Domů     Paranormální jevy
Ohnivý poltergeist z Vietnamu: Pojistný podvod, nebo duch žhář?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 21.6.2021
4.2tis
Ohnivý poltergeist z Vietnamu: Pojistný podvod, nebo duch žhář?
Poltergeist se občas projevuje spontánními požáry, foto Pixabay
439
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

Některé z nejzáhadnějších a zároveň nejagresivnějších případů řádění poltergeista jsou doprovázeny náhlými a nevysvětlitelnými požáry, které v postižené domácnosti náhodně vznikají. Jeden takový případ byl před třemi lety zaznamenán na jihu Vietnamu.

Poltergeist se občas projevuje spontánními požáry, foto Pixabay Papír zůstává plameny téměř nedotčen, foto Pixabay Kamery měly žháře zachytit při činu, foto Pixabay Objevilo se nařčení, že muž požáry zakládá sám, foto Pixabay

V květnu roku 2018 se vietnamská média obsáhle věnují případu z jihu země, kdy v domácnosti jednoho vesničana dochází opakovaně k požárům, při nichž se v plamenech často ocitají i nehořlavé objekty. S ohnivým poltergeistem se podle zpráv potýká Nguyen Van An žijící v jihovietnamské provincii Long An, jihozápadně od největšího vietnamského města Ho Či Minova Města.

V Nguyenovo domě či na zahradě za domem se několik po sobě jdoucích týdnů objevuje vždy alespoň jeden až dva požáry. Zatímco objekty ze dřeva nebo papíru obvykle zůstávají nepoškozené, plasty začínají hořet bez jakéhokoliv varování.

V plamenech se ocitají také přikrývky, matrace či různý textil, často dokonce mokrý! Nešťastný muž opakovaně přivolává hasiče, ti ovšem jeho potíže nedokáží vyřešit. Mohou tyto podivné požáry mít přirozené vysvětlení?

Papír zůstává plameny téměř nedotčen, foto Pixabay

NIC NESEDÍ

O případ se brzy začnou zajímat i tamní autority. Zatímco hasiči a jimi přivolaní experti prohledávají dům a provádějí různá měření s cílem odhalit přítomnost přírodních nebo syntetických hořlavých plynů, které by požáry mohly způsobit, policisté v domě instalují bezpečnostní kamery, které mají za úkol případného žháře natočit přímo při činu.

Ani jeden z týmů ovšem není úspěšný. Podle hasičů je v domě vše v pořádku, bez známek potenciálně nebezpečných hořlavých látek. A kamery policistů nezachytily žádnou podezřelou aktivitu. Jenže požáry se objevují i nadále.

Do vyšetřování se zapojí dokonce i zástupci provinčního Úřadu pro vědu a technologii. Ti ale mohou pouze potvrdit výsledky předchozích šetření. Doplňují také, že požáry se objevují i tehdy, když je dům odpojen od zdroje elektřiny.

Ovšem pouze ve dne, v noci má rodina obývající postižený dům klid. Požáry také vznikají výhradně v tomto domě, žádný ze sousedů podobné obtíže nehlásí. Jak si tato zjištění vyložit?

Kamery měly žháře zachytit při činu, foto Pixabay

VIDINA ZISKU

Vědci z Úřadu pro vědu a technologii své vyšetřování uzavírají s tím, že požáry nevznikají vinou přírodních faktorů, jakou jsou hořlavé plyny, radioaktivita či fotovoltaická energie a ani vinou elektrických zkratů či úniků plynu.

Jediné možné vysvětlení je, že došlo k použití chemických přípravků se silnými oxidačními vlastnostmi, které při působení kyslíku ve vzduchu způsobují požár. Jenže to zase vylučují obyvatelé domu. Je přeci nesmysl, aby takovou látkou ošetřovali nábytek, plasty i textil zároveň.

Zaznívají také nařčení, že Nguyen Van An oheň v domě zapaluje sám v reakci na rozpory uvnitř rodiny. Další si zase šuškají, že se takto snaží získat nějaké peníze z pojištění. Jenže to má háček, hasiči obvykle žhářství poznají, v postiženém domě ovšem nenašli nic, co by nasvědčovalo tomu, že by vybavení kdokoliv úmyslně zapálil. Nezachytila by navíc takovou činnost i policejní kamera instalovaná v domě?

Objevilo se nařčení, že muž požáry zakládá sám, foto Pixabay

NENÍ TO POPRVÉ

„Lidé říkají, že jsem si to vymyslel sám, protože jsem chtěl dům prodat,“ stěžuje si muž. Neznamenaly by ale nevysvětlitelné požáry a možná přítomnost zlého ducha spíše pokles prodejní ceny nemovitosti?

„Někdo dokonce tvrdí, že jsem to udělal proto, abych pak od zvědavých lidí mohl do domu vybírat vstupné, to je kruté,“ dodává. Výsledky vyšetřování hovoří jednoznačně v jeho prospěch. Že by se v jeho domě skutečně usadil poltergeist s pyrokinetickými schopnostmi?

Rozhodně by nebyl první svého druhu, dokonce ani v dané vesnici ne! V roce 2011 podobné požáry sužují domácnost paní Nguyen Thi Luong. I tentokrát požáry vznikají převážně ve dne a postihují plastové či nehořlavé předměty.

Plameny zničí televizi, rádio, dobíjecí světlo, oblečení, židli nebo třeba plastový koš. Ani v tomto případě se nedaří najít příčinu náhlých vzplanutí domácího vybavení. Mohou spolu oba případy nějak souviset?

reklama
Související články
od Eva Soukupová 22.10.2021 1.1tis
Přímořská pláž na nejjižnějším cípu Bangladéše je pro svou neobyčejnou krásu občas nazývána Dcerou moře. Pro některé návštěvníky se ale procházka po pláži může změnit v horor. Dochází tu totiž k pozorování přízračné lodě s pokladem a duchů těch, kteří při pokusech o vyzvednutí bohatství zemřeli.     Kuakata je asi 20 km dlouhá a […]
od Eva Soukupová 20.10.2021 3.2tis
Sophia Thorel začala ve snu navštěvovat dům, který v životě neviděla. Své sny přičítala touze po vlastním bydlení. Pak se ale dům z jejích snů objeví v nabídce realitní kanceláře a jeho majitelka v zájemkyni o koupi pozná ducha, který se v domě před nedávnem začal zjevovat. Zajímavého rozuzlení se dočkává příběh strašidelného domu ve […]
od Eva Soukupová 19.10.2021 8.8tis
Jeptiška ze španělského venkova tvrdí, že ji andělé během modliteb přenášejí do vzdálených končin na jihu dnešních Spojených států. Ve stejné době zdejší indiáni potkávají záhadnou ženu v modrém, která jim představuje křesťanství. Popis přesně líčí španělskou jeptišku, která ve skutečnosti nikdy neopustila svůj klášter.     Sestra Marie od Ježíše z Ágreda (1602–1665) se […]
od Matěj Soukup 18.10.2021 7.0tis
Reinkarnace, tedy přechod duše zemřelého do jiného nově narozeného člověka, je fenoménem, který moderní věda považuje za nereálný. Případ z šedesátých let minulého století, který se odehrál v Anglii, ale vědcům i veřejnosti pořádně zamotal hlavu. V květnu 1957 srazila řidička pod vlivem drog v malém městě Hexham v Anglii tři děti – devítiletého Anthonyho […]
od Matěj Soukup 16.10.2021 6.4tis
Když se v listopadu 2011 Latoya Ammonsová, její matka Rosa Campbellová a její tři děti ve věku nastěhovaly do domu na adrese 3860 Carolina Street v Gary ve státě Indiana, netušily, že se jejich nový domov brzy změní doslova v dům hrůzy. Všechno to začalo přitom docela nenápadně. Campbellová nejprve slyšela ve sklepě vrzat dveře. […]