Skip to content

Seznamte se s omukade, vražednou stonožkou z japonských legend

Obří stonožka, která dokáže zničit celou vesnici, je prudce jedovatá a požírá lidi. Podle japonských pověstí žije v horách ostrova Honšú, především v jeskyních. Čas od času ale opouští svůj úkryt a vydává se za potravou.

Stonožka je tak dlouhá, že údajně dokáže svým těle obtočit celou horu, foto yokai.fandom.com

Scolopendra galapagoensis. Pod tímto latinským názvem se skrývá největší stonožka světa, která dokáže dorůst do délky až 43 centimetrů. Jenže ve srovnání s tím, o čem vyprávějí legendy Dálného východu, bude vypadat jako úplný drobeček.

Obávaná obří stonožka má červeno-černé zbarvení a za potravou vyráží zejména v noci. Na obvyklém jídelníčku má ovšem i lidské maso! Tvor, kterého se všichni obávají, neboť při svém řádění dokáže zlikvidovat celou osadu, je nebezpečný hlavně svým prudkým jedem.

Dokonce i jeho dech prý dokáže člověka usmrtit. Jenže tělo má pokryté velmi odolnou skořápkou, kterou neprorazí ani ty nejostřejší meče. Skrývá se za touto legendou skutečná předloha?

Válečník bojuje s obří stonožkou, foto yokai.fandom.com
DRACI A STONOŽKY

Ač to mnohé zřejmě překvapí, předchozí řádky nepopisují legendárního červa olgoje chorchoje, který terorizuje pastevce v mongolské poušti Gobi, ale japonskou stonožku omukade. Ta prý žije v horách prefektury Kjóto v západní části ostrova Honšú.

Obývat má hlavně jeskyně, skalní průrvy či jiná tmavá a vlhká místa. O její velikosti nejsou přesné informace, ale pro očitého svědka prý její dlouhé tělo působí dojmem, jako by nemělo žádný druhý konec.

Spatření tvora jsou vzácná, ale když se rozhodne opustit úkryt, vždy napáchá velké škody a pustoší horské vesnice. Omukade je také velmi agresivní. Svou oběť prý usmrtí prudkým jedem a pak na ní hoduje.

Podle japonské mytologie je obří stonožka tak troufalá, že se pouští do bojů i s draky, kteří jsou v tamních pověstech rozšíření. Kde ale končí mýty a začíná pravda?

Scolopendra galapagoensis, nejdelší známá stonožka na světě, foto Andy Parke
MONGOLSKÝ BRATRANEC

Pověsti o omukade zní spíše jako staré báje, ačkoliv jejich předloha je velmi skutečná. Jde o zhruba 20 centimetrů dlouhou stonožku, které Japonci říkají mukade. Má tmavě hnědé tělo, výrazně červenou hlavu a jen o něco světlejší nohy.

Troufne si i na kořist mnohonásobně větší než ona sama a její jedovaté kousnutí může být i pro člověka velmi bolestivé, naštěstí však ne smrtelné. Je velmi pravděpodobné, že pověst o omukade vznikla právě na základě pozorování nezvykle vzrostlých jedinců tohoto druhu.

Není ovšem bez zajímavosti, že velmi podobného tvora znají i jinde ve světě. Právě mongolský orchoj chorchoj se omukade podobá nejvíc. Má jít totiž o červa rudé barvy, který je rovněž považován za prudce jedovatého.

Člověka umí usmrtit či paralyzovat na dálku. Mohou být obě monstra podobného původu?

Foto: Andy Parke, yokai.fandom.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články