Skip to content

Obývá rozzlobený duch pivoňský klášter?

Z mocného kláštera, kterému počátkem 18. století patří více než desítka vesnic a téměř dvě stovky poddaných, jsou dnes jen rozvaliny. V roce 1733 dostává novou, barokní tvář. Jenže asi o 70 let později jej kupuje v dražbě advokát Stohr a promění jej v hotel.

A zdá se, že tu něco není v pořádku.

O necelých 50 let později, v roce 1843, mění objekt znovu majitele a od té doby již jen postupně chátrá. V 90. letech minulého století jsou již všechny původní klášterní budovy v troskách. Přitom klášter zakládají augustiniáni již ve druhé polovině 13.

století a začne rychle vzkvétat. Bulou z roku 1266 jej předá papež Klement IV. (1195–1268) jiné větvi augustiniánů, kteří jsou označováni jako eremité. Klášter úspěšně přežije řádění husitů, bohužel v roce 1573 vyhoří.

Když se jej podaří řeholníkům obnovit, přijde další rána v podobě rabujících švédských vojsk, která během třicetileté války terorizují Evropu.

Papež Klement IV.
POUSTEVNÍK, NEBO OBĚŤ ŠVÉDŮ?

Pravděpodobně někdy touto dobou se v klášteře odehraje tragédie. V následujících dvou stoletích se sice místo ještě vzchopí a dosáhne rozmachu, ale ten vždy velmi rychle končí. Může být klášter prodchnut negativní energií?

Bloudí klášterem snad duch některého z řádových bratří, kteří zahynuli během napadení Švédy? Nebo snad stráží klášter některý z poustevníků, kteří v těchto místech žijí ještě před jeho založením? Jedním z prvních patronů kláštera se stává jistý mnich Koloman, který žije v nedaleké osadě Hůrka někdy v 11.

nebo 12. století. Je možné, že tohoto muže rozzuří zneuctění stavby proměnou v zámek či hotel? Možná, že ano!

Neudržovanému církevnímu skvostu je lepší se obloukem vyhnout.
JAK VYRAZIT MASIVNÍ MŘÍŽ

V roce 1994 je naplánována obnova chátrající stavby. Proto do rozvalin kláštera v Pivoni dorazí dvojice restaurátorů a kamenických mistrů Josef Šreibr a Jan Filip. Ví, že na ně čeká spousta práce, ale mohutné zámky i bytelné mříže v oknech je přesvědčují, že vše půjde hladce.

Oba muži začnou přípravné práce k opravě gotické klenby, která je na mnoha místech téměř zničena. Když se setmí, pečlivě za sebou zamykají a odchází. Ovšem když se sem druhý den ráno vrátí, čeká na ně nepříjemné překvapení.

Jedna z mříží je vyražena. Nevypadá to ale na obyčejné zlodějíčky, skoro se zdá, že je vyražena zevnitř. Kdo ale může disponovat tak obrovskou silou? Něco tu není v pořádku.

PODIVNÁ POSTAVA U VÝCHODU Z HROBKY

Sáhnou po fotoaparátu a začnou stav objektu dokumentovat. Když se dostanou k chodbě s gotickou klenbou vedoucí do podzemí, pořídí několik fotek. V katakombách pod klášterem jsou po mnoho let pohřbíváni mniši, možná jsou sem přeneseny i pozůstatky poustevníka Kolomana.

Muži udělají fotografii, ale stísňující pocit je neopouští. Nakonec se rozhodnou práce ukončit. Zamíří rovnou do temné komory a začnou vyvolávat snímky. Když vloží do zvětšovacího přístroje políčko se záběrem vstupu do chodby, překvapením oněmí a krev jim ztuhne v žilách.

Na fotografii je totiž zřetelná lidská postava v dlouhém splývavém plášti s kapucí na hlavě. Postava je přitom částečně průhledná a jakoby stála nad vchodem. Ani jeden z kameníků už více neřekne, do kláštera se ale již odmítnou vrátit.

Foto: Wikimedia. Autor textu: Jan Lodl. Pro web upravil: Miroslav Horký
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články