Domů     Vesmír a technologie
Ohnivé mlýnské kolo na Moravě: Přelétlo tu před 400 lety UFO?
Eva Soukupová
od Eva Soukupová 30.6.2020
3.5tis
Z oblohy spadly tři hořící objekty,foto wiki.meteoritica.pl
258
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Mlýnské kolo, z něhož vychází ohlušivé hřmění, vyděsilo sedláky u Nového Města na Moravě. Úkaz doprovázela krvavá znamení na obloze a jakási zvláštní nebeská bitva. Ta je zakončena pádem tří hořících objektů, které po sobě zanechávají spálenou zem.

Z oblohy spadly tři hořící objekty,foto wiki.meteoritica.pl Novina pravdivá o velikém a hrozném zázraku, foto wiki.meteoritica.pl  Spadl na Moravě meteorit? Foto syfy.com Odranec. Foto Wikimedia Commons

V tisku ze 17. století nazvaném Calendarium perpetuum oeconomicum (Stálý hospodářský kalendář – pozn. red.) vychází zpráva od zámožného úředníka Šebestiána Želechovského: „Novina pravdivá o velikém a hrozném zázraku, kterýž se stal v dědině Wodranci nedaleko Nového Města.“ Popisovaná událost se odehrává 11.

června roku 1619 v obci Odranec. Ve čtyři hodiny odpoledne se na jasné obloze objevuje podivný mrak a vzápětí začíná hrozivá nebeská podívaná, která vyděsí rolníky pracující na polích v okolí. Úkaz je natolik znepokojivý, že se svědectví o něm dostanou do různých kronik, městských knih a dokonce i novin za hranicemi zemí Koruny české.

Díky tomu máme k dispozici poměrně přesný popis toho, co se vlastně na moravském nebi onoho dne odehrálo. Mnoho vysvětlení se ovšem nenabízí ani dnes, po více než čtyřech staletích. Jedni jsou toho názoru, že jde jen o barvité líčení pádu meteoritu.

Druzí ale upozorňují na svědectví, které jsou s tímto vysvětlením v rozporu, a klaní se k možné havárii UFO. Který tábor je blíže pravdě?

Novina pravdivá o velikém a hrozném zázraku, foto wiki.meteoritica.pl

MLÝNSKÉ KOLO S VRATY

Z dochovaného popisu je patrné, že ať už se nad Odrancem objevilo cokoliv, bylo to zahaleno v oblaku, či možná spíše kouři. Skrz něj je vidět, že se za clonou odehrává jakési zápolení. „Předně, ukázalo se neveliké mračno jako stůl a nebo mlejnské kolo, a v tom od některých ostřejšího zraku vidino divné přemítání, a jako vespolek se potýkání,“ líčí Želechovský.

Někteří svědkové dokonce prohlašují, že v mračnu spatřili něco, co připomínalo vrata, a erb, na kterém byly patrné jakési znaky či písmena. Jenže svědkové jsou vesměs negramotní, takže je nedokážou přečíst.

Za chvíli ale erb i s písmeny mizí a na obloze se objevuje krvavé kolo, z nějž vyjdou tři krvavé kříže. Ty se nějakou chvíli mezi sebou šermují a pak také zmizí. Zajímavé je, že úředník zmiňuje i svědectví lidí, kteří celou scénu pozorují z hor.

Horalové prohlašují, že z kola během těchto okamžiků stoupá dým a ozývá hromobití připomínající dělostřelbu a bubnování. Poté, co hřmot utichne, vyletí z krvavého kola tři kusy kovu a zřítí se na zem, kde z nich ještě chvíli vychází zvláštní zvonivý zvuk. Co se to tehdy nad Odrancem odehrálo?

Spadl na Moravě meteorit? Foto syfy.com

RENESANČNÍ HVĚZDNÉ VÁLKY

Dva kovy prý dopadají přímo v Odranci a třetí je nalezen poblíž nedalekého lesa. Je zabořený v zemi asi jeden metr a půda kolem něj je celá rozpálená. Kov je tak žhavý, že ho musejí vytahovat pomocí kovářského náčiní.

Mnozí historikové a badatelé se domnívají, že jde o barvitý popis pádu meteoritu, který se po průniku atmosférou rozlomil na několik kusů, tomu ostatně nasvědčují i rozpálené kovové úlomky. Proti naopak hovoří zmínka o zřetelném erbu a písmenech na něm.

Navíc popis události budí dojem, že se úkaz odehrával mnohem déle, než by trval pád vesmírného tělesa. Celou událost navíc doprovází spad podivného poprašku, který se nakonec ukáže jako hořlavý. K ničemu podobnému při pádu meteoritů ale nedochází.

Že by se snad Moravané stali svědky havárie UFO, jak některé teorie tvrdí? Možná by nebyli první ani poslední! V Evropě totiž v průběhu 16. a 17. století dochází hned k několika podobným událostem. Zjevení obrovských kol, někdy rovněž doprovázené nebeskou bitvou, při níž z oblohy padají hořící objekty, jsou zaznamenána ve Švédsku, Švýcarsku a Německu. Byla česká událost součástí série kosmických bitev?

Odranec. Foto Wikimedia Commons
Foto: wiki.meteoritica.pl, syfy.com, Wikimedia Commons
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 1.12.2021 3.0tis
Pioneer 10 je americká planetární sonda, která byla určena k průzkumu Jupiteru. Navíc šlo o první sondu, která opustila naši sluneční soustavu. Během jejího letu se však stalo něco podivného. Záhadná síla vychýlila sondu z kurzu…   Sonda Pioneer 10 je známá i tím, že nese na své palubě poselství pro případný kontakt s mimozemskou […]
od Mirek Brát 29.11.2021 2.4tis
Legendární biblická města Sodoma a Gomora měla být zničena Bohem pro hříšnost jejich obyvatel. Samotná destrukce obou měst byla prý provedena deštěm „ohně a síry“. Co má společného aktuální projekt NASA týkající se planetární obrany a toto dávné  starozákonní podobenství? Ponechme nyní stranou zmínky o zničení obou měst, které najdeme nejen v Bibli, ale například i […]
od Adriana Vojtíšková 23.11.2021 1.7tis
Podle oficiálních tvrzení Bílého domu (sídlo americké vlády) byla ponorka NR-1 postavena v 60. letech minulého století pro výzkum a sledování rozličných forem podmořského života.   Až s výpovědí očitého svědka a jednoho z členů posádky důstojníka Lee Vybornyho vyšlo najevo, že biologická stanice byla ve skutečnosti špionážní ponorka s jaderným potenciálem! Těleso o váze […]
od Eva Soukupová 16.11.2021 3.1tis
Průmyslové či domovní kamery leckdy zachytí podivuhodné věci. Kamera, kterou má na zvonku umístěnou muž z Hertfordshiru na jihu Anglie, před několika dny zaznamenala přelet neznámého objektu ve tvaru trojúhelníku. 43letý Matt Doughty z Hertfordshiru spolu se svým přítelem Kevinem seděl doma a sledoval fotbal v televizi, když mu na telefon přišlo upozornění z kamery […]
od Jiří Nechanický 12.11.2021 2.9tis
Nestává se často, že někomu na jeho pozemku přistane neznámý stroj. I proto tato událost vzbudila velké pozdvižení v malém texaském městečku Aurora, kde v roce 1897 právě k tomuto došlo. O podivné události se zachovalo svědectví v místních novinách Neznámý přístroj prý nevypadal, že by se k zemi řítil úmyslně. Odpovídal tomu i prudký […]