reklama
30. června 1908: V centrální Sibiři nedaleko řeky Podkamenná Tunguska dochází k extrémně silné ničivé explozi, která se do dějin zapisuje jako tunguská událost. Incident zůstává nevysvětlen.
Domů     Záhady historie
Otazníky severoamerického kmene. Kde se vzali Anasaziové?
Filip Appl
od Filip Appl 16.1.2021
5.9tis
Anasaziové patří mezi nejzáhadnější dávné národy. Foto www.crystalinks.com
91
SDÍLENÍ
5.9tis
ZOBRAZENÍ

Mayové, Aztékové, Inkové. Středo a jihoamerické kultury, které pravidelně okupují přední místa žebříčků nejzáhadnějších civilizací lidské historie. Ve skutečnosti jim v tom ale konkuruje hned několik národů, mimo jiné například Anasaziové.

Anasaziové patří mezi nejzáhadnější dávné národy. Foto www.crystalinks.com Tajemnost národa ještě podtrhují nalezené petroglyfy. Foto roadslesstraveled.us V kaňonu Chaco vystavěli neuvěřitelně propracovaná sídliště. Foto whc.unesco.org

Tajemný domorodý kmen praktikující ty nejpodivnější rituály a žijící ještě před 1000 lety na území dnešního Nového Mexika, Colorada, Arizony a Utahu. I v tomto případě si vědci lámou hlavu s jejich původem.

Většina historiků předpokládá, že Anasaziové se prostě vyvinuli z jiných starších kultur, nicméně existuje i názor, že po celá tisíciletí šlo o jeden primitivní národ, který však někdy v 10. století prošel rychlým vývojovým skokem.

Náhle začali jeho členové budovat – i bez vozů a tažných zvířat – poměrně propracované stavby, objevila se u nich rozvinutá kultura či poměrně pokročilé nástroje. Co způsobilo tento náhlý pokrok?

V kaňonu Chaco vystavěli neuvěřitelně propracovaná sídliště. Foto whc.unesco.org

KAM ZMIZELI PRASTAŘÍ?

Mnozí záhadologové upozorňují, že legendy a mýty Anasaziů se shodují s legendami pozdějších kmenů – především Hopiů, Zuniů a nakonec i příslušníků kmene Navajo. A jsou to pozoruhodné mýty, ve kterých nechybí zkazky o příchodu z nebes nebo o bozích z jiných světů.

Ostatně i samotné slovo Anasazi je z jazyka kmene Navajo a znamená „Prastaří“. „Legendy praví, že osídlení v kaňonu Chaco vzniklo na příkaz tajemného cizince, který s pomocí temných sil získal kontrolu nad přírodou a vybudoval s její pomocí rozsáhlou říši,“ píše americký publicista Keith Kloor.

A stejně jako je prazvláštní jejich příchod, je nejasný i jejich konec. Anasaziové mizí z historie někdy ve 13. století. Spekuluje se o suchu a hladomoru, což ale mnoho lidí zpochybňuje. „Nedostatek jídla by měl vést k přesídlení kmene a nikoliv k jeho naprostému zmizení,“ upozorňuje například záhadoložka Joanna Kouteri.

Byli snad Anasaziové odvedeni na jinou planetu, jak naznačuje jejich mytologie? Nebo z jejich úpadku prostě jen povstaly jiné zmíněné kmeny?

Tajemnost národa ještě podtrhují nalezené petroglyfy. Foto roadslesstraveled.us
Foto: www.crystalinks.com, roadslesstraveled.us, whc.unesco.org
Lokalita:
reklama
Související články
od Mirek Brát 29.6.2022 1.7tis
Jako Avalon je označován mýtický ostrov známý z artušovských legend. Poprvé je Avalon zmiňován v díle Historia Regum Britanniae. To, že se od té doby stal Avalon symbolem artušovské mytologie, nijak neřeší základní otázku… Kde se vlastně ostrov Avalon nacházel? Avalon bývá obvykle spojován s lokalitou Glastonbury, konkrétně pak s horou Glastonbury Tor v jihozápadní […]
od Dalibor Vrána 29.6.2022 2.1tis
V Egyptském městečku Dendera se nachází tisíce let starý chrámový komplex. Jedna ze zdejších staveb je zasvěcena bohyni Hathor a právě tam archeologové objeví nástěnný motiv, před nímž zůstanou v úžasu stát. Výjev zobrazuje několik postav držících cosi, co na první pohled připomíná klasickou žárovku, jen v mnohem větším provedení! Z jejího konce navíc jako […]
od Dalibor Vrána 28.6.2022 2.1tis
V roce 2016 vzbudí pozdvižení nález starověkých egyptských mincí. Dojde k němu během rekonstrukce jednoho domu na jihu Egypta, jak informuje web zaměřený na konspirační teorie mysteriousearth.net. Mince zachycují výjevy, které jako kdyby vůbec nebyly z našeho světa! Na rubu vidíme hlavu a ramena stvoření, které zcela odpovídá současným představám o vzhledu mimozemšťanů. Snad jediné […]
od Adriana Vojtíšková 28.6.2022 2.2tis
Na indonéském ostrově Jáva leží unikátní chrámový komplex nazvaný tajemným přízviskem Borobudur. Kruhové terasy, reliéfní panely a všudypřítomní Buddhové mají za sebou nevšední, často pohnutý osud.     Celá záhadná stavba Borobudur připomíná obří zvon, který je obklopen dalšími 72 zvony. Každý ze zvonů je prý připraven pro 72 sedících Buddhů. Je pravděpodobně dílem královského […]
od Eva Soukupová 27.6.2022 1.7tis
Při severozápadním pobřeží Malajsie v Malackém průlivu sedí ostrov, kterému se místní už dlouhá léta vyhýbají. Věří totiž, že je od konce 18. století prokletý. Za vším stojí obyčejný lidský příběh o lásce a závisti.     Legenda praví, že tu kdysi žila krásná ostrovní dívka jménem Mahsuri. Byla provdaná za válečníka známého jako Wan […]