Každá obec – větší i menší – je obestřena řadou legend a vyprávění. Některé z nich se k historickým událostem vážou méně, některé zase více. Historky spojené s Nymburkem netvoří výjimku. Co vše se mělo v polabském městečku odehrát?
V Kronice od Václava Hájka z Libočan (15. stol.) se píše, že se obec původně jmenovala Svinibrod. Údajně z toho důvodu, že nedaleko soutoku Labe a Mrliny byla voda tak mělká, že se zde šlo brodit i se stády prasat. V jiných pramenech se název neuvádí, existence brodu je však pravdou!
Velká řada vyprávění je spojena s pobytem Elišky Přemyslovny (1292–1330) v Nymburce. Ještě než se stane českou královnou a manželkou Jana Lucemburského (1296–1346), musí čelit mocenským bojům.
Ve chvíli, kdy zemře její starší bratr Václav III. (1289–1306), stává se článkem vedoucím ke královské koruně. Během tahanic o český trůn je ve středu mnoha útoků. Uprchne proto do Nymburka.
Město prý není vybráno náhodou, ale právě proto, že se vyznačuje mohutným opevněním. K jeho branám se prý Eliška Přemyslovna přiblíží v přestrojení za starou ženu.
KRUTÝ VDĚK JANA ŽIŽKY
Nedaleký les Babín má získat svůj název v dobách husitských válek. Jan Žižka z Trocnova obléhá roku 1425 město, k jehož dobytí mu prý lstivě pomůže bába, která žije pod hradbami.
Jak vypráví spisovatel a publicista Jan Řehounek (*1950) v knížce Pověsti z Kaplanky:
„Když se baba hlásila o odměnu, dal Žižka, který zradu nenáviděl, slíbené stříbro roztavit, babě nalít do krku a pak ji velikým prakem ke ztékání měst vystřelit. Les, do něhož baba padla, byl nazván Babínem.“