Skip to content

Pátrání po svitcích od Mrtvého moře pokračuje

Po svitcích z biblické éry nyní pátrají archeologové ve dvou nově objevených jeskyních nedaleko mrtvého moře, v blízkosti národního parku Kumrán. Obě jeskyně, nazývané 53b a 53c, totiž leží blízko několik dalších, ve kterých byly nalezeny takzvané svitky od mrtvého moře.

Svitky od mrtvého moře se skládají z asi devíti set manuskriptů, které byly nalezeny v dohromady dvanácti jeskyních v této oblasti. Hodně lidí věří, že právě zde žila kdysi skupina lidí, která svitky sepsala v době předtím, než zde v roce sedmdesát po Kristu započal boj proti Římanům.

První z těchto jeskyní byly objeveny již před více než šedesáti lety. Prozatím poslední, krom dvou nově odkrytých, objevili archeologové v roce 2017, uvnitř našli pouze jediný, nepopsaný svitek. To napovídá, že byla jeskyně kdysi vyloupena a ostatní svitky odneseny.

Nejnovější dvojice jeskyní leží v těsné blízkosti této dvanácté, a v mnohém se podobají dříve objeveným. Na nově objevené prastaré svitky však archeologové ještě čekají.

Mapa nálezů Svitků od Mrtvého moře

Existuje také samozřejmě možnost, že obě tyto jeskyně byly už také vyloupeny. Této verzi hrají do karet některé z předmětů nalezené v jeskyních, například rozbitá nádoba obsahující kusy papyru a textilie.

Na místě byla zatím nalezena také například bronzová lampa, totožná s těmi objevenými v ostatních jeskyních.

Foto: foxnews.com, wikipedie
AKTUÁLNÍ VYDÁNÍ
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky historie Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články