Skip to content

Obrův chodník?

Postavy obrů se nachází v legendách po celém světě. Je otázkou, kde se vyprávění o jejich existenci a činech vzaly. Byl nějaký reálný předobraz těchto, na naše poměry, velkých a silných tvorů? A zanechali po sobě nějaké stopy?

OBRŮV CHODNÍK

Asi sto kilometrů severně od Belfastu se nachází podél pobřeží podivný útvar podobající se dlážděné cestě. Ta je tvořena tisíci pravidelnými čtyř až osmibokými sloupy, jakoby zaraženými do mořského dna.

I když dnes po ní chodí stovky turistů, připomíná spíše chodník pro obry a také proto nese název „Obrův chodník,“ neboli Giant´s Causeway. Sloupy vystupují z mořského dna až do výše 12 metrů a tvoří celé pobřeží, po kterém se může chodit.

Ale má i své pokračování pod hladinou a lze je opět vidět na ostrově Staffa.

CO UVÁDÍ JEDNA Z LEGEND

Protože jde skutečně o raritní přírodní úkaz, není divu, že si jej kdysi lidé vysvětlili po svém. Podle legendy ho postavil irský obr jménem Finn MacCool, když se chtěl dostat přes moře ke skotskému obru Benandonnerovi.

Protože se osobně neznali, údajně si chtěl s ním poměřit sílu, kdo z nich je zdatnější. Ale Benandonner se dozvěděl o jeho úmyslu a měl jej předběhnout.

Sám se prý vypravil za Finnem. Nakonec však zvítězila ženská lest. Když se obr začal dobývat do domu, paní MacCoolová uložila Finna do postele. Benandonnera přitom žádala, aby jejího „malého synka“ neprobudil. Když Benandonner uviděl domnělé Finnovo dítě, dostal strach. Jestliže je toto malé děcko, jak obrovský musí být otec? Ve strachu proto prchl zpět do Skotska a přitom za sebou pro jistotu strhl i onen chodník.

Proto se dnes dochovaly jen jeho koncové úseky – Giant´s Causeway v Irsku a část u skotského ostrova Staffa.

A CO K CHODNÍKU ŘÍKAJÍ VĚDCI?

Ti jeho vznik dávají do souvislosti s vulkanickou činností schopnou vytvářet pravidelné čedičové sloupy. Ty ostatně můžeme najít i v Čechách, například slavná Panská skála s vysokými „varhanami“, nebo obdobný sloup u města Rotavy.

„ZKAMENĚLÝ OBR“

Když už je řeč o Irsku, je tu ještě jedna záhada. V roce 1895 byl při dolování v Antrimu v Irsku nalezen „zkamenělý obr“. Jeho výška dosahovala čtyř metrů. Jeho fotografie se tehdy objevila v British Strand magazine.

Jako anomálii měl na nohou šest prstů. Údajně tím lidem připomněl obry zmíněné v Bibli.

Foto: viz galerie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky záhady Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články