Do mozaiky strašidelných příběhů z rumunské Transylvánie skvěle zapadá vyprávění o záhadném létajícím monstru. Není to však ryzí pohádka.
Obří příšera s křídly je mnohými považována za kryptida, který v této odlehlé krajině přežil jako živoucí fosilie z druhohor.
Poprvé bylo pozorování tohoto tvora nahlášeno v roce 1907. Zápisy ve starých kronikách ovšem naznačují, že se jej lidé mohli obávat již v devatenáctém století. Jeho výskyt byl četnější zejména v bažinaté a zalesněné krajině.
Predátor z druhohor?
Především paleontologové zbystřili, když se k nim donesl popis podivného monstra. Rozpětí křídel prý přesahovalo deset metrů, tvor měl výrazný „čápovitý“ zoban. Na křídlech byly viditelné drápy.
Takový popis jako by „z oka vypadl“ jednomu vyhynulému pterosaurovi z druhohor jménem Hatzegopteryx. Tento monstrózní tvor se skutečně kdysi na území dnešního Rumunska vyskytoval.
Dokládají to nálezy jeho fosilizovaných kostí, které byly objeveny v okolí řeky Sibisel. Hatzegopteryx patřil k největším pterosaurům své éry a představoval vrcholového predátora. Jeho první pozůstatky v Rumunsku byly nalezeny v roce 1899.
Vládce nočního nebe
Ačkoli se představa o živoucí fosilii pterosaura v Rumunsku zdá být značně fantaskní, podoba záhadného tvora s Hatzegopteryxem je zarážející. Navíc, občasná pozorování velkého létajícího kryptida prý stále v Transylvánii pokračují.
To, že se jej zatím nepodařilo objevit, je vysvětlováno jeho orientací na život v noci. Na temném nebi by se jeho silueta opravdu mohla ztratit a uniknout pozornosti.
Pokud by to byla pravda, pak má Evropa, po návratu vlků a přemnožení medvědů, zaděláno i na další problém, co říkáte?!