Za dávných časů rozkvétá uprostřed amazonského pralesa civilizace, která oplývá zlatem a bohatstvím. Je to skutečný ráj na zemi. Podle legend se lokalita má jmenovat Eldorádo.
Legendy o bohatých nalezištích zlata v Jižní Americe se tradují již od dob Kryštofa Kolumba (1451–1506). Po stopách janovského mořeplavce se vydávají nejrůznější dobrodruzi.
Dříve či později každý z nich uslyší pověst o zemi, kde lidé chodí zahaleni do zlata od hlavy až k patě. A nejhouževnatější se za ní i vypraví. Avšak nikomu se nepodaří ji nalézt. Příběh o bájné zemi prý nemusí mít kořeny v realitě.
Údajně mohl vzniknout překroucením vyprávění o obřadu indiánů, při kterém ze sebe jejich náčelník u posvátného kolumbijského jezera Guatavita smýval zlatý prach coby oběť bohu. Smísily se tak legendy se skutečností? Objev země, kde se prý vaří na hrncích ze zlata, stále zůstává snem.
Záhadná jáma na Oak Islandu
Příběhy o hledání pokladů mají většinou jasný scénář. Lidé vědí, že existuje poklad. Nedokáží ale určit, kde se nachází. V příběhu o pokladu skrytém v prohlubni na Oak Islandu (Dubovém ostrově) u kanadské provincie Nové Skotsko je to však naopak.
Všichni totiž vědí, že v jámě něco je. Nikdo ale neví, co!
Píše se rok 1975 a farmářský synek Daniel McGinnis objevuje na ostrově Oak Island podivnou jámu. Nejprve si ji prohlíží, pak už k ní míří s krumpáčem. Proniknout se mu do ní ale nepodaří. Prohlubeň je totiž neustále zavalována vodou.
Časem vyjde najevo, že to není náhoda. Díra v zemi je součástí rafinované soustavy, která slouží jako bezpečnostní systém!
Kdo si dal takovou práci s tím, aby vybudoval síť kanálů, které brání vstupu do šachty? Jaká vzácnost se v ní asi ukrývá? Skromnou nápovědu poskytují drobnosti, které se již z útrob jámy podařilo vynést.
Vedle kovové píšťalky, staré španělské mince a starých bot je totiž v prohlubni objeven kámen s nápisem „o 10 stop níže jsou ukryty dva miliony liber“.
Kam byl odvezen poklad z Limy?
Píše se rok 1533 a španělský dobyvatel Francisco Pizarro (1475–1541) rozvrací říši Inků. Od té chvíle mají Španělé otevřenou cestu k místnímu bohatství. Cennosti shromažďují v nově založeném městě Lima.
Když však v roce 1811 propuká peruánská válka za nezávislost, mají problém kolonii kontrolovat a bohatství je v ohrožení…
Španělé pozorují vzrůstající revoltu ve společnosti a rozhodnou se limský poklad převézt do bezpečí. Úkolem je pověřen skotský obchodník William Thompson. Společně se svými muži nakládá zlaté jmění na loď a vyráží na cestu.
Chuť po penězích je ale silnější než závazky. Poklad v hodnotě 30 milionů korun tak nikdy do cílové destinace nedorazí!
Kam Thompson s pokladem zamířil, to je předmětem diskuzí. Ve chvíli, kdy jej Španělé chytí a obviní z pirátství, nemá už u sebe nic. Během soudu prohlásí, že poklad vymění za svůj život.
Když poté naviguje Španěly směrem ke Kokosovému ostrovu vzdálenému 550 km od kostarického pobřeží, zběhne do pralesa. Nikdo ho už nikdy nespatří, stejně jako bájný poklad.
Skrytý důl a tajemství indiánů
V arizonském pohoří Superstition Mountains leží největší zlatý důl na světě. Vzácného kovu je v něm přitom tak požehnaně, že je ho možné jen tak seškrabovat nožem. Má to ale jeden háček.
Kromě německého průzkumníka a dobrodruha Jacoba Waltze ho totiž nikdo nikdy nespatřil.
Jacob Waltz v Arizoně provádí výzkumy během 60. let 19. století. Objevit přitom má ohromný zlatý důl. A jak vypráví publicista Karel Pešek: „Do hor se prý vracel každým rokem a pokaždé si odtud odnesl obrovské množství zlata.
Za zlaté nugety vysoké kvality potom ve městě pořádal divoké pitky.“ Otázka, kde zlato bral, nedává spát hledačům pokladů dodnes.
Po stopách Waltze se snaží vypravit mnoho dobrodruhů. Nikdo však nemá štěstí. Záhada zlatého dolu je proto vyčleněna jen do oblasti legend a spekulací. Vypráví se přitom, že se bájný poklad má nacházet nejen v Arizoně, ale také Coloradu nebo Kalifornii.