26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Záhady historie
Osobní válka Marlene Dietrichové: V tajných službách proti „svým“
Jan Sypal
od Jan Sypal 10.1.2020
6.7tis
530
SDÍLENÍ
6.7tis
ZOBRAZENÍ

Šokovat a provokovat, to Marlene Dietrichová (1901–1992) vždycky uměla. Pánskými kostýmy, stejně jako rozvolněnou sexualitou. V Německu, kde se narodí, ji nejdřív milují a pak nenávidí.

Ani v USA, kam uteče za slávou a před Hitlerem, nemá jenom obdivovatele, ačkoliv těch je daleko víc. Trnem v oku je hlavně federálním agentům v čele s jejich šéfem J. Edgarem Hooverem (1895–1972).

Ten německé přivandrovalkyni nevěří. Je přesvědčený, že je nacisty placenou špionkou, a tak pověří své lidi, aby se jí pověsili na paty.

SE ŠPICLY V ZÁDECH

Od roku 1942 se tak Hollywood začne hemžit agenty FBI s cílem zjistit o Dietrichové, co se dá. Jakýmkoliv způsobem. Otevírají její poštu, čtou každý dopis a telegram. Vyptávají se přátel, sousedů, obchodníků, číšníků.

Prověřují klepy. V jejím domě se prý scházejí členové americké nacistické organizace German-American Bund. Kdosi jí také údajně slyšel zpívat nacistickou hymnu. Zprávy špiclů mají stovky stran.

V Německu, kde se narodí, ji nejdřív milují a pak nenávidí.

CO KDYBY ZABILA HITLERA?

Jenže důkaz o tom, že jedna z nejzářivějších hereckých hvězd své doby nepřátelství k Hitlerově říši jen předstírá, se najít nepodaří. Naopak. Od ní samotné se agenti FBI dozví, že když ještě žila v Německu, uvažovala o tom, že by se Hitlerem nechala pozvat na soukromou návštěvu, kde by ho zabila.

VOJÁKŮM DODÁVÁ VÍRU VE VÍTĚZSTVÍ

Nakonec se v roce 1944, unavená neustálým čmucháním kolem své osoby, sama nabídne prokázat svou loajalitu ke Spojeným státům tím, že se pro zemi stane špionem. Načasování nemůže být lepší.

Ve stejný rok vstoupí Marlene s řadou dalších amerických umělců do armády USA, aby zpěvem a dalšími svými přednostmi zvyšovala morální cítění vojáků a povzbudila je v těžkých chvílích bez rodiny.

Marlene americkým vojákům nejen zpívá, ale také v nemocnicích konejší ty zraněné.

PRO VNITŘNÍ POTŘEBU FBI

Kromě toho má od tajných služeb ještě jeden úkol – během svých cest po válečných frontách „shromažďovat informace o podvratných činnostech v Evropě“. Není zcela jasné, jestli Dietrichová na nějakou tu podvratnou činnost skutečně přišla.

V roce 1980 totiž FBI její složku zničí. Údajně má ale existovat ještě jeden tajný svazek, určený ale bohužel „pouze pro vnitřní potřebu FBI“. Dočkáme se někdy jeho zveřejnění?

Ačkoliv má být nastrčenou špionkou, ve skutečnosti by se Dietrichová pro svou novou vlast roztrhala.
Foto: Wikipedia
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 26.11.2022 885
I v dnešních turbulentních časech mohou lidé spoléhat na to, že až bude nejhůře a zálohy na energie jim budou bezostyšně okupovat rodinný rozpočet, z hory Blaník jim vyjede na pomoc rytířské vojsko. Ovšem, aby se pak nedivili, když místo rytířů v brnění, jim na domovní zvonek zazvoní skupinka rozšafných druidů! Památná hora Blaník není […]
od Mirek Brát 25.11.2022 1.4tis
Antický svět byl místem překotného rozvoje technologií a působivých dovedností. V této době se objevily artefakty, které jako by měly vzniknout až o stovky i tisíce let později, přesto byly vytvořeny. Pak je zde skupina vynálezů, která se jaksi ztratila v čase. Patří k nim i římské nerozbitné sklo – Vitrum Flexile. Mezi antické artefakty, které předběhly svoji […]
od Jiří Nechanický 24.11.2022 2.6tis
Chcete se osvobodit? Tak zůstaňte mrtví jednou pro vždy. Jinak se budete znovu trápit po další ze svých životů. Nevíte, jak se vymanit z neustálého koloběhu utrpení? Recept nejen na svobodu v sobě ukrývá Tibetská kniha mrtvých. Co chcete, aby se s vámi stalo po smrti? Mnoho Evropanů vám odpoví stejně: „To je jedno, vždyť budu mrtvý.“ Některé […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 3.0tis
Samota Františkov nedaleko Kvildy na Šumavě je dlouhodobě v hledáčku hledačů pokladů z 2. světové války. Vyprávějí se o ní totiž téměř neuvěřitelné příběhy. Po obsazení Němci se tu údajně měly začít ukrývat důležité písemnosti a možná dokonce cenné nacistické poklady či alespoň přístupové kódy k nim.     Před válkou objekty ve zdejším areálu […]
od Mirek Brát 22.11.2022 2.7tis
Řeka Aare je nejdelší řekou, která pramení a svoji pouť také končí ve Švýcarsku. Na jejím toku se nachází nejen čtyři desítky vodních elektráren, ale údajně také místa, kde není radno se k řece přibližovat. Podle legend sahajících až do šestnáctého století je zde riziko nepříjemného setkání s vodní příšerou! Záhadní tvorové s hadím tělem jsou součástí místního […]