Panenský Týnec je bezesporu jedním z nejproslulejších míst, kam lidé míří za pozitivní energií. Tamní nedostavěný středověký chrám dlouhá desetiletí navštěvují nejrůznější psychotronici, léčitelé i spiritisté.
Toto místo prý dokáže navodit dobrou náladu, utlumit deprese i dodat elán do života. Jaké se zde skrývá tajemství?
Chrám v Panenském Týnci začal budovat zřejmě roku 1316 rytíř Plichta ze Žerotína, syn Habarta ze Žerotína, zakladatele vsi. Po požáru sousedního kláštera roku 1382 zůstala budova chrámu nedokončena.
Z pohledu psychotroniky nedostavěný chrám stojí na silné pozitivní zóně, která má křížový tvar. Tím, že se tu kříží dvě energetické zóny, se jejich síla údajně zřejmě ještě násobí.
Ostatky svaté Anežky České?
S historií Panenského Týnce je spojena také svatá Anežka Přemyslovna.
Toto místo mělo být budováno mimo jiné i pro ni, je prý možné, že sem ještě během svého života osobně zavítala a podle místních zde někde údajně leží i její kosterní pozůstatky, po kterých se stále pátrá. Této možnosti ostatně nasvědčují i místní výzkumy.
Z kostela svatého Františka v Praze, kde byla pohřbena, byly totiž její ostatky vyzvednuty a přemístěny neznámo kam… Že by tedy právě sem? A proto se zde snad až do dnešních dnů dějí zvláštní věci?
Zemské a kosmické energie
Ostatně místo, které si středověcí stavitelé pro stavbu populárního chrámu vybrali, nebylo náhodné. Tehdejší stavitele zajímalo působení zemských a kosmických energií.
Podle českého architekta a významného restaurátora Kamila Hilberta (1869-1933) chrám v Panenském Týnci stavěla huť Petra Parléře, která má na „svědomí“ i Karlův most nebo katedrálu svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze.
Léčivá zóna
Návštěva Panenského Týnce se doporučuje lidem po mrtvičce, obrně nebo i těm, kteří trpí depresí.
Podle některých se tu údajně pohybuje hodný duch zakladatele chrámu, tedy rytíře Plichty ze Žerotína, jenž roku 1322 padl v bitvě u Mühldorfu ve službách krále Jana Lucemburského.
Podle bývalého starosty městyse Panenský Týnec tu svého nejlepšího bojovníka údajně prý nechal pohřbít přímo sám král Jan Lucemburský…