Mnoha dějinná období si libovala v různých znameních. Ve své podstatě mohlo být cokoli anomálního označeno jako znamení. Období renesance nebylo výjimkou. Tématem, o kterém se tehdy hodně mluvilo, bylo takzvané monstrum z Ravenny. Co se pod tímto označením skrývá?
Ravenna je italské město v současném regionu Emilia-Romagna. Je to historické sídlo důležité v mnoha křesťanských tradicích. I v současnosti je sídlem arcibiskupa. V roce 1512 zde došlo k události, o které se zmiňují písemné prameny v mnoha evropských zemích.
Novorozenec jako znamení
Netvorem z Ravenny byl ve skutečnosti novorozenec. Deformace jeho těla a další abnormality byly široce popisovány a vykládány představiteli katolické církve i nastupující protestantské reformace.
Někteří jej chápali jako znamení spojené s krvavou bitvou u Ravenny, která proběhla v témže roce. Jiní se pídili po tom, z jakého hříšného spojení mohl podobný plod vzniknout.
Zpráva a popis dítěte se dostaly až k tehdejšímu papeži, kterým byl Julius II. Jeho angažovanost v celé záležitosti byla pověstnou „vodou na mlýn“ mnoha konspirátorům.
Ti nejprve tvrdili, že dítě zplodila neznámá dvojice mnicha a jeptišky, později však zaměnili otce-mnicha za zmíněného papeže Julia II.
Osud nešťastného dítěte
Jak netvor z Ravenny vlastně vypadal? Podle popisu měl na jedné noze drápy, na zádech netopýří křídla, na hlavě roh… Každý nový popis přidal něco dalšího, ještě více šokujícího. Jaký byl osud nešťastného novorozence?
V Evropě té doby bylo běžnou praxí, že lidé nechávali podobně postižené děti zemřít. To se stalo i v tomto případě.
Příkaz, aby v Ravenně ponechali dítě svému osudu, prý přišel od samotného papeže Julia II. Co na kauzu „netvora z Ravenny“ říká současná věda? Mělo se jednat o těžce postižené novorozené dítě s řadou deformací a vrozených vad.
O dva roky později se lidé podivovali i nad takzvaným monstrem z Boloni. Toto dítě se nakonec dočkalo i obvyklého křtu, zemřelo však o čtyři dny později.