Občas nás pátrání po jedné věci náhodou zavede k věci jiné. Právě to potkalo i anglického kryptozoologa Billa Gibbonse, který v Kongu zkoumal mystického tvora jménem Mokele M’Bembe.
Namísto něj ale objevil obřího zástupce jednoho dobře známého živočišného druhu.
K nečekanému setkání došlo v roce 1938 během pátrání po Mokele M’Bembe. Tento tvor, o jehož existenci místní nepochybují, nejvíce ze všeho připomíná velké býložravé dinosaury a přežívá ukrytý v odlehlých místech střední Afriky.
Mokele M’Bembe má malou hlavu, zavalité tělo a nezvykle dlouhý krk. Pokrytý je lesklou šedou kůží.
Tak trochu jiný obr
Gibbons však na vlastní oči Mokele M’Bembe nikdy nespatřil. Tváří tvář se ale setkal s jiným tvorem. A to možná ještě děsivějším. Při jednom z průzkumů džungle uviděli Gibbons a jeho společník na cestě před sebou neznámé zvíře.
Dvojice se nejprve domnívala, že narazila na opici, která se na kraji cesty krčí například u potravy. Brzy se ale ukázalo, že se dobrodruhové zmýlili.
Když se dvojice přiblížila, konečně pochopila, že se nedívá na opici, ale na gigantický exemplář pavouka. Ten měl hustou tmavou srst a jeho nohy měly podle odhadu zoologa rozpětí přes jeden metr.
Dvojice pochopila že narazila na něco výjimečného a chtěla tvora rychle vyfotografovat, když v tom je tvor zaregistroval. Gibbons později uvedl, že měl na vteřinu pocit, že na ně pavouk, jehož kusadla připomínala nože, zaútočí.
Ten se ale nakonec dal na útěk a brzy zmizel překvapené dvojici z dohledu. Namísto fotografie si tak dvojice z Konga přivezla alespoň vzpomínku a detailní svědectví o tomto exempláři.