Moderní evropská metropole, která má v sobě ještě další „město“, a to s hranicemi, které pravděpodobně běžným pohledem nezachytíte. Jejich linie vyrostly z náboženských pravidel starých tisíce let. Takové je hlavní město Rakouska – Vídeň a jeho eruv. Co je to?
Výraz eruv je ve Vídni spojen s židovskou komunitou, která k tomuto městu tradičně patřila. Zlom nastal po anexi Rakouska nacistickým Německem v roce 1938. V období druhé světové války bylo zavražděno 65 000 rakouských občanů židovského původu.
Výraz eruv se z vídeňských ulic na dlouhá desetiletí vytrácí. Znovu je spojen s Vídní až v roce 2012.
Náboženská pravidla
Pro pochopení toho, co znamená eruv, musíme zabrousit do striktních pravidel judaismu. Jde totiž o to, že o židovském svátku – šabatu nemohou Židé vykonávat na veřejném prostranství řadu běžných činností, včetně přenášení konkrétních věcí.
Tato pravidla se vztahují i na manipulaci s dětskými kočárky, invalidními vozíky apod. Eruv vytváří přesné hranice a vytyčuje v městském prostředí zónu, kde není nutné tato náboženská pravidla dodržovat. Jak však eruv vypadá a co ho tvoří?
Řeka i nenápadné stožáry
Vytyčení eruvu je ve své podstatě velmi symbolické. Ve Vídni je jako jeho hranice, dlouhá dvacet pět kilometrů, využíván i tok Dunaje. Dále jej tvoří desítky nenápadných stožárů.
Na ty je možné, v případě potřeby, natáhnout ve výšce několika metrů drát a tím celý prostor, byť stále symbolicky, viditelněji uzavřít. Nejvíce takto ohraničených oblastí je pochopitelně ve Státě Izrael. V Evropě eruv existuje rovněž v Antverpách, Londýně a Štrasburku.