22. ledna 1788: Narodil se anglický spisovatel George Gordon Byron, podivín, jenž se možná stal předobrazem hraběte Draculy.
Domů     Záhady historie
Osud antické obchodní metropole
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 9.9.2021
5.9tis
0. Tartessos nebo Tartessus bylo polomytické přístavní město. Foto: Gogely / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
266
SDÍLENÍ
5.9tis
ZOBRAZENÍ

V letech 1922 až 1926 vedl německý archeolog Adolf Schulten (1870-1960) na jihu Španělska vykopávky u ústí řeky Guadalquiviru. Na severu od města Cádiz nalezl stopy antické obchodní metropole, jež byla označována jako Tartessus.

0. Tartessos nebo Tartessus bylo polomytické přístavní město. Foto:  Gogely / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 Objevuje se ve zdrojích z Řecka a Blízkého východu počínaje prvním tisíciletím před naším letopočtem. Foto: Gogely / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 Například Herodotus ho ve svých spisech umístil za Heraklovým pilířem. Foto:  Gogely / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 Tartessianové byli bohatí na kov. Foto:  Gogely / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 Lidé z Tartessosu se stali důležitými obchodními partnery Féničanů. Foto: Bucyrus / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

Město je pokládáno za nejstarší západní kulturní centrum. Řekové věřili, že v Tartessu započala evropská civilizace. Město bylo zničeno přibližně v roce 500 př. n. l. Kartaginci.

Nápadné shody mezi Tartessem a Atlantidou přivedly Schultena na myšlenku, že se jednalo o jedno a totéž, což by mohly dosvědčit topografické a kulturní podklady.

Objevuje se ve zdrojích z Řecka a Blízkého východu počínaje prvním tisíciletím před naším letopočtem. Foto: Gogely / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

MOKŘINY V PARKU ODHALUJÍ TAJEMSTVÍ

V roce 2011 vědecký tým pod vedením Richarda Freundema z University v Hartfordu prohlásil, že nalezl silné důkazy, které by potvrzovaly možnou existenci Atlantidy. Průzkum probíhal od roku 2008 za pomoci nejmodernější techniky a docílil tohoto tvrzení díky podzemním a podmořským průzkumům národního parku Doñ Ana, kde se podle všeho nacházejí zbytky starověkého města.

Vědecký tým pracuje s myšlenkou, že město zaniklé civilizace mělo kruhový půdorys. Ačkoli není Španělsko ostrov, téměř dokonale by vyhovovalo Platonovu popisu zaniklého města. Freundemův tým se také odvolává na filozofovy spisy, jež odkazují na tvrzení egyptského kněze, že bájná Atlantida ležela naproti městu Gadara, což je právě dnešní Cádiz.

Hartfodský badatel navíc objevil na území Španělska mnoho dalších měst, které mají kruhový půdorys.

Například Herodotus ho ve svých spisech umístil za Heraklovým pilířem. Foto: Gogely / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

TECHNIKA POMÁHÁ

Tým archeologů využívá ke svému zkoumání nejmodernější techniku, včetně satelitních snímků a speciálního radaru, ten umí mapovat strukturu povrchu až několik desítek metrů pod zemí.

Radar dokáže poměrně dokonale vykreslit mapy, které by měly upozornit na možné pozůstatky jakékoli civilizace. Veškeré rukou vyrobené předměty – ať už se jednalo o keramiku, či o pozůstatky staveb – mají jinou prostupnost než běžná hornina a jsou na výsledcích zkoumání znázorněny jinak.

Tartessianové byli bohatí na kov. Foto: Gogely / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0

DALŠÍ OBJEVY NA ÚZEMÍ IBERSKÉHO POLOOSTROVA

Starobylé ruiny, nalezené na jižním pobřeží Iberského poloostrova, jsou podle odborníků pozůstatky stěny přístavů neznámého starověkého města. Na místě byly nalezeny stopy po Římanech, Řecích i po Féničanech.

Archeologická sonda určila stáří nalezených staveb před 10 000 lety. Freundemanovy objevy dosahují maximálně do období 4000 př. n. l. Odborníci z Merlin Burrows zkoumali potopené ruiny na severu od města Cádiz v Andalusii.

15 sídel podél pobřeží dokládalo výskyt staré civilizace. Mnoho vědců považuje nálezy za řecké či římské povahy, avšak díky moderním technologiím v podobě satelitních a leteckých snímků, lze tyto odhady poupravit a označit je za mnohem staršího původu.

Obyvatelstvo, žijící v těchto stavbách, mělo podle historika Tima Ackerse znát tajemství práce s cementem či metalurgickou činnost mnohem dříve než řecká a římská populace. Tyto stopy byly objeveny přímo na ruinách a testovaly se v italské laboratoři.

Lidé z Tartessosu se stali důležitými obchodními partnery Féničanů. Foto: Bucyrus / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Foto: Úvodní foto: Gogely / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0
Lokalita:
reklama
Související články
od Adriana Vojtíšková 22.1.2022 484
Asi nejznámějším neobjeveným pokladem, který je údajně ukryt na našem území, je takzvaný štěchovický poklad. Pátrá se po něm už od 50. let minulého století a dosud jej ještě nikdo nenašel.     Poklad mají tvořit bedny plné nacistických cenností a údajně by se měl nacházet někde v oblasti Hradišťska u středočeských Štěchovic. Hlavní část […]
od Pavel Polcar 21.1.2022 1.6tis
Podle výzkumu publikovaném v roce 2017 mají mít vědci přesvědčivé důkazy ohledně existence bájné Babylonské věže. Její reálnou existenci by měla prokázat starověká destička datovaná do dobry cca 2600 let před naším letopočtem, která údajně zobrazuje skutečnou podobu věže. S tímto tvrzením nepřišel žádný religionista, ale výzkumník zaměřený na oblast archeologie. Tajemná destička Destička je […]
od Adriana Vojtíšková 20.1.2022 2.1tis
Zajímá vás, kým byl mytický vlk Fenrir, jak se dělí padlí andělé, nebo zda měla Amerika skutečného superhrdinu? Čtěte dál…     OTÁZKA 1.: JAK SE ROZDĚLUJÍ PADLÍ ANDĚLÉ A DÉMONI? Toto členění démonů pochází od anglického okultisty Francise Barretta z přelomu 18./19. století. Právě on stanovil počet pekelných sborů na číslovku 9. Inspiroval se […]
od Pavel Polcar 20.1.2022 2.6tis
Pro popis Karnaku není označení „chrámový komplex“ dostatečný, jednalo se totiž o stát ve státě a v době svého největšího rozkvětu poskytoval domov až 90 tisícům kněží a jejich pomocníků. K poctě Amona, krále lidí a bohů, zde byly vystavěny velkolepé chrámy a mnoho dalších významných staveb. Rekonstrukce některých budov v této lokalitě ležící v […]
od Dalibor Vrána 19.1.2022 2.7tis
Dokud bude existovat vesmír a v něm i naše planeta, bude Leonardo da Vinci vždy na předních místech seznamu těch největších géniů historie. Renesanční umělec a vynálezce dalece předběhl svou dobu a i téměř 503 let po smrti zůstává obdivovanou postavou, která ještě nevydala všechna svá tajemství. Mysterií obklopujících dílo Leonarda da Vinci (1452–1519) máme […]