Svatá kniha zvaná Kada Codex a pocházející z Maďarska je po několik století chápána jako důkaz života po smrti. Na jejích stránkách je patrný vypálený otisk ruky. Ani zkušení vědci však nedokážou zjistit, jak otisk vznikl.
Skutečně jej vytvořil duch mrtvého biskupa, jak tvrdí legenda?
Je hluboká dubnová noc roku 1696. Mniši z kláštera v severomaďarském Privigye (dnešní Slovensko, pozn. red.) už několik nocí v řadě nespí a věnují se modlitbám. Jsou vystrašení.
Klášterem se totiž už nějakou dobu ozývají podivné zvuky a jakási neviditelná síla proniká do uzavřených pokojů, aby si pohrávala s různými předměty. Do kláštera jako by se nestěhoval hlomozící duch poltergeist.
Otec Franciscus Hanacius, osamocen ve své cele, hledá pro podivné jevy vysvětlení a za několik okamžiků stane temné síle tváří v tvář.
Když na malý stolek položí vzácnou knihu biblických příběhů zvanou Kada Codex, začnou se listy samovolně otáčet, jako by knihou listovala neviditelná ruka. Zastaví se až na sté stránce. Chce tím snad něco říci? Měli by se obyvatelé kláštera neviditelného návštěvníka obávat?
Sto dnů v očistci
O pár nocí později temná bytost navštíví představeného kláštera znovu. Tentokrát mu prý sděluje, že je duší nedávno zemřelého Stephena Kada, biskupa ze severního Maďarska.
Už 100 dnů prý hoří v očistci, kde jsou duše zemřelých podle křesťanské nauky očišťovány od svých hříchů. Kada v klášteře otce Hanacia za života často pobývá a nyní jej žádá o modlitbu za svoji duši.
Hanacius však žádá důkaz, že skutečně hovoří s duchem mrtvého biskupa a ne s nějakým zlem, které se za Kada vydává. „Ďábel nemá žádnou moc nad svatými knihami,“ prohlásí bytost a nabádá otce, aby se podíval na knihu Kada Codex na jeho stolku.
Z knihy náhle stoupá kouř a vzduch je prosycen zápachem spálené kůže. V kožené vazbě je patrný otisk mužské ruky. Otisk je navíc zřetelně propálen až ke straně 100, zatímco na další straně už po žáru není ani památky.
Hanacius uvěří a za mrtvého biskupa slouží mši svatou nad jeho hrobem již 13. dubna 1696. Mluvil skutečně s duchemsvého známého?
Vznik otisku neznámý
Je doloženo, že kniha Kada Codex s propálenou rukou skutečně existovala až do roku 1952, kdy byla zničena při požáru. Ještě předtím byl tajemný otisk dlaně podroben intenzivnímu bádání za účasti renomovaných vědců z mnoha oborů.
„Nikdo nebyl schopen vysvětlit, jak je možné, že jedna strana nese otisk ožehlé ruky, zatímco vedlejší strana je zcela nepoškozená,“ uvádí britský spisovatel Karl. P. N. Shuker (*1959).
To, že otisk vzniká až v maďarském klášteře, je potvrzeno listinou, která zmiňuje, že kniha byla jako zcela nový výtisk mnichům v Privigye darována v roce 1667. Objevili snad metodu, jak vytvořit otisk, který pak opatřili mrazivou legendou, nebo v jejich klášteře vznikl důkaz o posmrtném životě, který nedokázali objasnit ani vědci?