Skip to content

Neznámý život Casanovy: Pomáhal si svůdník magií?

V benátském domě probíhá spiritistická seance, kterou vede muž s kudrnatými vlasy. „Vypadá jako Casanova,“ zašeptá příchozí a fascinovaně se zahledí na muže, jenž drží ruce nad křišťálovou koulí. Skutečně jde o slavného svůdníka?

Z nosu devítiletého Giacoma Casanovy (1725–1798) se řine krev. Už od rána jím totiž cloumá horečka a před očima má mžitky. Vzhledem k tomu, že je jeho otec v té době již na pravdě boží a jeho matka právě hraje v zahraničí, stará se o něj jeho milovaná babička Marzia Baldissera. Ta chlapce okamžitě odvádí k místní čarodějnici, aby ho prohlédla a vyléčila. „Vystoupili jsme z gondoly a zamířili do chatrče, v níž jsme našli starou ženštinu sedící na paletě, jež v náručí svírala černou kočku,“ vzpomíná o mnoho desetiletí později sám Casanova.

Čarodějnice nejprve ve svém brlohu potře chlapci tváře jakousi páchnoucí mastí, ta však krvácení nezastaví. Žena proto přistoupí k zaklínání, které nakonec pomůže. Chlapec je jako uhranutý. Zážitek ho natolik zasáhne, že se později začne o věci mezi nebem a zemí nesmírně zajímat.

Casanova je znám hlavně díky svým milostným eskapádám, stejně jako láska jej ale zajímala také magie a okultismus. Foto: gpsmycity.com
PŘÍTEL NESMRTELNÉHO HRABĚTE?

Dlouhou chodbou plnou uměleckých děl vstupuje Casanova do místnosti, kde už na něho netrpělivě čekají jeho zednářští kolegové. V roce 1750 totiž slavný proutník, který má tehdy za sebou již řadu milostných eskapád, včetně svedení jeptišky, vstupuje ve francouzském Lyonu do zednářské lóže.

Bratrstvo ho zaujalo mimo jiné i tajnými obřady. Jako zednář se pak Casanova setkává i se záhadným hrabětem Saint Germainem, který údajně nalezl elixír nesmrtelnosti. Je to možná právě on, kdo ho zasvětil do seancí, jimiž je možné vyvolat duše dávno zemřelých lidí.

Jestli hrabě Casanovu navštěvoval stejně jako Voltaira (1694–1778) na prazvláštním létacím stroji, nevíme. Vyloučit to však úplně nemůžeme. Buď jak buď, v roce 1755 se Casanova po sérii cest po Evropě rozhodne vrátit domů do Benátek.

Setkal se Casanova také= s tajemným hrabětem Saint Germainem, který prý odhalil recept na nesmrtelnost? Foto: witchesbrewtours.com
OKULTISTA ZA MŘÍŽEMI

Do střechy Dóžecího paláce v Benátkách se opírají žhavé letní paprsky. Na čele Giacoma Casanovy se perlí krůpěje potu a slavný svůdník jen ztěžka popadá dech. Nachází se totiž pod střechou paláce, ve vězení Piombi, jež je nechvalně proslulé výhní, která v něm v létě panuje.

„Po návratu do Benátek se začal věnovat kariéře kouzelníka, alchymisty a okultisty,“ říká britský historik Owen Davies (*1969). V palácích zdejších šlechticů Casanova pořádá tajemné seance, vykládá lidem osud z karet, nebo jim čte pasáže z grimoáru Picatrix, který napsal okolo roku 1000 věhlasný arabský alchymista Al-Majriti (asi †1008). V roce 1755 je proto obviněn z čarodějnictví a dalších mravnostních deliktů a poslán na pět let do vězení. Z toho se ale Casanovovi podaří už v říjnu téhož roku uniknout. Kdo ví, jestli si tehdy nepomůže na svobodu i za pomoci svých magických schopností…

Autor článku: Pavel Besta

Foto: twojdoktor.info, wetheitalians.com, wikipedia commons, witchesbrewtours.com, pinterest.com, youtube.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Putování za Rumcajsem v Jičíně
epochanacestach.cz

Putování za Rumcajsem v Jičíně

Ve městě Jičín u...
Pozor, vyletí ptáček. Nebo kulka. Jak vzniknou poslední selfie?
epochaplus.cz

Pozor, vyletí ptáček. Nebo...

„Foť to, foť to!“ nabádá Natalia kamarádku, která...
Záhadné signály z vesmíru se opět ozývají
epochalnisvet.cz

Záhadné signály z vesmíru se...

Rychlé radiové záblesky jsou i po letech...
Stylová vila, plná nevšedních kontrastů
rezidenceonline.cz

Stylová vila, plná...

Řadový dům, který se nachází na úbočí velkého...
Dlouho to hrála na dvě strany
nasehvezdy.cz

Dlouho to hrála na dvě strany

Vztah se starším miliardářem dlouho...
Čeští vědci zachraňují africkou divočinu
epochalnisvet.cz

Čeští vědci zachraňují...

Tým českých vědců pod vedením zoologů...
Hieroglyfy v novém světle
iluxus.cz

Hieroglyfy v novém světle

S každou novou kolekcí Heritage Montblanc...
Přiměla Kateřina II. Veliká Rusy číst?
epochaplus.cz

Přiměla Kateřina II. Veliká...

Ruská carevna Kateřina II. Veliká schvaluje 27. května 1795...
Až u 40 % lidí probíhá fibrilace síní bez příznaků
21stoleti.cz

Až u 40 % lidí probíhá fibrilace...

Fibrilace síní neboli česky míhání síní patří v současné...
Benediktinský klášter Broumov
epochanacestach.cz

Benediktinský klášter Broumov

Broumovský klášter...
Potraviny, které snižují tlak
nasehvezdy.cz

Potraviny, které snižují tlak

S vysokým tlakem není radno si zahrávat. Zvýšený...
Brána do vesmíru otevřena
21stoleti.cz

Brána do vesmíru otevřena

Co jsou exoplanety, jak můžeme zkonstruovat a...