Norská víska Hessdalen, kde žije pouhých 150 obyvatel, a kde se nic neděje, není žádnou pulzující metropolí – a přesto se sem sjíždí zvědavci z blízka i daleka.
Důvod však nenajdete na zemi, ale na obloze, kde se i dvacetkrát za rok zjevují podivná a nevysvětlitelná světla.
Hessdalen je zasazený do stejnojmenného malebného údolí. Světla se nejdřív objevovala jen sporadicky už někdy ve 40. letech minulého století. Až v roce 1981 se ale utrhnou ze řetězu a začnou se objevovat ve dne i v noci až dvacetkrát denně.
Světelná show jako z jiného světa
Světla jsou žlutá, červená nebo bílá, a na nebi dělají psí kusy. Můžou se vznášet ve vzduchu nebo jím pomalu proplouvat, jindy tudy proletí obrovskou rychlostí a zmizí, pohybují se ze strany nebo dělají různé akrobatické manévry.
Vždy jde o koule světla, které mají různou velikost od basketbalového míče až po automobil. Občas se světelná koule objeví a zase rychle zhasne, jindy se zdrží i dvě hodiny. Někteří dokonce vidí, jak větší světelná koule vyplivne několik menších.
Dnes se jich už neobjevuje tolik jako dřív, místo až 20krát týdně jako v roce 1981 je možné je vidět jen až 20krát ročně, ale stejně je to výjimečná podívaná.
Nikdo neví, co jsou koule zač
Oblast je pod neustálým dozorem vědců, a to díky měřící stanici, která světelné objekty fotografuje a zaznamenává i údaje o prostředí. Navzdory tomu se stále nepodařilo zjistit, co jsou světelné koule zač.
Teorií je řada a záleží na tom, koho se zeptáte. Geolog bude tvrdit, že jde o piezoelektrický jev, při kterém některé nerosty, zvláště krystaly, dokážou pod tlakem vytvořit elektrický náboj.
Chemik zase poukáže na velká ložiska skandia v oblasti, což v kombinaci v kyslíkem a vodíkem v atmosféře nejspíš způsobuje zážehy světel. No a ufolog samozřejmě bude tvrdit, že to jsou mimozemšťané.