Skip to content

Nesmrtelný Vůdce: Proč se žádný atentát nevydařil?

Adolf Hitler je opředen mnoha legendami. Mezi ně se řadí i ta, že neuvěřitelně často vyvázl ze života ohrožujících situací. Pomáhaly mu snad k tomu nadpřirozené síly? Kteří atentátníci byli svému cíli nejblíž?

Hitlera provázelo až nadpřirozené štěstí už od jeho mládí. Během první světové války u sebe prý nosil nevybuchlý šrapnel, který obvykle po čase exploduje. Jenže budoucímu diktátorovi se nic nestalo. Vše měl tehdy zachránit jediný vlas, který se dostal do detonačního zařízení a zabránil tak výbuchu.

NADPŘIROZENÁ OCHRANA?

Hitler údajně přežil celkem 42 atentátů. Sám o sobě často prohlašoval, že je nástrojem Prozřetelnosti, a proto ho nemůže žádný člověk zranit. Podle konspiračních teoretiků mohlo za jeho nadpřirozenou moc pověstné Longinovo kopí, které měl údajně vlastnit.

Díky svému přístupu ale mnohdy komplikoval bezpečnostní opatření, která měla sloužit k ochraně. I přes všechny pokusy zabít ho zemřel nakonec vlastní rukou. Zřejmě nejblíže byl ale k usmrcení Vůdce Claus Schenk von Stauffenberg.

Stauffenberg nejprve Hitlera uvítal, poté byl ale zdrcen praktikami nacistů.
PRVNÍ LÉTA ODDANOSTI

Hrabě Stauffenberg pocházel ze starého jihoněmeckého šlechtického rodu. Narodil se v roce 1907 v bavorském Jettingenu. Už v 18 letech se rozhodl pro vojenskou kariéru, jelikož se domníval, že po prohrané válce pomůže vrátit své zemi ztracenou čest.

Stal se z něj velmi dobrý voják s velícími a organizačními schopnostmi. Nástup Adolfa Hitlera k moci ještě v roce 1933 uvítal, jelikož ho považoval za menší zlo než dosavadní nestabilní vlády.

ŠOKOVÁN BRUTALITOU REŽIMU

Když ale nacisté tvrdě útočili na židovské obyvatelstvo, několikrát se proti systému postavil, stejně jako ostatní členové jeho rodiny. Když začala válka, byl nejprve nadšený myšlenkou, že se stará sláva Německa vrací, už tehdy měl ale pochybnosti.

Když pak slyšel, jak krutě se jednotky SS chovají k zajatcům a civilistům, začal shromažďovat důkazy, svědčící proti SS. V dubnu 1942 se dozvěděl o zavraždění statisíců Židů a prohlásil, že Hitler musí zemřít.

DRSNÁ AFRIKA

Počátkem února roku 1943 byl jmenován vyšším štábním důstojníkem 10. tankové divize v Tunisu. O pouhé dva měsíce později byl těžce zraněn při náletu spojeneckých vojsk. V důsledku zranění přišel o oko, pravou paži a dva prsty na levé ruce.

Poté, co se částečně zotavil ze svých zranění, se stal štábním důstojníkem velitelství Rezervní armády v Berlíně a k 1. červenci byl povýšen na plukovníka generálního štábu. Díky této funkci se mohl účastnit Hitlerových porad ve vůdcově hlavním stanu v Rastenburgu.

V Africe došlo k náletu spojeneckých vojsk. V důsledku toho přišel o oko.
PLÁN VALKÝRA

Už na podzim 1943 začal von Stauffenberg společně s generálmajorem von Tresckowem přemýšlet o tom, jak Hitlera odstranit. Současně dospěli k rozhodnutí: využít k převratu plán Valkýra, který byl určen na mobilizaci záložní armády v případě domácích nepokojů.

Místo živlů ale měla armáda pozatýkat nacistické funkcionáře. Někteří doufali, že se k moci dostane méně nebezpečný diktátor, jiní věřili, že se změní celý politický systém. Všichni ale byli přesvědčeni, že Hitler představuje pro Německo zlo a musí být zastaven za každou cenu.

SÁM ATENTÁTNÍKEM

Dne 1. července 1944 dostal Stauffenberg svou příležitost. Byl totiž jmenován náčelníkem štábu záložní armády, takže získal přístup k Vůdci. 20. července přišel den D. Stauffenber opustil po šesté hodině ráno Berlín a v 10:15 přistál jeho letoun ve městě Rastenburg, kde se nacházelo Hitlerovo Vlčí doupě.

Aktovka, kterou měl hrabě u sebe, obsahovala dva balíčky, v každém byl jeden kilogram výbušniny.

S atentátem mu pomáhal jeho pobočník Werner von Haeften.
ZÁSADNÍ ZMĚNA

Porada se měla za normálních okolností konat v betonovém bunkru. Ten den ale panovalo krásné letní počasí, a tak se na poslední chvíli rozhodlo, že proběhne v lehkém dřevěném domku mimo bunkr. Bomba ale byla určena pro explozi v bunkru, kde by zřejmě zabila všechny přítomné.

Na toaletě Stauffenbergovi pomohl jeho pobočník Werner von Haeften sestavit a uvést do činnosti nálož. Jelikož hodně pospíchali, vložili do aktovky pouze jednu bombu, nikoli dvě, jak původně plánovali.

Kufřík se ale podařilo umístit v konferenční místnosti, kde ho Stauffenberg položil co nejblíže Hitlerovi. Po chvilce vyšel pod nějakou záminkou ven, společně s třemi dalšími pomocníky odřízli telefonní linky do Vlčího doupěte a pospíchali na letadlo do Berlína.

HITLER JE MRTEV! NEBO NE?

V 12:12 se ozvala exploze. Tou dobou už byl Stauffenberg na cestě a netušil, že Hitler přežil. Vůdce utrpěl jen pár povrchových zranění a měl protržené ušní bubínky. Podle rekonstrukce činu ho zřejmě zachránil masivní dubový stůl a také to, že v průběhu porady někdo kufřík s výbušninou posunul.

Protože Stauffenberg netušil, že atentát nebyl úspěšný, pokusil se o převrat. Ten ale nevyšel, jelikož hlavní aktéři neobsadili důležitá místa. Velmi brzy se navíc objevila zpráva, že Hitler žije.

Stauffenberg netušil, že Hitler atentát přežil.
MILOST V PODOBĚ SEBEVRAŽDY

Po atentátu probíhaly v Říši rozsáhlé čistky, za které zaplatili životem i důstojníci, kteří s akcí neměli nic společného. Stauffenberg byl okamžitě zatčen a zastřelen popravčí četou v noci nebo další den brzy ráno.

Milost dostal jenom slavný maršál Erwin Rommel, který o akci věděl. Tomu dal Hitler na výběr: poprava, nebo sebevražda. Rommel chtěl ochránit svoji rodinu a zvolil raději sebevraždu kyanidovou kapslí.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zámek Hrubá Skála: Po stopách Bajaji
epochanacestach.cz

Zámek Hrubá Skála: Po...

Zámek, ležící nedaleko...
Brána do vesmíru otevřena
21stoleti.cz

Brána do vesmíru otevřena

Co jsou exoplanety, jak můžeme zkonstruovat a...
Zvířata ohrožená ohněm
epochalnisvet.cz

Zvířata ohrožená ohněm

Na přelomu roku 2019 a 2020 zasáhly Austrálii...
Až u 40 % lidí probíhá fibrilace síní bez příznaků
21stoleti.cz

Až u 40 % lidí probíhá fibrilace...

Fibrilace síní neboli česky míhání síní patří v současné...
Muzeum Čtyřlístku
epochanacestach.cz

Muzeum Čtyřlístku

Zavítejte do Třeskoprsk,...
Rumunské trovanty: Kameny, které rostou a množí se!
epochaplus.cz

Rumunské trovanty: Kameny,...

Když vznikly, byly velké pouhých pár...
Interiér s dekorem kamene
rezidenceonline.cz

Interiér s dekorem kamene

Návrat k tradicím, přírodě a touha po příjemně...
Zahrada se zabarvuje
nasehvezdy.cz

Zahrada se zabarvuje

V polovině říjnu zahrada vydává své poslední...
Blue Mauritius Gold v českých barech
iluxus.cz

Blue Mauritius Gold v...

Spisovatel Mark Twain napsal: „Bůh prý nejdříve...
Bylinky si schovejte i na zimu
epochalnisvet.cz

Bylinky si schovejte i na zimu

Jak? Můžete je sušit, mrazit, nakládat… prostě...
Mrkvovo-dýňová kaše
nasehvezdy.cz

Mrkvovo-dýňová kaše

Přílohovou kaši můžete udělat i z jiné zeleniny...
Šafrán: Kilo za čtvrt milionu!
epochaplus.cz

Šafrán: Kilo za čtvrt milionu!

Máte navíc čtvrt milionu korun? Můžete si koupit nové...