Díky zákazu výroby škodlivých látek (především freonů) se ozonová vrstva tak rychle obnovuje, že za pár desítek let může být jako znovuzrozená.
Zprávu zveřejnila Organizace spojených národů (OSN) a uvedla, že je to skvělý příklad toho, čeho lze dosáhnout, když svět spolupracuje a řeší problémy životního prostředí.
Vědci začali bít na poplach, když si v osmdesátých letech minulého století všimli, že se ozonová vrstva nad Antarktidou povážlivě ztenčuje. Byl to obrovský problém. Tato vzdušná bariéra nás totiž chrání před rakovinotvorných ultrafialovým zářením ze Slunce.
Zjistilo se, že se tak děje kvůli používání škodlivých freonů v chladničkách, klimatizačních zařízení, tlakových sprejích a dalších podobných produktech.
V roce 1987 se tak výroba těchto škodlivých látek díky Montrealskému protokolu zakázala. „Montrealský protokol je jedním z nejúspěšnějších mnohostranných dohod v historii,“ uvedl Erik Solheim z OSN.
OSN dále uvedla, že ozonová vrstva se v částech stratosféry od roku 2000 obnovuje rychlostí o jedna až tři procenta za deset let. Předpokládá se, že na severní polokouli bude ozonová vrstva v pořádku ve třicátých letech a nad zbytkem světa, včetně Antarktidy, se kompletně uzdraví do roku 2060.