Příběh Goethova Fausta je všeobecně známým. Již méně se ví, že i Polsko má hrdinu, který podle legendy zaprodal duši ďáblu. Jmenuje se Twardowski a až donedávna se soudilo, že se jedná pouze o smyšlený příběh. Zdá se však, že bájný pan Twardowski mohl být člověkem z masa a krve.
Podle pověsti byl Twardowski šlechticem žijícím v Krakově. Prodal svoji duši ďáblu, aby získal nadpřirozené schopnosti a pronikl do tajů magie.
Mág versus ďábel
Twardowski se pokusil ďábla přechytračit. Prosadil si, že do úpisu s ďáblem byla přidána klauzule, že jeho duše může propadnout peklu pouze na jediném místě na světě – v italském městě Řím. Stačilo nikdy město na Tibeře nenavštívit a jeho duše bude v bezpečí.
Bohužel, Twardowski zapomněl, že slovo Řím má v názvu i jedna místní krčma. Tam ho také ďábel dostihl. Pohádky však ještě není konec, protože cestou do pekla Twardowski zpíval s takovou houževnatostí náboženské písně, až to pekelník vzdal a mága upustil. Ten se ocitl na Měsíci, odkud prý dodnes pozoruje dění na Zemi.
Ve službách krále
Nelze se divit polským badatelům, že v souladu s výše napsaným považovali příběh šlechtice-mága za pouhou legendu. Nyní se však ukazuje, že muž jménem Jan Twardowski opravdu žil a byl mágem ve službách polského krále Zygmunta II. Augusta (1520-1572).
Právě pro tohoto panovníka měl Twardowski vyvolat ducha zesnulé královny Barbary, což byl „majstrštyk“, který mu zajistil slávu a královu přízeň. Existuje však i teorie, že Twardowski nebyl polského, ale německého původu. Jeho pravé jméno bylo Laurentius Dhur (od latinského durentius-tvrdý).
Od toho pak vznikla i polská podoba jeho jména – Twardowski. V každém případě však byl reálnou historickou osobností, která pravděpodobně získala vzdělání v alchymii a magii na některé prestižní evropské univerzitě.
Byl jeho nejslavnější kousek – vyvolání ducha královny Barbary – jen kouzelnickým trikem, nebo se jednalo o magii bez možnosti racionálního vysvětlení? Kdoví…