18. ledna 1986: Končí podivuhodný případ Kena Webstera, který si měl dopisovat s mužem ze 16. století.
Domů     Paranormální jevy
Ohnivý poltergeist z Vietnamu: Pojistný podvod, nebo duch žhář?
Adriana Vojtíšková
od Adriana Vojtíšková 21.6.2021
4.2tis
Poltergeist se občas projevuje spontánními požáry, foto Pixabay
439
SDÍLENÍ
4.2tis
ZOBRAZENÍ

Některé z nejzáhadnějších a zároveň nejagresivnějších případů řádění poltergeista jsou doprovázeny náhlými a nevysvětlitelnými požáry, které v postižené domácnosti náhodně vznikají. Jeden takový případ byl před třemi lety zaznamenán na jihu Vietnamu.

Poltergeist se občas projevuje spontánními požáry, foto Pixabay Papír zůstává plameny téměř nedotčen, foto Pixabay Kamery měly žháře zachytit při činu, foto Pixabay Objevilo se nařčení, že muž požáry zakládá sám, foto Pixabay

V květnu roku 2018 se vietnamská média obsáhle věnují případu z jihu země, kdy v domácnosti jednoho vesničana dochází opakovaně k požárům, při nichž se v plamenech často ocitají i nehořlavé objekty. S ohnivým poltergeistem se podle zpráv potýká Nguyen Van An žijící v jihovietnamské provincii Long An, jihozápadně od největšího vietnamského města Ho Či Minova Města.

V Nguyenovo domě či na zahradě za domem se několik po sobě jdoucích týdnů objevuje vždy alespoň jeden až dva požáry. Zatímco objekty ze dřeva nebo papíru obvykle zůstávají nepoškozené, plasty začínají hořet bez jakéhokoliv varování.

V plamenech se ocitají také přikrývky, matrace či různý textil, často dokonce mokrý! Nešťastný muž opakovaně přivolává hasiče, ti ovšem jeho potíže nedokáží vyřešit. Mohou tyto podivné požáry mít přirozené vysvětlení?

Papír zůstává plameny téměř nedotčen, foto Pixabay

NIC NESEDÍ

O případ se brzy začnou zajímat i tamní autority. Zatímco hasiči a jimi přivolaní experti prohledávají dům a provádějí různá měření s cílem odhalit přítomnost přírodních nebo syntetických hořlavých plynů, které by požáry mohly způsobit, policisté v domě instalují bezpečnostní kamery, které mají za úkol případného žháře natočit přímo při činu.

Ani jeden z týmů ovšem není úspěšný. Podle hasičů je v domě vše v pořádku, bez známek potenciálně nebezpečných hořlavých látek. A kamery policistů nezachytily žádnou podezřelou aktivitu. Jenže požáry se objevují i nadále.

Do vyšetřování se zapojí dokonce i zástupci provinčního Úřadu pro vědu a technologii. Ti ale mohou pouze potvrdit výsledky předchozích šetření. Doplňují také, že požáry se objevují i tehdy, když je dům odpojen od zdroje elektřiny.

Ovšem pouze ve dne, v noci má rodina obývající postižený dům klid. Požáry také vznikají výhradně v tomto domě, žádný ze sousedů podobné obtíže nehlásí. Jak si tato zjištění vyložit?

Kamery měly žháře zachytit při činu, foto Pixabay

VIDINA ZISKU

Vědci z Úřadu pro vědu a technologii své vyšetřování uzavírají s tím, že požáry nevznikají vinou přírodních faktorů, jakou jsou hořlavé plyny, radioaktivita či fotovoltaická energie a ani vinou elektrických zkratů či úniků plynu.

Jediné možné vysvětlení je, že došlo k použití chemických přípravků se silnými oxidačními vlastnostmi, které při působení kyslíku ve vzduchu způsobují požár. Jenže to zase vylučují obyvatelé domu. Je přeci nesmysl, aby takovou látkou ošetřovali nábytek, plasty i textil zároveň.

Zaznívají také nařčení, že Nguyen Van An oheň v domě zapaluje sám v reakci na rozpory uvnitř rodiny. Další si zase šuškají, že se takto snaží získat nějaké peníze z pojištění. Jenže to má háček, hasiči obvykle žhářství poznají, v postiženém domě ovšem nenašli nic, co by nasvědčovalo tomu, že by vybavení kdokoliv úmyslně zapálil. Nezachytila by navíc takovou činnost i policejní kamera instalovaná v domě?

Objevilo se nařčení, že muž požáry zakládá sám, foto Pixabay

NENÍ TO POPRVÉ

„Lidé říkají, že jsem si to vymyslel sám, protože jsem chtěl dům prodat,“ stěžuje si muž. Neznamenaly by ale nevysvětlitelné požáry a možná přítomnost zlého ducha spíše pokles prodejní ceny nemovitosti?

„Někdo dokonce tvrdí, že jsem to udělal proto, abych pak od zvědavých lidí mohl do domu vybírat vstupné, to je kruté,“ dodává. Výsledky vyšetřování hovoří jednoznačně v jeho prospěch. Že by se v jeho domě skutečně usadil poltergeist s pyrokinetickými schopnostmi?

Rozhodně by nebyl první svého druhu, dokonce ani v dané vesnici ne! V roce 2011 podobné požáry sužují domácnost paní Nguyen Thi Luong. I tentokrát požáry vznikají převážně ve dne a postihují plastové či nehořlavé předměty.

Plameny zničí televizi, rádio, dobíjecí světlo, oblečení, židli nebo třeba plastový koš. Ani v tomto případě se nedaří najít příčinu náhlých vzplanutí domácího vybavení. Mohou spolu oba případy nějak souviset?

Foto: Pixabay
Lokalita:
reklama
Související články
od Eva Soukupová 17.1.2022 1.1tis
Zrcadlo se sklem natřeným načerno mělo údajně sloužit spiritistům ke komunikaci se záhrobím. Ti, kteří do něj pohlédnou, prý spatřují nevýslovnou hrůzu. Někteří dokonce při pohledu na temné sklo prokletého zrcadla propadají panických záchvatům. Americký vyšetřovatel paranormálních jevů Greg Newkirk (*1984) provozuje muzeum, v němž vystavuje strašidelné či prokleté objekty. Od ženy, kterou uvádí pouze […]
od Matěj Soukup 16.1.2022 2.1tis
Pokud jste fanoušky hororů, při návštěvě Benátek byste kromě samotného města neměli minout malý ostrov rozkládající se poblíž. Na ostrově Poveglia totiž údajně obchází mnoho přízraků těch, kteří na ostrově zemřeli. Ostrov je plný obětí epidemií a krutých lékařských experimentů. ÚTOČIŠTĚ BĚHEM VÁLEK S TURKY Na ostrově poblíž Benátek bylo v průběhu staletí zřízeno útočiště […]
od Matěj Soukup 15.1.2022 2.6tis
Hotel Shelbourne v hlavním městě Irska Dublinu je impozantní stavbou z poloviny 19. století a mezi turisty se těší velké oblibě. Jeho více než 250 pokojů slouží od roku 1824 generacím návštěvníků a hotel je tak významný, že se v něm dokonce 2018 uskutečnilo losování finále fotbalové Ligy národů. Hotel má ovšem i jednu stránku, […]
od Mirek Brát 14.1.2022 1.8tis
Rok 1946 nebyl pro Evropu jednoduchým obdobím. V paměti byly stále hrůzy druhé světové války, avšak vztahy mezi bývalými spojenci značně ochladly. Studená válka a železná opona se už chystaly rozdělil svět na dva mocenské bloky. Do takové atmosféry začaly ze Švédska přicházet stále další a další hlášení o pozorování neznámých raket. Začalo se jim říkat […]
od Pavel Polcar 13.1.2022 3.6tis
Duchové stále patří mezi entity, které se současné vědě nedaří vysvětlit. Experti na paranormální jevy však mají jasno a jsou o jejich existenci přesvědčeni. Co však duše zemřelých po smrti chtějí? V České republice je na „lov duchů“ odborníkem Jaroslav Drábek, jenž má údajně nespočet hodin nahrávek konverzací s duchy. Pro pátrače po duších na […]