Skip to content

Neznámý život Casanovy: Pomáhal si svůdník magií?

V benátském domě probíhá spiritistická seance, kterou vede muž s kudrnatými vlasy. „Vypadá jako Casanova,“ zašeptá příchozí a fascinovaně se zahledí na muže, jenž drží ruce nad křišťálovou koulí. Skutečně jde o slavného svůdníka?

Z nosu devítiletého Giacoma Casanovy (1725–1798) se řine krev. Už od rána jím totiž cloumá horečka a před očima má mžitky. Vzhledem k tomu, že je jeho otec v té době již na pravdě boží a jeho matka právě hraje v zahraničí, stará se o něj jeho milovaná babička Marzia Baldissera. Ta chlapce okamžitě odvádí k místní čarodějnici, aby ho prohlédla a vyléčila. „Vystoupili jsme z gondoly a zamířili do chatrče, v níž jsme našli starou ženštinu sedící na paletě, jež v náručí svírala černou kočku,“ vzpomíná o mnoho desetiletí později sám Casanova.

Čarodějnice nejprve ve svém brlohu potře chlapci tváře jakousi páchnoucí mastí, ta však krvácení nezastaví. Žena proto přistoupí k zaklínání, které nakonec pomůže. Chlapec je jako uhranutý. Zážitek ho natolik zasáhne, že se později začne o věci mezi nebem a zemí nesmírně zajímat.

Casanova je znám hlavně díky svým milostným eskapádám, stejně jako láska jej ale zajímala také magie a okultismus. Foto: gpsmycity.com
PŘÍTEL NESMRTELNÉHO HRABĚTE?

Dlouhou chodbou plnou uměleckých děl vstupuje Casanova do místnosti, kde už na něho netrpělivě čekají jeho zednářští kolegové. V roce 1750 totiž slavný proutník, který má tehdy za sebou již řadu milostných eskapád, včetně svedení jeptišky, vstupuje ve francouzském Lyonu do zednářské lóže.

Bratrstvo ho zaujalo mimo jiné i tajnými obřady. Jako zednář se pak Casanova setkává i se záhadným hrabětem Saint Germainem, který údajně nalezl elixír nesmrtelnosti. Je to možná právě on, kdo ho zasvětil do seancí, jimiž je možné vyvolat duše dávno zemřelých lidí.

Jestli hrabě Casanovu navštěvoval stejně jako Voltaira (1694–1778) na prazvláštním létacím stroji, nevíme. Vyloučit to však úplně nemůžeme. Buď jak buď, v roce 1755 se Casanova po sérii cest po Evropě rozhodne vrátit domů do Benátek.

Setkal se Casanova také= s tajemným hrabětem Saint Germainem, který prý odhalil recept na nesmrtelnost? Foto: witchesbrewtours.com
OKULTISTA ZA MŘÍŽEMI

Do střechy Dóžecího paláce v Benátkách se opírají žhavé letní paprsky. Na čele Giacoma Casanovy se perlí krůpěje potu a slavný svůdník jen ztěžka popadá dech. Nachází se totiž pod střechou paláce, ve vězení Piombi, jež je nechvalně proslulé výhní, která v něm v létě panuje.

„Po návratu do Benátek se začal věnovat kariéře kouzelníka, alchymisty a okultisty,“ říká britský historik Owen Davies (*1969). V palácích zdejších šlechticů Casanova pořádá tajemné seance, vykládá lidem osud z karet, nebo jim čte pasáže z grimoáru Picatrix, který napsal okolo roku 1000 věhlasný arabský alchymista Al-Majriti (asi †1008). V roce 1755 je proto obviněn z čarodějnictví a dalších mravnostních deliktů a poslán na pět let do vězení. Z toho se ale Casanovovi podaří už v říjnu téhož roku uniknout. Kdo ví, jestli si tehdy nepomůže na svobodu i za pomoci svých magických schopností…

Autor článku: Pavel Besta

Foto: twojdoktor.info, wetheitalians.com, wikipedia commons, witchesbrewtours.com, pinterest.com, youtube.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Robot barmanem: Jihokorejská kavárna má nového zaměstnance
21stoleti.cz

Robot barmanem: Jihokorejská...

Řada podniků se po těžkých časech pandemie...
Změří každému teplotu
epochaplus.cz

Změří každému teplotu

Dvě termovizní kamery, které se na...
Všem romantikům zaslíbený Střekov
epochanacestach.cz

Všem romantikům zaslíbený...

Tyčí se na...
Strašidelný invalidní vozík: Jezdil s ním duch mrtvého pacienta?
epochalnisvet.cz

Strašidelný invalidní vozík:...

Strážný Manoj Kumar z nemocnice ve městě...
Víte, jaké je magické číslo vaší duše?
nasehvezdy.cz

Víte, jaké je magické číslo...

Číslo duše se odvíjí od vašeho data...
Starosvětský styl Miley Cyrus
rezidenceonline.cz

Starosvětský styl Miley Cyrus

Okázalá stavba sice zvenčí i zevnitř na první...
Tábor odjel z Tábora pryč
epochaplus.cz

Tábor odjel z Tábora pryč

Za zdánlivě banální větou v nadpisu se skrývá...
Křehké tartaletky se smetanovým krémem
nasehvezdy.cz

Křehké tartaletky se...

Malé košíčky z křehkého těsta...
Hora Říp: Památný symbol národa
epochanacestach.cz

Hora Říp: Památný symbol...

Neexistuje snad ani...
Bezpečnostní rám z VUT automaticky pozná, zda má pracovník správné ochranné vybavení
21stoleti.cz

Bezpečnostní rám z VUT automaticky...

Přilba, rukavice, bezpečnostní postroj a zaměstnanec...
Představuje se nejvýkonnější SUV na světě BMW ALPINA XB7
iluxus.cz

Představuje se nejvýkonnější...

Exkluzivní výrobce ALPINA vstoupil do...
Z HIV se vyléčil vyvolený číslo 2
epochalnisvet.cz

Z HIV se vyléčil vyvolený...

Z rány osudu se stal dar. Pro druhého člověka na...