Jeho první zaznamenané pozorování se odehrálo v roce 1805. Pravděpodobně však tento záhadný tvor neunikl pozornosti místních obyvatel ani před tímto datem. Říká se mu Bukit Timah – opičí muž. Patří k městským legendám Singapuru.
Nyní se mu patrně nejvíce daří v přírodní rezervaci nazvané, jak jinak – Bukit Timah. V této oblasti byl neznámý hominid spatřen šokovaným turistou například v roce 2020.
Svědectví japonských vojáků
Nejčastěji se však Bukit Timah dostával do interakce s lidmi v době druhé světové války.
Řada hlášení měla pocházet od japonských vojáků, kteří obsazují Singapur v roce 1942. Badatelé, kteří se tomuto tématu věnují, se však obávají, že už tehdy se mohlo jednat o „záměnu“, na kterou upozorňuje i současné vedení rezervace Bukit Timah.
Podle tohoto výkladu nebyl objektem pozorování vědě neznámý hominid, ale konkrétní druh makaka, zástupce rodu úzkonosých opic z čeledi kočkodanovitých.
Opičí muž, nebo makak?
Takový omyl při pozorování, například za obtížných světelných podmínek, by byl i omluvitelný. Makakové navíc vykazují i určité „lidské chování“ při získávání a konzumaci potravy. Laik může nabýt dojmu, že tyto opice dokonce používají jednoduché nástroje! Na straně druhé, je zde jeden podstatný rozdíl.
Zatímco makakové mají drobná těla, výška tajemného opičího muže byla odhadnuta na více než jeden metr sedmdesát centimetrů. Jedno vysvětlení pro tento rozpor by zde ovšem bylo – strach má velké oči! Ne však tak krásné jako makak, co říkáte?!