21. května 1953: Pád neznámého objektu u letiště Kingman v Arizoně doprovází spekulace o zřícení mimozemské lodi.
Domů     Záhady historie
Nově objevená kresba prohlubuje otázky kolem Spasitele světa! Da Vinci prý není autorem
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 13.1.2021
6.6tis
Detail tváře Spasitele, foto Wikimedia Commons
99
SDÍLENÍ
6.6tis
ZOBRAZENÍ

Když se slavný obraz Salvator Mundi objevil na aukci, byl vydáván za dílo geniálního malíře Leonarda da Vinciho a nakonec prodán jako nejdražší obraz v dějinách.

Čím dál více důkazů však naznačuje, že jde o mnohem méně hodnotné dílo bezvýznamného malíře.

Detail tváře Spasitele, foto Wikimedia Commons Spasitel světa, foto Wikimedia Commons Nově objevená kresba, foto Leonardo da Vinci International Committee Da Vinciho autoportrét, foto Wikimedia Commons

Obraz Salvator Mundi, tedy Spasitel světa, zachycuje portrét Ježíše Krista se zdviženou pravicí a překříženými prsty a s křišťálovou koulí v levé ruce. Vytvořen byl v letech 1490–1500, ale co přesně se s obrazem dělo v průběhu podstatné části jeho existence, není známo.

V roce 1958 byl byl prodán za pouhých 60 dolarů, tedy asi 1400 korun, což naznačuje, že byl až do nedávna považován za vcelku bezvýznamný. Pak se ale dostává do rukou sběratelů umění, kteří se nejprve domnívají, že dílo namaloval jeden z následovníků renesančního italského génia Leonarda da Vinciho (1452–1519), až jej nakonec začnou přičítat samotnému da Vincimu.

Jako da Vinciho obraz se Spasitel světa objevuje také na akci umění v roce 2017, kde jej za rekordních 450,3 milionu dolarů, což v přepočtu činí 10,3 miliardy korun, kupuje muzeum a galerie umění Louvre Abu Dhabi.

Ke smůle galerie se však čím dál častěji ozývají hlasy, že jde o dílo mnohonásobně nižší hodnoty. Dokazovat to má také nejnovější objev nové da Vinciho kresby. Kdo tedy Spasitele světa ve skutečnosti namaloval? Utratila arabská galerie miliardy za bezcenný obraz?

Spasitel světa, foto Wikimedia Commons

JE TO TEN PRAVÝ

Annalisa Di Maria, italská odbornice na dílo Leonarda da Vinciho, byla nedávno kontaktována soukromým sběratelem umění, který ji předal portrét Ježíše načrtnutý červenou křídou podobně, jako Leonardův nejslavnější autoportrét.

Di Marie v díle bez nejmenších pochyb okamžitě spatřuje da Vinciho rukopis. „Toto je pravá tvář Spasitele světa“, prohlašuje odvážně odbornice a její domněnku podporuje i datování, které vznik portrétu umisťuje na začátek 16.

století. Při porovnání nově nalezeného portrétu Ježíše a zmiňovaného da Vinciho autoportrétu je skutečně zcela patrné, že obě díla vytvořil stejný umělec. Nesou celou řadu shodných znaků, z nichž nejvýraznější je mírně pootočená tvář portrétovaného.

To je úhel, ze kterého Leonardo zobrazuje osoby nejčastěji. A je to také úhel zcela odlišný od miliardového Spasitele světa, jehož tvář je zachycena na sporném obraze. Podle italské znalkyně nově objevená da Vinciho kresba dokazuje, že Salvator Mundi není jeho dílem.

Skutečný Leonardův portrét Ježíše má totiž zcela odlišnou a dynamičtější kompozici. Pokud ale Spasitele světa nenamaloval Leonardo, čí dílo tedy galerie umění Louvre Abu Dhabi zakoupila?

Nově objevená kresba, foto Leonardo da Vinci International Committee

KAM ZMIZEL SPASITEL?

Nově nalezený portrét Ježíše ještě čeká dlouhé zkoumání, než bude s definitivní platností prohlášen za da Viniciho dílo. Stejné procedury ale zřejmě znovu čekají i Spasitele světa, který byl po aukci, na níž byl nejdražší obraz světa prodán, převezen neznámo kam.

Proslýchá se, že skončil ve vlastnictví saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána (*1985). Jisté je jen to, že v New Yorku v roce 2017 byl obraz spatřen naposledy a k překvapení mnohých milovníků umění chyběl také na veškerých výstavách galerie umění Louvre Abu Dhabi, navzdory tomu, že právě galerie obraz zakoupila.

Zůstává snad uschován právě proto, aby nemohla být potvrzena podezření některých znalců umění?

Da Vinciho autoportrét, foto Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Pavel Polcar 19.5.2022 2.2tis
V Chattanooze v Tennessee stojí dům, který patřil dvojčatům Davisovým, muži žili sami, jejich rodiče zemřeli již dávno a ženy ani jednoho z nich nezajímaly. O mužích se toho příliš nevědělo, byli samotářští, s nikým se nebavili a z domu vycházeli jen výjimečně na nákupy. Co to bylo za ránu? Lidé z okolí se o […]
od Pavel Polcar 18.5.2022 1.3tis
June a Jennifer Gibbons, známé jako „tichá dvojčata“, s nikým kromě sebe nemluvily – téměř 30 let. Pak ale jedno dvojče za záhadných okolností zemřelo. V dubnu 1963 se ve vojenské nemocnici v Adenu v Jemenu narodila dvojčata. Jejich narození nebylo neobvyklé, stejně jako jejich dětské dispozice, ale jejich rodiče brzy začali chápat, že June […]
od Dalibor Vrána 18.5.2022 2.9tis
Mount Everest v průběhu let přiláká mnoho fanatiků, výstředních jedinců a svérázných osob. Ale nikdo z nich nejspíš nesahá Angličanovi Maurici Wilsonovi (1898–1934) ani po kotníky vykukující z jeho lodiček… Tenhle vyznamenaný hrdina z 1. světové války trpí po jejím skončení hroznými záchvaty kašle. Doktoři si nevědí rady, nic nepomáhá, a tak se Wilson rozhodne […]
od Eva Soukupová 17.5.2022 2.8tis
V africkém Gabonu se nachází stopy materiálu, který podle všeho prošel jadernou reakcí. Nejde však o odpad z nějaké utajené jaderné elektrárny. Jak ukáže další výzkum, k reakci muselo dojít před dvěma miliardami lety! Někteří vědci tvrdí, že planeta dokázala vytvořit přírodní reaktor. Jiní oponují, že muselo jít o uměle nastolené podmínky! Kde je pravda? […]
od Mirek Brát 16.5.2022 1.7tis
V roce 1828 se objevil v ulicích německého Norimberku podivný chlapec, který o sobě tvrdil, že vyrostl v naprosté izolaci v malé temné cele. Splňoval tak charakteristiky takzvaného vlčího dítěte, byť nebyl vychován zvířaty někde v divočině. Jeho tajemný život ukončila brzy i neméně záhadná smrt. Kaspar Hauser se stal ve své době senzací, později se stal inspirací i mnoha […]