Skip to content

Nález prehistorické kostry dítěte odhalil překvapivé souvislosti

V roce 2006 učiní dva němečtí archeologové převratný objev. V zatopené jeskyni blízko osady Tulum v Mexiku nacházejí 10 000 let starou kostru chlapce! Je pohřben s nohama ohnutýma na levou stranu a rukama rozloženýma podél těla.

Žádná starověká kostra nebyla v takové pozici dosud objevena!

Ostatky chlapce pojmenovaného Young Hol Chan. Foto: nationalgeographic.com

Letos koncem léta specialisté kosti z jeskyně konečně vyloví a začínají intenzivně bádat. Odhalí nám nález nové informace o prvních obyvatelích Ameriky? Více než 3 roky zkoumají mexičtí specialisté pozůstatky, jejichž stáří určují na 10 000 let a zjišťují, že patřily malému chlapci.

Kostra dostává jméno Young Hol Chan. Může se jednat o jednoho z prvních obyvatel amerického kontinentu? Vědci podávají kladnou odpověď – jde údajně o jeden z nejstarších archeologických objevů v této oblasti!

Poodhalí nám takový nález tajemství zdejších nejstarších obyvatel?

Oblast Hol Chan slouží také jako oblíbená destinace pro potápěče. Foto: keteka.com
NĚCO JE JINAK

Badatele nejprve upoutá netradiční poloha, v níž je chlapec pohřben. Podle předních mexických antropologů to může ukazovat na speciální pohřební rituál, který byl nejspíše pro domorodce typický. Vědci však díky nálezu zjišťují i další zajímavé informace.

Dá se podle něj údajně odvodit tehdejší výška mořské hladiny. Ta měla být o zhruba 150 metrů nižší než dnes! Young Hol Chan prý může také napomoci k objasnění záhady migrace obyvatel. Údajně prozatím podporuje teorii, že před více než 10 000 lety přicházely do těchto končin kmeny z Asie přes Beringovu úžinu.

Co dalšího se ještě dozvíme? Archeologické práce pokračují a dodnes není ještě úplně vše prozkoumáno. Neuvěřitelná zachovalost koster slibuje další překvapivá zjištění. Několik z nich je navíc nalezeno v přilehlých jeskyních.

Mohou se zde ukrývat ještě jiné dosud neobjevené prehistorické poklady?

Michaela Vondrušková

Foto: inverse.com, nationalgeographic.com, keteka.com
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články