reklama
5. října 1925: Archeolog Howard Carter vstupuje do pohřební komory údajně prokletého faraona Tutanchamona.
Domů     Neobjasněné události
Obrův chodník?
Lucie Kubešová
od Lucie Kubešová 22.12.2020
5.2tis
Pohled na chodník obrů FOTO: jencestovani.cz
667
SDÍLENÍ
5.2tis
ZOBRAZENÍ

Postavy obrů se nachází v legendách po celém světě. Je otázkou, kde se vyprávění o jejich existenci a činech vzaly. Byl nějaký reálný předobraz těchto, na naše poměry, velkých a silných tvorů? A zanechali po sobě nějaké stopy?

Chodník obrů FOTO: jencestovani.cz Pohled na chodník obrů FOTO: jencestovani.cz Zkamenělý obr FOTO: internetweek.cz

OBRŮV CHODNÍK

Asi sto kilometrů severně od Belfastu se nachází podél pobřeží podivný útvar podobající se dlážděné cestě. Ta je tvořena tisíci pravidelnými čtyř až osmibokými sloupy, jakoby zaraženými do mořského dna.

I když dnes po ní chodí stovky turistů, připomíná spíše chodník pro obry a také proto nese název „Obrův chodník,“ neboli Giant´s Causeway. Sloupy vystupují z mořského dna až do výše 12 metrů a tvoří celé pobřeží, po kterém se může chodit. Ale má i své pokračování pod hladinou a lze je opět vidět na ostrově Staffa.

CO UVÁDÍ JEDNA Z LEGEND

Protože jde skutečně o raritní přírodní úkaz, není divu, že si jej kdysi lidé vysvětlili po svém. Podle legendy ho postavil irský obr jménem Finn MacCool, když se chtěl dostat přes moře ke skotskému obru Benandonnerovi.

Protože se osobně neznali, údajně si chtěl s ním poměřit sílu, kdo z nich je zdatnější. Ale Benandonner se dozvěděl o jeho úmyslu a měl jej předběhnout.

Sám se prý vypravil za Finnem. Nakonec však zvítězila ženská lest. Když se obr začal dobývat do domu, paní MacCoolová uložila Finna do postele. Benandonnera přitom žádala, aby jejího „malého synka“ neprobudil.

Když Benandonner uviděl domnělé Finnovo dítě, dostal strach. Jestliže je toto malé děcko, jak obrovský musí být otec? Ve strachu proto prchl zpět do Skotska a přitom za sebou pro jistotu strhl i onen chodník.

Proto se dnes dochovaly jen jeho koncové úseky – Giant´s Causeway v Irsku a část u skotského ostrova Staffa.

A CO K CHODNÍKU ŘÍKAJÍ VĚDCI?

Ti jeho vznik dávají do souvislosti s vulkanickou činností schopnou vytvářet pravidelné čedičové sloupy. Ty ostatně můžeme najít i v Čechách, například slavná Panská skála s vysokými „varhanami“, nebo obdobný sloup u města Rotavy.

„ZKAMENĚLÝ OBR“

Když už je řeč o Irsku, je tu ještě jedna záhada. V roce 1895 byl při dolování v Antrimu v Irsku nalezen „zkamenělý obr“. Jeho výška dosahovala čtyř metrů. Jeho fotografie se tehdy objevila v British Strand magazine.

Jako anomálii měl na nohou šest prstů. Údajně tím lidem připomněl obry zmíněné v Bibli.

Foto: viz galerie
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 4.10.2022 206
Snad každé velké jezero světa má také svou vlastní příšeru. Rozlehlé ruské jezero Bajkal staré desítky milionů let rozhodně není výjimkou. Na rozdíl od ostatních jezer obývaných převážně záhadnými ještěry však v Bajkalu údajně žijí vyspělé bytosti podobné lidem.     Ruský moderní folklor líčí tajemné obyvatele prastarého jezera jako napůl žraloky a napůl lidi. […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.0tis
Hluboké vietnamské džungle prý mohou obývat stvoření zvaná batutut, neboli „lesní lidé“. Zmínka o nich se poprvé objevuje už v roce 1947, ale až v 70. letech se jim dostává větší pozornosti díky svědeckým výpovědím vojáků. O nich později ve své knize Podivné, ale pravdivé příběhy z války ve Vietnamu píše americký válečný veterán Kregg […]
od Dalibor Vrána 3.10.2022 2.5tis
Jezero Brosno leží zhruba 400 km na jih od Moskvy. Rozlohou neohromí, ale za to v některých místech sahá až do hloubky 160 metrů. A právě tam má přežívat obrovský ještěr, který se čas od času vynoří. Podle legend k smrti vyděsí už tatarské nájezdníky v 9. století. Tehdy se chystají dobýt ruské město Novgorod, […]
od Mirek Brát 3.10.2022 2.7tis
Pokud bychom si někde přečetli, že statný Skandinávec zapomněl na ostrově Madeira myšku, možná by nás napadlo cosi o roztržitém digitálním nomádovi, co rád tráví zimní siestu, nejlépe s notebookem pod hlavou, přeci jen v teplejších krajích. Není však myška jako myška… Madeira, potažmo Madeirské souostroví, je portugalská autonomní oblast v Atlantském oceánu. Osídlena byla právě Portugalci, kteří […]
od Dalibor Vrána 2.10.2022 1.6tis
Píše se rok 1933 a baron Georg Günther von Forstner (1882–1940), bývalý kapitán německé ponorky U-28 z bojů 1. světové války, usedá k rozhovoru s novinářem. Chce vypovědět příběh, který ho budí ze spaní už skoro 20 let… Příběh zkázy britského parníku Iberian, k níž dochází nedaleko Irska 30. července 1915, po mohutném torpédování. Podvodní […]