Asi není třeba připomínat fakt, že Košice jsou druhým největším městem Slovenska. Ale název tohoto kulturního a hospodářského centra našich východních sousedů obklopuje nejedno mystérium. Jak vznikl?
VZNIKL ZE SLOVA KOSA?
Nejčastěji uváděná teorie tvrdí, že slovo Košice pochází ze slovanského vlastního jména Koša. To mělo označovat osadu rodu Košových, nebo chcete-li Košův lid, a zřejmě vzniklo ve středověku.
Další teorie předpokládá odvození názvu ze slovenského slova kosa nebo kôš (česky koš). Ale jsou tyto hypotézy pravdivé?
Vždyť první písemná zmínka o královské osadě – předchůdkyni pozdějšího města – pochází již z roku 1230. Zde najdeme latinský název Villa Cassa, označující toto tehdejší uherské sídlo. Anebo bylo vše jinak?
STÁLI ZA TÍM MAĎAŘI, NEBO NĚMCI?
Jak uvádí slovenský spisovatel Miloš Jesenský (*1971) v knize Tajomné miesta Slovenska, může být název města odvozen i ze staroněmeckých slov: gasouh, nebo kasuah. Obě lze do češtiny přeložit jako pastvina.
Jiné názory tvrdí, že původ je odvozen od maďarského slova kása (česky kaše). Jde tedy o pozůstatek z dob mnoha maďarských a německých osadníků? Těch žilo v Košicích velmi mnoho až do konce druhé světové války…
UŽ Z DOB STARÉHO ŘÍMA?
A jak zní poslední a nejodvážnější teorie? Podle ní je název tohoto města, kterým protéká řeka Hornád, mnohem starší. Má pocházet už z antiky, kdy velkou část Evropy ovládala mocná Římská říše!
Z těchto dob mělo přetrvat označení města, odkazující na římské mužské jméno Cassius. Tím se pyšnilo několik slavných Římanů. Je tedy název Košic mnohem starší, než si vůbec dokážeme představit?!