26. listopadu 1977: Televizní vysílání v částech jižní Anglie přerušuje údajná mimozemská bytost Vrillon, vyzývající k odzbrojení.
Domů     Neobjasněné události
Pamatujeme si jazyky minulých životů?
Jiří Nechanický
od Jiří Nechanický 23.10.2022
3.5tis
Co kdyby vaše dítě začalo mluvit jazykem, které se nikdy neučilo?
351
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Osvojit si cizí jazyk dá hodně práce. Přesto existují lidé hovořící znenadání řečí, kterou se nikdy neučili. Jsou to podvodníci, nebo se do nich opravdu vtělily osobnosti dávno zemřelých cizinců?

Metodistický pastor Carroll Jay měl už velké zkušenosti s hypnózou, když k ní v roce 1970 nechá přemluvit i svou ženu Dolores. Ta trpí bolestmi zad a právě hypnóza jí může ulevit. „Bolí to ještě?“ ptal se Carroll v průběhu seance.

„Nein,“ odpoví Dolores. K manželovu překvapení mluví německy, ačkoliv se tento jazyk nikdy neučila!

Případů, kdy někdo začně mluvit cizím jazykem, není zas tak málo. Co kdyby vaše dítě začalo mluvit jazykem, které se nikdy neučilo? Možná, že pohřbem náš život zcela nekončí...

Zemřela jsem v 16 letech!

Dolores o sobě tvrdí, že se jmenuje Gretchen Gottliebová a bydlí v německém městečku Eberswalde. Podle reálií, které popisuje, žila zřejmě na sklonku 19. století. Sama o sobě říká, že zemřela předčasně ve věku 16 let.

Absolvuje postupně 19 sezení a přepisy jejích německých výpovědí čítají 346 strojopisných stran. Nikdy předtím němčinu nestudovala, což potvrdí nejen její příbuzní, ale i zkouška na detektoru lži.

Odborníci tápou

Případ Dolores Jayové je jedním z mnoha projevů takzvané xenoglosie (z řeckých slov xenos – cizí a glossa – řeč). Dosud nevysvětlený fenomén umožňuje některým lidem nejčastěji v hypnotickém transu plynně hovořit řečí, kterou se nikdy neučili.

Xenoglosie je natolik výjimečná, že ji většina lingvistů nemilosrdně odstrkuje do škatulky podezřelých paranormálních jevů.

Možná, že pohřbem náš život zcela nekončí…

Písně z cizího světa

Dolores není sama. Proslaví se i příběh tříleté indické holčičky Swarnlatty Mishraové, která, ač hovořila hindštinou, od útlého věku zpívala písně s bengálskými texty. Ty ale nemohla nikdy slyšet.

Tvrdila o sobě, že se jmenuje Biya Pathaková a žije ve 160 kilometrů vzdáleném městě. Posléze se ukázalo, že Biya skutečně existovala a zemřela devět let před Swarnlattiným narozením!

Případů, kdy někdo začně mluvit cizím jazykem, není zas tak málo.

Zapomenutá gaelština

Víme také o 15leté maďarské dívce Iris Farczádyové, která se v roce 1933 začne považovat za znovuzrozenou španělskou ženu Lucíu. Iris náhle hovoří španělsky. Lucíou zůstane až do své smrti v roce 2005.

Malá Marie Skotnická z Varšavy na počátku 30. let minulého století zase tak dlouho překvapuje rodiče svým nesrozumitelným jazykem, až se jim podaří zjistit, že je to gaelština! Mariin pradědeček se narodil ve Skotsku a do Polska se přestěhoval v 18. století. Gaelština byla v rodině Skotnických více než století naprosto zapomenuta…

Smrtí řeč nekončí

Pokud se člověk s takovouto nenadálou schopností vyskytl v temném středověku, čekalo ho nejspíš vymítání ďábla nebo upálení. Dnes se vědci nejčastěji pokoušejí o objasnění xenoglosie pomocí reinkarnace.

Jazyky minulých životů se objevují znovu po letech i po staletích. Snad pouze vtělení osoby z jiného koutu světa může vysvětlit jev, nad nímž kroutí hlavou už celé generace odborníků.

Foto: PX FUEL
reklama
Související články
od Mirek Brát 25.11.2022 746
Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a dalších lokalit, které mohou nyní dosvědčit zázraky minojské civilizace. Některé se změnily v turisty vyhledávané archeologické parky, jiné provázejí legendy o tajných vykopávkách a záhadných nálezech. Do druhé skupiny patří krétská lokalita Tsoutsouras a tamní jeskyně Eileithyia. Jeskyně Eileithyia je považována za jednu z nejdůležitějších náboženských […]
od Jiří Nechanický 25.11.2022 1.8tis
Základním a nejoblíbenějším pramenem pro předpovědi konce světa je Zjevení Janovo, součást biblického Nového zákona. Naleznete v něm popis Apokalypsy – tedy konce světa na zemi a návratu Ježíše Krista – se všemi podrobnostmi, jako jsou řeky krve, šelmy vládnoucí světu nebo draci sršící oheň. Protože v celém textu není jediné konkrétní datum a ani jej nenaznačuje, […]
od Mirek Brát 24.11.2022 2.7tis
Je to k nevíře, ale i ve středoevropském geografickém prostoru mohou záhadně mizet lidé. Příkladem je slovenská i polská část pohoří Tatry. I v moderních době zde zmizely desítky lidí. Hovoří se i o působení paranormálních jevů a fenoménů časoprostoru! Po zmizelých pátrá též polská speciální policejní jednotka s příznačným názvem „Archiv X“. Název Tatry […]
od Eva Soukupová 23.11.2022 2.3tis
Vědci si již několik let lámou hlavu nad bizarním chováním některých mořských savců. Jejich početná hejna se záměrně vrhají na mělčinu a pokud se někomu podaří dostat je zpět do vody, nezřídka se mermomocí snaží dostat znovu na pláž. Pokoušejí se o sebevraždu?     Na západním pobřeží Austrálie asi 300 kilometrů od Perthu v […]
od Dalibor Vrána 23.11.2022 2.6tis
31. říjen, Halloween, je dnem, kdy za neobvyklých okolností umírá několik slavných osobností. Patří mezi ně legendární mistr úniků Harry Houdini (1874–1926), ale není zdaleka jediný… Tento původem maďarský iluzionista a eskamotér je ve své době obdivovanou celebritou. Ve 20. letech mu umírá matka a to v něm probouzí zájem o nadpřirozeno. Se svou manželkou […]