Skip to content

Ohnivý poltergeist z Vietnamu: Pojistný podvod, nebo duch žhář?

Některé z nejzáhadnějších a zároveň nejagresivnějších případů řádění poltergeista jsou doprovázeny náhlými a nevysvětlitelnými požáry, které v postižené domácnosti náhodně vznikají. Jeden takový případ byl před třemi lety zaznamenán na jihu Vietnamu.

V květnu roku 2018 se vietnamská média obsáhle věnují případu z jihu země, kdy v domácnosti jednoho vesničana dochází opakovaně k požárům, při nichž se v plamenech často ocitají i nehořlavé objekty. S ohnivým poltergeistem se podle zpráv potýká Nguyen Van An žijící v jihovietnamské provincii Long An, jihozápadně od největšího vietnamského města Ho Či Minova Města.

V Nguyenovo domě či na zahradě za domem se několik po sobě jdoucích týdnů objevuje vždy alespoň jeden až dva požáry. Zatímco objekty ze dřeva nebo papíru obvykle zůstávají nepoškozené, plasty začínají hořet bez jakéhokoliv varování.

V plamenech se ocitají také přikrývky, matrace či různý textil, často dokonce mokrý! Nešťastný muž opakovaně přivolává hasiče, ti ovšem jeho potíže nedokáží vyřešit. Mohou tyto podivné požáry mít přirozené vysvětlení?

Papír zůstává plameny téměř nedotčen, foto Pixabay

NIC NESEDÍ

O případ se brzy začnou zajímat i tamní autority. Zatímco hasiči a jimi přivolaní experti prohledávají dům a provádějí různá měření s cílem odhalit přítomnost přírodních nebo syntetických hořlavých plynů, které by požáry mohly způsobit, policisté v domě instalují bezpečnostní kamery, které mají za úkol případného žháře natočit přímo při činu.

Ani jeden z týmů ovšem není úspěšný. Podle hasičů je v domě vše v pořádku, bez známek potenciálně nebezpečných hořlavých látek. A kamery policistů nezachytily žádnou podezřelou aktivitu. Jenže požáry se objevují i nadále.

Do vyšetřování se zapojí dokonce i zástupci provinčního Úřadu pro vědu a technologii. Ti ale mohou pouze potvrdit výsledky předchozích šetření. Doplňují také, že požáry se objevují i tehdy, když je dům odpojen od zdroje elektřiny.

Ovšem pouze ve dne, v noci má rodina obývající postižený dům klid. Požáry také vznikají výhradně v tomto domě, žádný ze sousedů podobné obtíže nehlásí. Jak si tato zjištění vyložit?

Kamery měly žháře zachytit při činu, foto Pixabay

VIDINA ZISKU

Vědci z Úřadu pro vědu a technologii své vyšetřování uzavírají s tím, že požáry nevznikají vinou přírodních faktorů, jakou jsou hořlavé plyny, radioaktivita či fotovoltaická energie a ani vinou elektrických zkratů či úniků plynu.

Jediné možné vysvětlení je, že došlo k použití chemických přípravků se silnými oxidačními vlastnostmi, které při působení kyslíku ve vzduchu způsobují požár. Jenže to zase vylučují obyvatelé domu. Je přeci nesmysl, aby takovou látkou ošetřovali nábytek, plasty i textil zároveň.

Zaznívají také nařčení, že Nguyen Van An oheň v domě zapaluje sám v reakci na rozpory uvnitř rodiny. Další si zase šuškají, že se takto snaží získat nějaké peníze z pojištění. Jenže to má háček, hasiči obvykle žhářství poznají, v postiženém domě ovšem nenašli nic, co by nasvědčovalo tomu, že by vybavení kdokoliv úmyslně zapálil.

Nezachytila by navíc takovou činnost i policejní kamera instalovaná v domě?

Objevilo se nařčení, že muž požáry zakládá sám, foto Pixabay

NENÍ TO POPRVÉ

„Lidé říkají, že jsem si to vymyslel sám, protože jsem chtěl dům prodat,“ stěžuje si muž. Neznamenaly by ale nevysvětlitelné požáry a možná přítomnost zlého ducha spíše pokles prodejní ceny nemovitosti?

„Někdo dokonce tvrdí, že jsem to udělal proto, abych pak od zvědavých lidí mohl do domu vybírat vstupné, to je kruté,“ dodává. Výsledky vyšetřování hovoří jednoznačně v jeho prospěch. Že by se v jeho domě skutečně usadil poltergeist s pyrokinetickými schopnostmi?

Rozhodně by nebyl první svého druhu, dokonce ani v dané vesnici ne! V roce 2011 podobné požáry sužují domácnost paní Nguyen Thi Luong. I tentokrát požáry vznikají převážně ve dne a postihují plastové či nehořlavé předměty.

Plameny zničí televizi, rádio, dobíjecí světlo, oblečení, židli nebo třeba plastový koš. Ani v tomto případě se nedaří najít příčinu náhlých vzplanutí domácího vybavení. Mohou spolu oba případy nějak souviset?

Foto: Pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Likvidace polské elity: Soutěž SS se sovětskou NKVD
epochaplus.cz

Likvidace polské elity:...

Zatímco se zbytky polské armády snaží utéct a...
Vnučka získala v tomto životě jen samé bonusy
skutecnepribehy.cz

Vnučka získala v tomto...

Petruška je talentovaná, krásná a...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Nová indukční varná deska s integrovaným odsavačem par od Miele
iluxus.cz

Nová indukční varná deska s...

Kombinace indukční varné desky a efektivního odsavače par...
Čatní z paprik
tisicereceptu.cz

Čatní z paprik

V této skvělé omáčce se potkává sladkost...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Zakázané epizody dětských pořadů, které neměl nikdo vidět
epochaplus.cz

Zakázané epizody dětských...

Každý z vás má nejspíše svůj...