Ze středověku se zachovala pověra o katovi, který prošel pod žebříkem a začal se mu hroutit celý život. Procházení pod žebříkem totiž přináší smůlu a neštěstí. Tato stará pověra zřejmě pramení z víry, že se v tomto prostoru usazují duchové.
Kat konající službu na středověkém popravišti připravuje šibenici pro odsouzené a snad z lenosti či z nedbalosti přitom několikrát projde pod žebříkem, který mohl bez problémů obejít. Jenže takovým konáním na sebe člověk přivolává neštěstí.
A stalo se osudným i katovi z této pověsti. Údajně ho od té doby pronásleduje ta největší smůla a nakonec umírá o samotě a v hladu. Co udělal špatně?
Středověká pověra tvrdí, že ten, kdo projde pod žebříkem opřeným o zeď, se vystavuje riziku, že na sebe svolá dlouhotrvající smůlu a neštěstí. Více ezoterické vysvětlení pověry považuje žebřík opřený o zeď za posvátný symbol.
Země, žebřík a zeď tvoří trojúhelník, symbol osvícení, který prý také znázorňuje život. Člověk procházející mezi jeho třemi stěnami tento symbol ničí a znesvěcuje, což nezůstane bez odezvy.
OMYL LZE NAPRAVIT
Existuje i výrazně děsivější vysvětlení. To tvrdí, že prostor pod žebříkem mají obývat nejrůznější zlomyslné neviditelné entity.
Dříve lidé věřili, že se tam uchylují duše zemřelých, kteří se nedostali do nebe, zejména pak duše zločinců a hříšníků, kteří po žebříku museli vystoupat na šibenici. Pod ním pak dál číhají na své oběti a škodí těm, kteří tudy projdou.
Co si počít v případě, že se pod žebříkem ocitnete omylem? Zlomyslným duchům se prý dá uniknout! Pověra radí zkřížit prsty, čímž prý průchod popřete, nebo bez ohlížení pozadu vycouvat a žebřík obejít v bezpečné vzdálenosti.
Třetí možnost je si ještě pod žebříkem rychle něco přát. Vašeho přání se duchové zmocní, takže se nesplní, ale neštěstí se díky tomu vyhnete.