Řecká Soluň je v současnosti významnou regionální metropolí a centrem takzvané řecké Makedonie. Rozvíjela se však i v období, kdy byla tato část řeckého území pod hegemonií Osmanské říše.
Z této doby pochází také zdejší originální parkový prostor nazývaný Pašovou zahradou. Říká se, že tato zahrada byla kdysi centrem schůzek náboženských mystiků. Je to pravda?
Podoba zahrady tak trochu připomíná slavné stavby španělského architekta Gaudího. Je to zelená oáza prostoupená zvláštním kouzlem a vyplněná podivnými polorozpadlými stavbami.
Ačkoli prvky zahrady vypadají starobyle, vybudovány byly na sklonku osmanské éry v roce 1904.
Náboženský mysticismus
Spojení zahrady s tajnými setkáními náboženských mystiků patrně souvisí s tím, že si ji oblíbili představitelé súfismu. Charakteristický pro súfismus je tanec, proto je pravděpodobné, že se zde objevili i takzvaní tančící dervišové.
Súfismus čerpal též z ezoterických nauk a řecké novoplatónské filozofie. Jisté je, že náhodný a nezasvěcený svědek súfijských setkání v Pašově zahradě musel být ohromen.
Propojení zahrady se súfismem a setkáváním osmanských náboženských mystiků však není jedinou legendou, která je s tímto místem spojována…
Rituály z katakomb?
Objevily se i názory, že ne všechny kamenné prvky v zahradě jsou novodobé, tj. byly vyrobeny jako součást mobiliáře zahrady v prvních letech dvacátého století. Z jakého období by měly pocházet?
Mnohem staršího a jejich skutečný původ je prý v soluňských katakombách. Konspirační teorie tvrdí, že do umělých prvků byly zakomponovány segmenty z míst tajných podzemních rituálů, ve kterých byly používány i lidské oběti.
To by vysvětlovalo skutečnost, že zatímco na některé návštěvníky působí Pašova zahrada uvolňujícím dojmem, jiní zde zažívají krajně nepříjemné pocity úzkosti a strachu.
Bohužel, jediná povolaná osoba, která by byla schopna rozetnout gordických uzel těchto záhad, je neznámá. Kdo byl tajemný architekt, který stavbu zahrady v roce 1904 realizoval? Nevíme…