Skip to content

Pánova březina: Místo, kde tuhne krev v žilách

Pánova březina je vskutku strašidelné místo, tento les je spjat s mnoha pověstmi, které jsou mnohdy opravdu děsivé. Tíživá atmosféra dopadá na každého návštěvníka. Nutno podotknout, že ani jeho historie není zrovna příznivá.

Nedaleko Prahy leží obec Mukařov, u níž se rozkládá zřejmě jeden z nestrašidelnějších lesů v České republice. Místo je obestřeno mnoha pověstmi, u kterých bohužel nelze plně prokázat, zda se zakládají na pravdě, či nikoli.

Jedno je však jisté, tíživá atmosféra je cítit celým lesem.

Les, které se místo hub naplní podobnými historkami, už se strašidelnosti jen tak nezbaví. Co když to nejsou jenom pověsti a v lese opravdu straší? Foto: jplenio/ pixabay
DŘÍVE NEŽ PŘIŠLI HUSITÉ

Město, u kterého leží „záhadný“ les, se jmenuje Mukařov. Podle dostupných archivních záznamů lze zjistit, že své jméno získalo podle svého zakladatele, jistého Mukara, člena knížecí družiny z 12. století.

Ten se měl vyznamenat společně se svými spolubojovníky v bitvě u Milána roku 1158, za své činy mu byl darován knížetem Vladislavem II., pozdějším králem Vladislavem I. (1110-1174), právě pozemek, jenž dodnes nese jeho jméno.

Tuto domněnku dokládají také četné archeologické nálezy.

PRVNÍ OFICIÁLNÍ ZMÍNKA

Vůbec nejstarší záznamy o obci Mukařov pocházejí z roku 1352. Kronika udává, že obec náležela k panství říčanskému. Během mnoha následujících let byla předávána z jednoho vlastníka na druhého. S panstvím bylo mnohokrát obchodováno až do jeho koupě panem Jaroslavem Smiřickým (1513-1597). Ten si za své sídlo zvolil Kostelec nad Černými lesy, později také spojil další panství, která skoupil po okolí jako např. Říčany, Koloděje nebo Uhříněves. Rodina Smiřických se v čele držela až do bitvy na Bílé hoře (1620).

Poté, co česká stavovská armáda prohrála, zabral panství císař Ferdinand II. Štýrský (1578-1637), následně ho prodal Albrechtovi z Valdštejna (1583-1634). Ani v jeho rukách se neohřálo moc dlouho a v roku 1623 ho koupil kníže Karel z Lichtenštejna (1569-1627), ve vlastnictví jeho rodiny pak zůstalo až do první světové války.

Na žebříčku nejstrašidelnějších lesů v České republice stojí Pánova březina ve stínu proslulejšího lesa Bor. Foto: Free-Photos / pixabay
JEDNO NEŠTĚSTÍ ZA DRUHÝM

Zřejmě nejznámější pověst vázaná k Pánovu se datuje právě do období třicetileté války. Podle knižních pramenů byl na dno studánky v části lesa Dlouhá louka ukryt zvon z kostela. Místní se ho však po bojích rozhodli získat zpět a pověsit ho na místo, kam patří.

Když ho ale chtěli vylovit, nebylo jim to údajně umožněno velkým divokým bílým psem. Ten místo údajně hlídá dodnes a poutníky, kteří se přiblíží příliš blízko, stahuje do nitra studny, nejnebezpečnější by měl být ve chvílích, kdy na kostelní věži v Mukařově vyzvánějí poledne.

Nutno dodat, že nejsou žádné záznamy o zmizelých ve spojitosti s jakýmkoli bílým psem v blízkosti uváděného místa.

KDE JE PRAVDA?

Přestože žádné tajemné síly zde nebyly zatím prokázány, budí les Pánova březina v návštěvnících úzkost, jsou to ale právě legendy, které je na toto místo přitahují. Díky historkám, jež se vyprávěly, vyprávějí a nejspíše ještě nějakou dobu vyprávět budou, se strašidelné pověsti jen tak nezbaví.

Tajuplné místo, za dobu své existence, vystrašilo už nemalý počet návštěvníků. Lidé měli mnohdy pocit, že zahlédli ducha či jiný přízrak. Odborníci se ale shodují, že místo má opravdu zvláštní energii a na citlivější jedince může působit „zvláštně“. Jiní zase tvrdí, že je to vše pouze výplod bujné fantazie.

Podle některých svědectví je děsivá atmosféra k nalezení i v lese ve středních Čechách mezi obcemi Žernovka a Mukařov. Foto: LUM3N / pixabay
UMUČENÁ KNĚŽKA

Naprostá většina legend a pověstí o místě je vázaná s již zmiňovanou třicetiletou válkou. Nejinak je tomu i s další velice známou místní legendou, jež popisuje umučení kněžny Ležárky švédskými žoldáky. Vyprávění se samozřejmě různí, nejčastěji je ale příběh interpretován ve verzi, že mladičká kněžna utíkala s cennostmi, zlatým kalichem a mincemi ke studánce. V té měla svůj poklad ukrýt a dál pokračovat v úprku směr Mukařov.

Bohužel byla zajata a dlouze mučena, svou skrýš však neprozradila, a nakonec byla umučena k smrti. Tento hrůzný čin měl údajně dát obci její název. Legenda je podobná té se zvonem a měla by být také vsazena na stejné místo, liší se jen v drobnostech.

Kalich nikdy nalezen nebyl a místo by měl hlídat přízračný černý pes. Příběh sloužil dřívějším generacím jako strašidelná historka pro děti před spaním. Nikdy nebylo prokázáno, kdo byla mladá kněžna a zda skutečně někdy žila.

Ostatně umučeno bylo v té době v kraji, po prohrané válce, mnoho lidí.

Tajuplné místo vystrašilo už nemalý počet návštěvníků, kterým proběhl mráz po zádech, když měli pocit, že zahlédli ducha či přízrak. Foto: DarkmoonArt_de / pixabay
SÉRIE SEBEVRAŽD

Je možné z různých pramenů dohledat také další příběhy, které by mohly atmosféru strachu poněkud více prohloubit. Vypráví se o mladém páru zamilovaných lidí, kterým ale jejich rodiče neumožnili sňatek.

Společně se neměli kam uchýlit, a proto spolu nemohli žít, „logicky“ zvolili další jedinou možnost – spolu zemřít. Vyčkali do zimy, jež bývala v kraji té doby skutečně velká. Mladí lidé se vypravili sami do lesa a než si někdo stačil všimnout, že oba zmizeli, zmrzli bok po boku na palouku.

Další „zaručeně pravdivou“ historkou je sebevražda mladého studenta, jenž se obával svých rodičů kvůli špatným výsledkům ve škole. V den vysvědčení proto uzmul svému otci zbraň a ze strachu z reakce na špatné známky se v lese zastřelil.

Zde se výpovědi různí. Přibližně polovina lidí tvrdí, že smrt si nepřivodil kvůli škole, ale z nešťastné lásky. Tělo mladého muže bylo nalezeno jeho babičkou, která se na kraji vesnice starala o lesní školku, jméno mladíka není dohledatelné.

Památkou na jeho smrt by mohl být vyrytý křížek nad jeho tělem, nikdo ale dnes netuší, kde svůj život ukončil.

Pravděpodobně nejznámější příběh, který je spojován s lesem Pánova březina, popisuje umučenou kněžnu švédskými žoldáky. Foto: cocoparisienne / pixabay
UVĚŘIT NENÍ SNADNÉ

Ačkoli existuje mnoho zaručených svědků podivných událostí, nejsou strašidelné pověsti nikterak ověřené. Najdou se lidé, kteří na vlastní oči viděli přízrak mladé dívky mezi stromy a najdou se i ti, kteří v lese strávili noc, aniž by zahlédli cokoli podivného.

Údajně na auru místa obzvláště špatně reagují zvířata, koně v lese chvilku nepostojí a jsou velice neklidní. Na každého působí les jinak. To, jestli si zaslouží přídomek jednoho z nejděsivějších míst České republiky, tak bude muset vyzkoušet každý sám za sebe.

Foto: Úvodní foto: DarkmoonArt_de / pixabay, Foto 1, 2, 3, 4 a 5 – pixabay
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
reklama
Další články z rubriky paranormal Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Nejlepší řízek na světě
panidomu.cz

Nejlepší řízek na světě

Samozřejmě řeknete, že ho uměla vaše maminka nebo...
Vnučka získala v tomto životě jen samé bonusy
skutecnepribehy.cz

Vnučka získala v tomto...

Petruška je talentovaná, krásná a...
Jak se stát oblíbeným?
epochaplus.cz

Jak se stát oblíbeným?

Být oblíbeným není nikdy na škodu. Leckteré...
Rozhledna Krásenský vrch: Kamennou věž společnými silami vybudovala celá obec
epochanacestach.cz

Rozhledna Krásenský vrch:...

Cesta vzhůru po...
Originální zázrak moderní architektury
rezidenceonline.cz

Originální zázrak moderní...

Uměleckým dílem v každém smyslu lze nazvat rezidenci,...
Zakázané epizody dětských pořadů, které neměl nikdo vidět
epochaplus.cz

Zakázané epizody dětských...

Každý z vás má nejspíše svůj...
Moderní technologie chrání kulturní památky
21stoleti.cz

Moderní technologie chrání...

Národní muzeum v Praze, hrad a zámek v Českém...
Už nejen hrubá a hladká…
epochalnisvet.cz

Už nejen hrubá a hladká…

Vyznáte se v moukách?  Na pultech se objevují...
Utajený rozchod s vodákem?
nasehvezdy.cz

Utajený rozchod s vodákem?

Hvězda Sestřiček Kristýna...
Došlo na dobře utajený rozchod?
nasehvezdy.cz

Došlo na dobře utajený...

S MATĚJEM MATUŠKOU (41)...
Nová indukční varná deska s integrovaným odsavačem par od Miele
iluxus.cz

Nová indukční varná deska s...

Kombinace indukční varné desky a efektivního odsavače par...
Čatní z paprik
tisicereceptu.cz

Čatní z paprik

V této skvělé omáčce se potkává sladkost...