenuje a uloží do počítače celý mozek čerstvě zemřelého člověka tak, aby z něj bylo v budoucnu – až technologie pokročí – možné dostat všechna data a zesnulého člověka tak „obnovit“. Jsme tedy na prahu technologické nesmrtelnosti, nebo je ke skutečnému transhumanismu ještě daleká cesta?

Několik současných projektů hledá cestu, jak archivovat lidský mozek i po smrti. Foto Erald Mecani/Wikimedia Commons/CC BY-SA
Foto: Wikimedia Commons,
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky magie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články