19. dubna 1993: Při masakru v sídle sekty davidiánů umírá 76 lidí včetně 21 dětí a dvou těhotných žen.
Domů     Neuvěřitelný příběh Lincolna Halla: Co ho zachránilo od smrti na Mount Everestu?
Neuvěřitelný příběh Lincolna Halla: Co ho zachránilo od smrti na Mount Everestu?
od 28.12.2023
3.2tis
Na nejvyšší hoře světa už zahynulo mnoho lidí. Proč mezi nimi nebyl i Hall?
340
SDÍLENÍ
3.2tis
ZOBRAZENÍ

Vystoupat na Mount Everest. Sen mnoha horolezců a dobrodruhů, který se však při samotné realizaci může velmi snadno změnit v děsivou noční můru. Ostatně je dobře známo, že cestu k vrcholu nejvyšší hory světa lemují těla mrtvých.

Mezi ně se mohl v roce 2006 přidat i Australan Lincoln Hall. Co ho nakonec zachránilo?

Na nejvyšší hoře světa už zahynulo mnoho lidí. Proč mezi nimi nebyl i Hall? Skupina horolezců Halla opustila, neboť se domnívali, že nemá šanci na přežití. Jak to, že to přesto zvládl? Mohl muž skutečně přežít díky hluboké meditaci? Nebo v tom mělo prsty něco nadpřirozeného? Halla nakonec zachrání šerpové, nejprve ale na hoře sám stráví noc. Co přitom zažil? Opravdu na dálku navštívil svou ženu?

Z vrcholu nejvyšší hory světa sestupuje skupina horolezců. Všichni jsou k smrti unavení a začíná v nich převládat strach.

Kromě náročného sestupu je totiž vyčerpává i snaha dostat do bezpečí jednoho z nich – australského horolezce Lincolna Halla (1955–2012). Právě jeho totiž krátce po opuštění vrcholu dostihla smrtící výšková nemoc.

V halucinacích a napůl v bezvědomí tak muž klopýtá za ostatními, kteří stále více tuší, že do základního tábora se s ním nedostanou. V jednu chvíli se Hall chová jako šílený a málem strhne několik svých druhů do propasti.

Skupině navíc začíná docházet kyslík a objevuje se i sněžná slepota. Když nakonec Hall spadne bezvládně do sněhu, všem je jasné, že je konec. Velitel expedice Rus Alex Abramov (*1964) se musí rozhodnout rychle.

Je mu jasné, že nikdo z nich nedokáže umírajícího Halla táhnout. Pokud tu zůstanou, čeká je všechny smrt. Ještě několikrát se pokusí muže ve žluté kombinéze probudit, ale marně. Je opravdu na samém prahu smrti?

Skupina horolezců Halla opustila, neboť se domnívali, že nemá šanci na přežití. Jak to, že to přesto zvládl?
Skupina horolezců Halla opustila, neboť se domnívali, že nemá šanci na přežití. Jak to, že to přesto zvládl?

Nečekané setkání

Abramov zavelí k odchodu. Skupina s sebou bere i Hallovy věci v přesvědčení, že je horolezec mrtvý, a míří do základního tábora. Z něj pak zkušený velitel volá Hallově manželce, aby jí oznámil, že její manžel zahynul. Jenže tím celý příběh teprve začíná.

O necelých dvanáct hodin později míří k vrcholu Mount Everestu čtveřice úplně jiných horolezců. Je nad ránem, když se skupinka zastaví, doplní energii a zkontroluje svou pozici.

V tu chvíli ještě netuší, že je jen o pár desítek metrů výš čeká něco neuvěřitelného. Jen kousek od padesátimetrového skalního stupně zvaného Druhý výšvih, v výšce 8600 metrů, sedí na hraně tři kilometry hluboké propasti muž ve žluté kombinéze.

Pod rozepnutou bundou si právě převléká tričko. Na hlavě nemá čepici ani sluneční brýle a chybí mu i další vybavení: spacák, cepín, voda či kyslíková maska. „Asi jste překvapení, že mě tu vidíte,“ prohlásí, když si všimne příchozích.

Jinak je ale zmatený a na pokraji smrti. Jak dokázal přežít noc ve výšce překračující 8600 metrů?

Mohl muž skutečně přežít díky hluboké meditaci? Nebo v tom mělo prsty něco nadpřirozeného?
Mohl muž skutečně přežít díky hluboké meditaci? Nebo v tom mělo prsty něco nadpřirozeného?

Zachráněn meditací?

Čtveřice horolezců si vymění nechápavé pohledy. Je přece nemožné, aby tu ten muž strávil bez potřebného vybavení celou noc. Téměř okamžitě po objevení přeživšího začíná rychlá záchranná operace.

Čtveřice zůstává s Hallem a snaží se ho zahřát a dodat mu energii. Vysílačkou kontaktují základní tábor, ze kterého vzápětí vyráží hned 12 šerpů. Těm se nakonec podaří nalezeného horolezce dopravit do bezpečí. Hall záhy začíná vyprávět svůj neuvěřitelný příběh.

Jeho odpověď na to, jak dokázal přežít, je přitom pro mnohé překvapivá. Hall se totiž už nějaký čas předtím věnoval tibetskému buddhismu. Věřil v sílu meditace a ve schopnost ovládat svou myslí téměř dokonale své tělo.

Během té dlouhé noci tak seděl na hraně propasti otočen čelem k Tibetu, meditoval a představoval si, že je zabalený ve vlněném plášti. „Byla to nejjemnější vlna, kabát byl silný a celého mě obklopoval,“ popsal svou vizualizaci.“

Halla nakonec zachrání šerpové, nejprve ale na hoře sám stráví noc. Co přitom zažil? Opravdu na dálku navštívil svou ženu?
Halla nakonec zachrání šerpové, nejprve ale na hoře sám stráví noc. Co přitom zažil? Opravdu na dálku navštívil svou ženu?

Setkal se s manželkou?

Jenže to není zdaleka to nejzáhadnější, co se oné noci přihodilo. Hall tvrdí, že měl během své noční meditace v zóně smrti všemožné halucinace.

V jednu chvíli údajně putoval na obrovskou vzdálenost a navštívil dokonce i svou ženu, kterou zanechal doma se dvěma dětmi. To nepřímo potvrdila i jeho manželka. Ta se prý po onom osudném telefonátu téměř zhroutila, ale zároveň uvnitř cítila, že je něco jinak.

Té noci nemohla spát, a když na konec na malou chvíli přece jen usnula, zdál se jí neuvěřitelně živý sen, ve kterém ji její muž navštívil a komunikoval s ní. „Pořád doufám, že je to omyl,“ řekla pak ráno svému synovi, který se ptal na otcovu smrt.

Mohlo mezi oběma manželi dojít k nějakému astrálnímu spojení, které muži na prahu smrti dodalo potřebnou sílu? Nebo Hallovi opravdu pomohla tajuplná meditační technika dávných Tibeťanů?  

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od 19.4.2024 404
Zříceninu hradu Trosky najdeme na vrcholu stejnojmenného kopce v okrese Semily v Libereckém kraji. Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Jde o jeden z našich nejnavštěvovanějších hradů vůbec. Pravděpodobně neznámější místní pověst vypráví o Bábě a Panně, dvou ženách, které se velmi nesnášely, a proto každá z nich žila v jedné z věží hradu.
od 19.4.2024 914
Kaňon Niles v Kalifornii patří mezi místa, která jsou na jednu stranu oblíbená mezi turisty, na stranu druhou se jich však drží temná aura místa, na kterém se zdržuje smrt. V případě Niles je řeč především o tajemných zmizeních a nejrůznějších nadpřirozených jevech. Skutečně se tam zjevují duchové a podivní tvorové? Náročným terénem postupu
od 19.4.2024 1.2tis
Smrt amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho stále vzbuzuje nebývalé množství otázek. Před několika měsíci však americký národní archiv zveřejnil tisíce stran dosud tajných dokumentů týkajících se této události. Vyplývá z nich konečně, kdo Kennedyho zabil?   Amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho
od 18.4.2024 2.0tis
V období mezi říjnem 1996 a dubnem 1997 došlo v Egyptě k hromadným útokům psů na obyvatele Káhiry a Luxoru. Napadeno bylo velké množství lidí. Útoky měly i tragickou bilanci. Co se stalo? Měli pravdu ti, kteří tvrdili, že za těmito ataky stál tvor označovaný jako Salawa? Vzhled údajného tvora Salawa přirovnali svědkové ke štíhlé psovité šelmě se vz
od 18.4.2024 2.4tis
Pod pojmem biolokace se skrývá fantastická schopnost ocitnout se na dvou či více místech současně. Je vůbec něco takového možné? Svědectví o podobných tajemných událostech je celá řada. Dá se taková schopnost získat? Italský biskup a pozdější světec Alfons z Liguori (1696–1787) oznamuje užaslým věřícím, že dnes 22. září 1774 naposledy
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
epochaplus.cz
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu,
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
epochalnisvet.cz
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete