Kolem životních osudů muže, který se narodil jako Mykola Petrovyč Sjuhaj, je záhad dost a dost.
Legendou se stává i prostřednictvím baladické prózy Nikola Šuhaj loupežník, jak zní název knihy novináře a spisovatele Ivana Olbrachta z roku 1933. Pro někoho je Nikola Šuhaj podkarpatský národní hrdina, pro jiného kriminální živel. V jeho životě se prolínají mýty s neúprosnou historickou realitou.
Nikola Šuhaj začal svoji dráhu zbojníka jako vojenský zběh. V době první světové války uprchl z fronty a skrýval se v okolí rodné vesnice Koločava v Zakarpatí.
Údajná nezranitelnost
Již z doby jeho krátké vojenské kariéry pocházejí první legendy o původu jeho údajné nezranitelnosti. Té měl dosáhnout pomocí zázračného lektvaru, který mu připravila jistá čarodějnice.
Díky tomuto nápoji získal Nikola účinnou „balistickou“ ochranu proti kulkám vypáleným ze střelných zbraní.
To se mu jistě náramně hodilo při pozdějších střetech s ozbrojenou státní mocí, nejprve uherskou a rumunskou a poté i československou, když byla Podkarpatská Rus v roce 1919 přičleněna k Československu.
Existovalo více Šuhajů?
Zbojnické kariéry bývají sice dobrodružné, ale krátké. Život Nikoly Šuhaje spěl ke svému násilnému a krvavému konci. Osudnou se mu stala i finanční odměna, kterou na jeho dopadení vypsaly československé úřady.
Nikola byl spolu se svým bratrem Jurou zavražděn v roce 1921 členy své vlastní zbojnické skupiny. S Nikolovou smrtí souvisí i poslední záhada, na kterou relativně nedávno upozornil reportér a publicista Jaroslav Mareš.
Jde o fakt, že se měly objevit záznamy o tom, že jistý Nikola Šuhaj, rovněž rodák z Koločavy, byl na Podkarpatské Rusi ve vězení. Propuštěn byl až ve třicátých letech minulého století.
Zároveň se ukázaly i nesrovnalosti ohledně hrobu Nikoly Šuhaje v Koločavě, který se prý objevil až v době, kdy se z legendy o zbojníkovi stala turisticky atraktivní záležitost.
Je prý možné, že na Podkarpatské Rusi se ve dvacátých letech pohybovalo více mužů používajících jméno Nikola Šuhaj, jejichž osudy byly nějaký způsobem zaměněny či záměrně mystifikovány.
Otázkou také zůstává, zda muž podlehnuvší útoku svých zbojnických kolegů v roce 1921 byl skutečně Nikola Šuhaj loupežník…